şükela:  tümü | bugün
 • fransızca dressoir gibi bi yazılışı olduğunu sandığım * bi mobilya çeşidi. * sofra takımı konulan dolap. salon mobilyası parçası. eski takımlarda daha çok olurdu, yeni jenerasyon mobilyada, minimalizm akımı dolayısıyla mıdır nedir, pek olmuyor. büfenin çekmece sayısını artırıp hallediyorlar mevzuu.
 • bir evin girişinin en kullanışlı ve önemli mobilyalarından. lakin genel kabul görmüş bir ismi yok.
 • antre girişleri için uygun görülen mobilyaymış. annemin yoğun isteği sonucu ben de yeni öğrendim. eskiden bunun üstüne telefon konulurdu ama şimdilerde ne işe yarıyor gerçekten anlamış değilim. annem de bilmiyor. eve dergilerde ne gördüyse onu tıkmasından korkuyorum. uzun zamandır ev de dizmedi, içinde yoğun bir ev dizme enerjisi var, bakalım. bu arada konuya dönersek, size bir örnek: http://www.dogtas.com.tr/…urunler/sehpa/388/varesa/
 • son yıllarda kullanımı yeniden ön plana çıkan, antre-salon-yatak odası için farklı modelleri ve olan, hoş görünüm yaratan aksesuar.
  ayna ile eşlik eden, markiz ve bench ile eşlik eden tamamlayıcılarla zenginleştirmek mümkün.
  modellerden bazıları
 • çok dekoratif, evi sevimli hale getiren ancak çok gereksiz bir ev mobilyasıdır. şimdilerde gerçi çoğunlukla sadece otellerde oluyor artık ya da çok boş yeri olan büyük evlerde...
 • telefonluk. ev telefonluğu.
  eskiden tabi.
 • her evin girişinde gerekli olan bir mobilyadır. eve girdiğinde, elindekileri bırakacak bir yer arar bünye; dresuar iyidir, dursun durduğu yerde.
 • eve gelince kapı anahtarınızı, cüzdanınızı, araba anahtarınızı, tabancanızı, rozetinizi falan üzerine bıraktığınız möble. şöyle de diyebiliriz; kapıdan çıkmadan önce yanınıza almayı unutmamanız gerekenleri koyduğunuz, son alınacaklar mobilyası. üzerinde ayna olması da elzemdir. zira; kapıdan çıkıp dış dünyaya açılmadan hemen önce dişinizde ruj izi, sakalınızda peçete pırtığı veya bıyığınızda sümük olup olmadığına bakacağınız son kontrol noktası burasıdır. ıyk!

  bir de -artık olmasa da- ev telefonu bunun üzerine konurdu. neden? çaldığında her yerden duyulabilmesi için evin merkezi bir yerinin seçilmesi miydi buna sebep? o da var tabii ki ama bana kalırsa ondan daha çok, konuşma mahremiyeti içindi. antreler gelip geçilen, vakit geçirilmeyen transit mekanlar olduğundan, konuşma mahremiyeti açısından görece uygun yerlerdi. en çok evde bir misafir olduğunda hissedilirdi bu mahremiyet ihtiyacı.

  ayrıca başta belirttiğim fonksiyonel ayna sayesinde, muhabbetin gereksizce uzadığı ama nezaketen kapatılamayıp "hı hı" şeklinde sürdürülen telefon görüşmeleri sırasında genel yüz kontrolleri yapılarak bu gereksiz süre değerlendirilmeye çalışılırdı.

  artık bu yaşınızda hala yüzünüzde çıkan sivilceye mi bakardınız, yoksa ormana dönmüş kaşlara şekil vermenin vakti geldiğine mi karar verirdiniz bilemedim. belki de saçınızı ayırdığınızda bir türlü istediğiniz şekli almayan o kıvrıma elinizle şekil vermeye çalışırdınız. ya da ninenizin şapır şupur öpücüklerinden miras kalmış ve şaşmaz bir şekilde hep aynı yerde çıkan uçuğunuzun yine kendini göstermeye başladığını görüp kalaylı bir küfür basardınız içinizden. hala telefondasınız ya, o bakımdan. yoksa gerektiği yerde bastıra bastıra da ederdiniz küfrünüzü.

  sonra telsiz telefonla beraber bu ritüeller bozuldu. en nihayetinde de ev telefonlarının soyu tükendi zaten. ama bu tefriş objesi baki kaldı. kalmalı da. ama modoko mobilyacılarının elinde vestiyere veya ne olduğu belirsiz bir ara geçiş formuna evrilmeden.
 • neden bu kadar pahalı olduğunu bir türlü anlayamadığım mobilya türü. kimse ağzını 300 400'den aşağı açmıyor. afedersiniz sik kadar büyüklükteki bu şeye neden bu kadar çok para istenir anlayamadım bir türlü