şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: the drifters)
  • hellsing'in yazarı hirano kouta'nın 2009'dan beri yazmaya devam ettiği, mangasının 4 cildinin yayınlandığı ve yakında da mangasının animeye adapte edileceği ilginç bir seri. animesi için yeni pv'si bir kaç gün önce, yaz comiket'inde gösterildi:

https://www.youtube.com/…emi-7ys7u&feature=youtu.be

yalnız hirano kouta'nın kaleminden çıktığı için yine birbirinden ilginç karakterler ve bolca aksiyon ve kan göreceğiz. o değil serinin hikayesi zaten bir değişik. şimdi burda açıklamaya yazmaya kalkarsam hiç kimse anlamıyacak ama yapacağım şu tanım seriyi güzel bir şekilde özetliyor olacak:

(bkz: nobunaga the fool meets the lord of the rings)

edit: bu arada bu serinin promosu en son yayınlanan hellsing ovasının sonunda gösterilmişti yamulmuyorsam şimdi hatırladım:

https://www.youtube.com/watch?v=d6bs_522x5w
  • animenin ilk iki bölümünden oluşan ova'ı ortamlara düşmüştür; ekime kadar beklemek istemeyenler buradan yardırabilir. 40 dakikada bana aradığım lezzeti verdi, anime serisinden beklentilerimi yükseltti.

hellsing ve darker than black ryusei no gemini için yaptığı cool soundtrack albümlerini dinleye dinleye eskittiğim yasushi ishii'nin drifters için tekrar yeşil sahalara inmesi de işin bonusu.
  • eğer ellerindeki malzemeyi iyi kullanmayı becerebilirlerse kült anime serilerinden biri olacağını düşündüğüm seridir.
  • çizimleri harika olan anime. mangaka hirano kouta zaten. o yüzden çizimler hellsing ultimate çizgisinde. bol bol aksiyon, bol bol kan vadeden bir seri. dikkatimi 2 şey çekti. birincisi bir çok karakter eldiven giyiyor. ikincisi ise çoğu sahnede karakterlerin hep tek gözü gözüküyor. özellikle mi yapılıyor bilemiyorum.
  • çizimleri hellsing'i*, konusu fate serisini*, kan ve vahşet oranı berserk'i* andıran ama hem bunlara benzeyip hem de benzemeyen bir animedir. kendine ait bir havası var gerçekten.

yukarıdaki üç ciddi animeye nazaran içindeki komedi sosunu da çok güzel ve tadında buldum. baş karakterlerimiz olan üçlünün sürekli laf sokmalı muhabbetlerine bayıldım zaten. bu trio ile ilgili bilgi de verelim. animede olduğu gibi gerçekte de çok ünlü savaşçılardır kendileri.

shimazu toyohisa: 1570 yılında doğup 1600 yılında sekigahara çarpışmasında ölen, shimazu klanından bir samuray.

oda nobunaga: 1534 - 1582 yılları arasında yaşamış efsane japon generali. dönemin japonya'sının feodal yapısını değiştirip tek yönetim altına toplamaya girişen ve tamamlayamasa bile büyük ölçüde başarıya ulaşan ilk kişidir. kendisinden sonra gelenler bu hayali tamamlamıştır.

nasu no yoichi: üstteki iki tarihi kişilikten de eski, minamoto klanından bir samuraydır. yashima savaşındaki başarısıyla efsaneleşmiştir. dalgalarla boğuşan bir geminin üstünde karşı gemideki düşmanları tek atışla indirebilen bir savaşçı olduğu söylenir. kesin olmasa da 1232 yılında öldüğü düşünülmektedir.

bu karakterler dışında, hannibal, scipio, jeanne d'arc gibi tarihi karakterler de mevcut.
  • harika bir konusu olan anime. çizimleri ve müzikleri de aynı şekilde müthiş olan animede özellikle ana karakterin çizimi, mekanlar ve de vahşet-savaş sahnelerinde arkada çalan klasik müzik temalı ost harikadır.

oda nobunaga'nın uchiha madara'nın seiyuusu ile seslendirilmesi harika olmuş. ama ben de goygoy sahnelerinin yersizliğinden yakınanlardanım. gerek yok hiç öyle bir şeye.

shimazu toyohisa, nasu no yoichi, oda nobubaga, hannibal barca, scipio, hijikata toshizou ve rasputin animede adı geçen tarihi kişiliklerinden birkaçıdır. bakalım ilerde kimler yer alır.
  • muhteşem bir anime. inanılmaz bir potansiyeli var. bir efsanenin doğuşuna tanıklık ediyor olabiliriz. izlemeyen varsa bir şans verin derim.
  • 11 bölümü yayınlandı her bölüm 20 dakika zaten. isteyen yetişebilir kolayca :)
  • --- spoiler ---

11. bölümdeki biscolata erkekleri güldürmüştür.
    --- spoiler ---