şükela:  tümü | bugün
 • ikinci dünya savasının son günlerinde 13-14 şubatta bombalanan alman şehri. bütün savaş boyunca açık şehir olmasına ve tek bi saldırı bile olmamasına rağmen savaşın sona ermesi ve almanların teslim olması için amerikalıların bir taktiği olarak 1945'de bombalanmıştır. bombardımanda içinde amerikalıların da bulunduğu tutsaklarla beraber yaklaşık 150bin kişi ölmüştür ki bu japonya'ya yapılan atom bombası saldırılarında ölen kişi sayısı kadardır. fakat dresden bombardımanının sonuçları tepki çekmemek için uzun süre gizli tutulmuştur. aslında bombardımanın nedeni [tabi okuduklarımıza göre] silah yapımında çalışan işçileri etkisiz hale getirmektir ama aslında dresden çok güzel bir mimariye sahip ve savaş için sadece ilaç sigara ve besin üretimiyle uğraşan bir şehirdir. bu durumda şu anda ordaki asker-tutsak ve sivillerin boşuna öldüğü gibi bir düşünce hakimdir.
 • savaşta en çok zarar görmüş alman şehri olmasına rağmen, hala mükemmel mimarisiyle insanı hayran bırakan bir şehirdir dresden.
 • şu gün itibariyle felaket bölgesi ilan edilen, sel altında kalmış şehir. su seviyesi 8 metreye ulaştı.
 • aslında meşhur olan meissen porselenidir. dresden'a çok yakın, tepelik yerde bir kasabadır burası. yaz kış alman turist doludur.
 • su seviyesinin yavaş yavaş inmeye başladığı ancak hala rekor düzeyde seyrettiği şehir. dresden en kötüsünü atlatmış görünüyor, ancak elbe üzerindeki diğer şehirler korku içinde bekliyorlar. magdeburg zor bir haftabaşı geçirecek
 • 13-14 şubat bombardımanında yıkılan tüm tarihi binalar 1990 sonrası aslına uygun bi şekilde yeniden inşa edilmeye başlanmış eski şehir* bölgesi bombardıman öncesi görüntüsüne kavuşmuştur ki şehrin bu bölgesinin nefis bi silüeti vardır(istanbulun eline su dökemez o ayrı)
 • 1930 yilindan kalma tanitici bir brosurde, "die stadt der kunst, der blumen und bilder, des deutschen barock" (sanatin, ciceklerin ve resimlerin, alman barok'unun sehri) olarak tanitilan dresden'in ikinci dunya savasi'nin sonlarina dogru bombalandigi geceler (13-14 subat 1945) hakkinda sair gerhard hauptmann sunlari yazmistir: "wer das weinen verlernt hat, der lernt es wieder beim untergang dresdens." ("kim ki aglamayi unutmustur, dresden'in cokusu sirasinda tekrar ogrenir.") sehrin en önemli sembollerinden birisi olan die frauenkirche de bu bombardimanlarda yikilmistir.

  vaktiyle icinde barindirdigi, barok, neo ronesans ve klasik mimari stillerindeki cok sayida gorkemli binalari, sanat eserleri ve sehrin elbe nehri kiyisinda olmasi sebebiyle elbflorenz (elbe'nin floransa'si) diye adlandirilmis olan dresden'in zengin tarihi mirasindan bugune kalabilmis binalardan birisi de die semperoper'dir.
 • eski dogu almanya bölümünde kalan sehir.
 • ünlü bilim kurgu yazarı kurt vonnegut 'un bombalanmasından ve arkasından gelen firestorm dan şans eseri kurtuldugu kent. vonnegut'un slaughterhouse 5 adlı kitabı yazarın bu kentte bir amerikalı savaş esiri olarak yaşadıklarını yazarın kendisini temsil eden billy pilgrim adında bir karekterin gözünden anlatır.
hesabın var mı? giriş yap