şükela:  tümü | bugün
  • 2013 yılı jeethu joseph yönetmenli filmdir.
    imdb puanına bakıcak olursak gayet sağlam bir filme benziyor.

drishyam
  • 2015 yılı versiyonunu izlediğimdir. imdb'de hatrı sayılır bir not da almış. tavsiye edilir.

imdb
  • filmin konusu:

şehrin zenginlerinden olan bir ailenin piç oğlu, gider orta direk bir ailenin kızını duştayken görüntüler ve bu görüntüler ile şantaj yapmak ister.
    kız, çocuğu öldürür; anne, cesedi saklamaya yardım eder; baba, bütün şüpheleri izlediği amerikan filmlerinden edindiği ince tiyolarla bertaraf ederek nüfuzlu aileyi göt eder.

not: yilmazyildirim uyardı bebeyi öldüren kızmış, anne değilmiş.
  • muhteşem bir bollywood filmi. şiddetle tavsiye edilir
  • "görseller yanıltıcı olabilir".

2013 versiyonunu izledim. orijinal filmleri tekrar yapımlarına yeğlediğimden*, bollywood'u çok sevsem de 2015 yapımı bollywood- kuzey hindistan versiyonunu değil de 2013 yapımı güney hindistan versiyonunu izleyeyim dedim. hindistan her ne kadar karma karışık olup da iki komşu eyalet arasında bile büyük farklar olsa da özellikle güney hindistan ile kuzey hindistan arasındaki farklar çok daha derin. başka kültür, başka yemekler, bambaşka bir dil ailesi ve başka bir sinema...

filme kısaca "iyiydi" diyebilirim. zaten "iyi" olmasa hemen iki sene sonra bollywood yüksek bütçeli tekrar yapımına el atmazdı. o kadar ki hatta şu anda- 2016 sonbaharında*- imdb'deki "top rated indian movies" listesinde 2013 yapımı 3. ve 2015 yapımı da 7. sırada. o kadar tutmuş yani hindistan'da ve genel hint sineması izleyicisinde bu konu.

konusunu kabaca anlatırsam: tekrar tekrar 4. sınıftan terk olduğu belirtilen iki kız çocuğu babası fakircene (filmde fakir diyorlar da hindistan'da ne sefaletler gördüm, bu adama aslında orta sınıf denebilir hindistan standartlarında) bir adamın eşinin ve büyük kızının zorunda kalıp da işledikleri bir suçun üstünü örtmeye çalışması diyebilirim.

film, güney yapımı da olsa normal hint filmi uzunluğunda diyebilirim. kuzeyi güneyi farketmiyor, hint filmleri diğer dünya sineması örneklerine göre uzun. yine de her başarılı hint filmi gibi özellikle bir yerden sonrası gerçekten de gerçekten de çok sürükleyici.

hele ana karakterimizin bildiğin derren brown'ın şurada örnekleri olan "mind control" hilelerine benzer işlere giriştiği sahneler...

eksileri var tabii ama genel olarak beğendim. bollywood versiyonunda mesela filmin genelinde pek beğenmediğim müzik kullanımının çok daha iyi olduğu tahmin ediyorum... en sevdiğim "altkıta" filmi olmadı ama yine de var bir şeyler. 8/10 (83/100, 834/1000).

bu arada filmin dili olan malayalam ne kadar garip bir dildir ya! sanki bütün dil dört sesin bir araya gelmesiyle oluşan miktar olarak yüzü aşmayan kelime hazinesinden oluşuyor. özellikle filmin ilk başlarında gerçekten zorlandım dilden ötürü. kuzey hindistan'daki hint-avrupa dilleri yerine güney hindistan'daki dravadian dillerinden olan malayalam'ı dinlemek de başlı başlına bir tecrübeydi.

bir de filmdeki ana karakteri canlandıran mohanlal cidden büyük aktörmüş. çoğunlukla komedi filmlerinde oynasa da buradaki gibi daha ciddi rollerde de döktürüyormuş.

edit":

--- spoiler ---

filmde öyle ya da böyle bir cinayet var ve şaka maka cinayetin aydınlığa kavuşmamasını istiyorsunuz.

--- spoiler ---