şükela:  tümü | bugün
 • türkçesi cinsellik kurami üzerine 3 deneme olan, 1905 yılında sigmund freud tarafından yayınlanan denemelerin başlığıdır.

  ayrıca dr. emre kapkın tarafından türkçe'ye çevrilmiş ve payel yayınları tarafından -konuyla ilgili birkaç deneme daha eklenerek- cinsellik üzerine adı altında yayımlanmıştır.
 • şuradan da incelenebilir: bkz
 • alter yayıncılık versiyonu adeta bir rezalet abidesi olan freud eseri.

  "bütün sapıklıklarda gerçekten, doğuştan bir etken vardır, fakat bu etken bütün insanlarda bulunmaktadır. şiddetinde bir değişiklik olması ve ortaya çıkabilmesi için dışarıdan gelmiş izlenimlere gereksimi vardır".

  bu cümle seni biraz olsun rahatlatsın ey insan. bak hepimiz biraz sapığız, ne güzel.
 • freud'un okunası kitabıdır.

  herkes gençliğinde "ahlak dışı" resimler görmüş ve elde edilmeleri güç olduğu için onlara sahip olmaktan gurur duymuştur. bazı kişiler böyle şeylerin başkalarına zararlı olduğunu düşünürler oysa kimse bunu kanıtlayamaz. şüphesiz bu resimler kısa süreli bir şehvet duygusu yaratacaktır ancak cinselliği olan insanlarda bu duygu her şekilde yaşanır zaten. viktorya çağı erkeği için kadınların ayak bilekleri bile yeteri kadar uyarıcı iken günümüzde kadınların bacakları bile uyarıcı değildir. bu aslında tamamen giyim sorunudur. eğer çıplaklık moda olsaydı, çıplaklığın bize verdiği heyecan sona ererdi. pornografiyi çekici kılan şeylerin %90'ı ahlakçıların(!) gençlere verdiği cinsiyete yakışıksız duygulardır ve yalnızca %10'u fizyolojiktir. "genel ahlak" nasıl olursa olsun ortaya çıkacaktır zaten. çıplaklığa konulan yasak cinsiyet konusunda ahlaka uygun davranışa engel olmaktadır. 3 yaşlarında bir çocuk annesi ve babası arasında farklılığı kısa bir dönem kendisi ve kardeşleri arasındaki farklılıklarda karşılaştırır fakat bu devre bittiğinde çıplaklık giyinmekten daha fazla ilgisini çekmez. ancak anne-baba çocuklarına çıplak görünmekten kaçarlarsa çocuk gizli bir şeyin var olduğu duygusuna kapılacak ve bu duyguyla çıplaklığa aç ve ahlaksız(!) olacaktır. eğer geleneklerimiz izin verse ve herkes çıplak gezse çıplaklığın cazibesi sönecektir.
  ve aslında hepimiz kendimizi daha iyi hissedeceğiz, vücudumuza değen güneş daha mutlu bir toplum yaratacak.
  ama biz bunun yerine "ahlaklı" davranırız. kapanırız.
 • kesinlikle alter yayıncılık çevirisinin okunmaması gereken kitaptır. neredeyse her cümlede sıkıntı var ve en anlaşılır cümleyi bile anlamak için yazım yanlışını tahmin edip konuyla bağdaştırmak gerekir. en son sayfalarda "buradadır" kelimesi yerine "hurdadır" yazılmış. cidden hurdadır.

  (bkz: freud sürçmesi)
 • çocuk cinselliğinin kaynaklarını incelerken, bedenin üreme işlevine sahip olmayan fakat çocukların yine de cinselleştirdiği alan ve uzuvlarından bahsettikten sonra hareketlere gelir freud. alt başlık da mekanik heyecandır. işte burda çocukların pasif hareketten ne çok hoşlandıkları hatırlatılır, sallanmak gibi, havada uçmak gibi ve çocukların hep bunların tekrarını istediği de not edilir. işte buraya verilen bi dipnotta bazı kimselerin sallanırken kıpırdayan hava ile temas nedeniyle cinsel organlarında doğrudan cinsel bir zevk duyduklarını anımsadıkları aktarılır.