şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir içecek firmasını yönettiğimiz tycoon oyunu.
    türk yapımı. henüz detaylı incelemedim ama ilk izlenimim fena bir oyuna benzemediği yönünde.

yerli oyun geliştiriciler için güzel bir referans olabilir.
    daha büyük ve iyi kalitede ürün çıkarmanın zor olduğu hedefler yerine orta ölçekli ama kendine özgü kitlesini oluşturabilecek oyunlar üretme hedefi daha doğru. özellikle ufak takımlar için.

http://store.steampowered.com/…30/drink_pro_tycoon/
  • oyunu oynadım inceledim. eksikleri var ama güncellemelerle halledilir. sarıyor.
    ama satışlar 20.000'i geçememiş.
    bu yüzden geliştiricilere bir çift lafım var, yahu iyi kötü bir oyun yapıyorsunuz.
    tycoon gibi daimi kemik kitle oluşturabilecek bir tür seçerek akıllı adamlar olduğunuzu da gösteriyorsunuz. ama oyunu yapıp afedersin çuval gibi atmışsın steam'e.

ne bir sosyal medya hesabı, ne bir reklam, ne bir web sitesi...
    yıl olmuş 2018, bu kadar asosyal olunur mu yahu.
    hadi sen nerdsündür, iletişim kurmayı sevmiyorsundur.
    bir sosyal medyacı tut senin adına yapsın işleri.
    sonra türk oyun geliştiriciler niye para kazanamıyor.
  • içki şirketi kurup onu işletme üzerine dayalı türk yapımı tycoon oyunu.
    bir tycoon oyunları hastası olarak hemen atladım. bir de türk yapımı olması benim adıma yeme de yanında yat oldu.

oyun, bankadan 1 milyon dolar kredi çekip içecek şirketinizi kurma üzerine başlıyor. açıkçası diğer tycoon oyunlarına nazaran daha komplike bir arayüze sahip. biraz da rakamlarla içli dışlı olmak gerekiyor. steam'deki çoğu olumsuz yorumun sebebi de bundan kaynaklanıyor. ilk birkaç saat oyunun mekaniğini ve mantığını anlamakla geçtiği için tycoon oyunlarına aşina olmayıp sırf türk yapımına destek olsun diye oyunu satın alanlar ilk başlarda pes ediyorlar...

ayrıca bu oyunun kodlamasını yapan selim tanrıverdi adında 17 yaşındaki bir kardeşimiz. bu ek bilgiyi de bir üst entry'deki parasını ver sosyal medyacı tut, web sitesi aç, reklam yap eleştirisine nazaran verdim. kendisi oyun konusunda olgunlaştıkça bu sayılanları yapacaktır. umarım hevesi kırılmamıştır. bence gayet güzel bir iş başarmış.

tek özeleştirim oyun arayüzünü biraz daha modernize yapabilirlermiş. bir de ayıptır söylemesi eğitici mod, dostlar alışverişte görsün misali olmuş. koymuş olmak için koymuşsunuz. her tycoon oyunlarında olduğu gibi bir müddet sonra devamlılık bu oyunda da yok. bunun için eleştirmeyeceğim lakin devamlılığın ölme süresini daha da uzatabilirlerdi. (bkz: mad games tycoon)

her şeye rağmen tüm ekibi kutlayıp başarılarının devamını diliyorum. size hitap etmeyip oynamasanız da steam'den 18 liraya almanız, 17 yaşındaki oyun tasarımcısı kardeşinizin gelişmesine sebep verecektir.