• matkapların tersine dönüş yönü değiştirilemeyen, solak kullanımda zımpara vs talaşının elinize doğru geldiği alettir. bu bilgiyi satın aldıktan sonra öğrenmek işin acı bir tarafı oldu.

öte yandan aletin içini açıp modifiye edip dönüş yönünü değiştirmek, belli bir dönüş yönü varsayımıyla üretilmiş zibilyon tane aksesuarı kullanamamanıza veya kullanırken kaza yaşamanıza neden olabilir, düşünmeyin bile.

kullanmadan önce kitapçıkları hatmediniz. normal bir el matkabından daha fazla parça içeren ve karışık bir cihazdır bu dremel. daha önce de söylenmiş, ben yine hatırlatayım: kullanırken mutlaka gözlük takınız, özellikle kesmeli işlerde birşeyler oraya buraya sıçrayabilir. bazı işlerde de toz maskesi tavsiye edilir.
  • bildigimiz matkaplardan farki, dremellerin torkunun dusuk, hizininsa yuksek olmasidir, bu sayede zimparalama kesme vs gibi isleri kolayca yapabilir, ancak bir duvari delemez. (ortalama bir matkabin donus hizi yaklasik 1000 devir/dakika'dir.)
    markanin malzeme adi gibi benimsenmesine ornektir, by tip el motorlari markadan bagimsiz olarak dremel diye anilirlar.
  • ürünlerinden çok amaçlı sistemi toplamak biraz pahalıya gelen üretici.
    oluşturdukları pazara, çok farklı alanlarda kullanılmasına saygı duyup, çok seviyorum fakat içten içe de yüksek fiyatlı olduklarını hissediyorum.
    dremel motorlarını alması ucuz, kullanıma başladıkça pahalılaşan bir yapısı var. her konu için set almaya ittiriyor insanı (tek tek alınca çok daha pahalıya geliyor.)
    bir sürü setiniz olduğunda da "ulan bir freze, bir sutunlu matkap alsam işimi görürdü" demeye başlıyorsunuz fakat dremel arduino gibi birşey. tek başına insanı üretkenliğe iten aletler sınıfından bir marka.
  • dremel, bosch grubunun ufak elektrikli el aletleri markasıdır.
  • hobi işlerinde kullandığım aletlere sahip marka. uzun süre dremel 3000 kullandım. 2 tanesinin arızalanması sonucu yenisini aldım. bu modeli ahşap, cam, metal, plastik işlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. yan sanayi uçlar alırken dikkat etmenizi öneririm. çoğu yan sanayi bant zımpara, polisaj vb. uçların orijinali ile ciddi kalite farkı var. amatör biriyseniz bu uçlar sizi yeteneksizmiş gibi hissettirebilir. aslında öyle değilsiniz sorun uçlarda.
    bu arada hap bilgiyi paylaşayım. dremel 3000 modelinde ucu değiştirmek için kilit tuşuna basarsınız, daha sonra bir anahtar yardımıyla dremelin başındaki aparatı gevşetip, eski ucu çıkardıktan sonra yeni ucu takıp, aparatı aynı anahtarla sıkarsınız.
    buraya kadar güzel gidiyoruz fakat bir süre sonra o kilit tuşunun içinde olan mekanizma aşınıyor ve kilit tuşu kullanılamıyor. doğal olarak uç takma çıkarma yapılamıyor. özetle makine çöp oluyor. bu mekanizmanın satışı yedek parça olarak yapılmıyor. yahut ben bulamadım. 2 tane dremel böyle çöp oldu.
    çözüm ise yaklaşık 50 tl bedelle mandren alıyorsunuz ve dremele takıyorsunuz. eski başlık çıktığı için anahtarla işiniz olmuyor. böylelikle bahsettiğim mekanizmada bozulmuyor. dremel 3000 mandren diye arattığınızda bahsettiğim mandreni bulabilirsiniz.
  • multipro modelinde hız 10.000 ile 33.000 devir arasında 5 ayrı kademede ayarlanabiliniyor. fiyatı yaklaşık 100 dolar (envayi tür delme, kesme, zımparalama, cilalama, uçlarıyla beraber komple set olarak).

- modelci ve maketçilerin oldukça işine yarayabilecek bir matkap türüdür.
    - pipo temizlemek, cilalamak ve pipo haznesinin çeperindeki katran tabakasını kazımak için de birebirdir. *

ankara'da ulus posta caddesinde veya bilkent praktiker de bulunabilir.
  • dremel 400 serisiyle hız kontrolünün dijital olarak yapılabildiği el motoru. ayrıca dişçilerin kullandığı el aletlerine benzer esnek mili, testere ucu, yok efendim mengenesiyle insanı yapı marketlere gidildiğinde sürekli masrafa sokan firmadır
  • kendisiyle yapılan maketleri görünce dayanamayıp aldığım alet: dremel® 300 serisi 300 / 55
    daha yeniyim ama büyük hayallerim var bakalım neler başaracağız hehe.
    gümüş parlatmadan, fayans aralarını temizlemeye, maket yapımından cam işlemeye, zımpara yapımından tahta oymaya, kot eskitmeden model uçak tamirine kadar (ve aklıma şu an gelmeyen binbir türlü şey daha var) aklınıza gelebilecek her şeyi yapmanızda size yardımcı oluyor bu dremelcik. bu makinenin yapabilecekleri sizin hayal gücünüzün kuvveti ve elinizdeki dremel uç takımının içeriği ile sınırlı...

dremel kullananların şöyle bir forumu da var:
    http://www.dremeltutkunlari.com/
  • aşağıdaki linkte videosu bulunan rus arkadaşın yaptığını gördükten sonra bunu neden yıllardır hak etmediği kadar pahalı bulduğumu bir kez daha anladım..

çok yaşa budilov !!

atıl durumdaki el blendırından dremel yapımı
hesabın var mı? giriş yap