şükela:  tümü | bugün
 • bazi kluplere girmek icin belli bir shiklik seviyesini ashmak zorundasinizdir, mesela kot felan olmazzz bu olaya dress code denir
 • (bkz: piyasa yapmak)
 • bir elbise alcaniz uzerinize gelmedi o zaman tezgahtar bir diger magazalarinda kesinlikle oldugunu soyler ve sizi 10 dakka beklemeye ikna etmeye chalishir. tamam derseniz telefon achar ve beendiginiz elbisenin kodunu yani "dresscode" u telefonla diger magzaya soyler bi de renk soyler ve beden tabiii ordan yollarlar cucukla :)
 • ingiltere'de bol bol karşınıza çıkan hede. sikindirik bi puba girerken kapıdaki zebellah önünüzü keser:
  - hey sorry mate. no baseball cap and sneakers.
  - sieeeeee
 • bazı özel gecelerde de özel dresscode'lar uygulanır. uymayanı dövmezler ama uysanız da fena olmaz hani.
 • (bkz: dresscode)
 • çağımız iş yerlerinde, kılık kıyafeti düzenleyen kurallar. devlet dairelerinde kadın* çalışanların dar pantolon, tanga giymesinin engellenmesi buna örnek verilebilir. kimi iş yerlerinde mini etek giyimi de sorun teşkil edebilir. işyerinin huzurunu kaçırdığınız için sizi uyaran bir müdür, bir şef, bir iş arkadaşıyla karşılaşmanız olasıdır. casual day dışı zamanlarda da kot pantolon giymeniz sizi zorlayabilir. fakat asıl zorlayıcı olan şudur: ay ne giyincem ve ay yarın ne giysem.

  kimi kahramanların mecburi kıyafetleri de örnek olarak gösterilebilir tabi. ilgili bilgiler için (bkz: orumcek adamın kıyafet sorunsalı)
 • psikolojik baskı tekniklerinden en popüler olanı kişinin kıyafeti ile otorite kurmasıdır. bilinmektedir ki üniforma veya takım elbise saygınlık uyandırır.
  bu nedenle dress code denilen kavram ortaya çıkmıştır. özellikle bankacılık gibi sektörlerde en önemli kavramlardan biridir. kişide aynı anda hem güven hem saygı uyandırmak, hem onu dinlemek hem de otorite kurmak, hem anlayışlı, hem disiplinli olmak gerekir. bunun da bütünleyicisi makyajdır.

  insanoğlunun göz boyama sanatının en üst düzeye getirilmiş hali olan bu giyim, kuşam ve süs (makyaj ~ savaş boyası) sayesinde birçok meslek dalı inanılmaz para kazanmaktadır. bu gereksiz aksesuarlar için bir servet ödenmekte, ve harcanan para işe de yaramaktadır. herkesin kendi tarzını yaratması toplumun da törpülemek isteyeceği bir durum olduğundan, herkes birbirlerini elele, mutlu ve gözle görülür şekilde kazıklamaktadır.

  moda, dress code ile çok farklı olan bir kavramdır aslında. farklılaşma isteğini belli eder. gerçek modacılar o ana kadar düşünülmemiş olanı yapmaya çalışır. fakat popüler global kültür sayesinde farklılık hemen toplumda eritilir. ve moda, olması gerektiği gibi farklı ve ilgi çekici olacağı yerde, sadece bir dalı ile sanata yakınlaşır*. popülist moda sayesinde ise her yerde aynı kıyafetli, saçlı başlı makyajlı yüzlerce kişiye rastlanmaktadır**.

  gerek dress code, gerekse moda günümüzde kendiniz dışında kalan herkesi tatmin etmek ve etkilemek amacıyla giyinilen kıyafetlerdir. bir kişinin ruhunu yansıtmaz. genel ruh haline göre standartlaştırılır.
 • robert kolej de halıcıoğlu* adı ile bütünleşmiş ünlem.