şükela:  tümü | bugün
  • 2015 yılı versiyonunu izlediğimdir. imdb'de hatrı sayılır bir not da almış. tavsiye edilir.

imdb
  • filmin konusu:

şehrin zenginlerinden olan bir ailenin piç oğlu, gider orta direk bir ailenin kızını duştayken görüntüler ve bu görüntüler ile şantaj yapmak ister.
    kız, çocuğu öldürür; anne, cesedi saklamaya yardım eder; baba, bütün şüpheleri izlediği amerikan filmlerinden edindiği ince tiyolarla bertaraf ederek nüfuzlu aileyi göt eder.

not: yilmazyildirim uyardı bebeyi öldüren kızmış, anne değilmiş.
  • muhteşem bir bollywood filmi. şiddetle tavsiye edilir
  • şimdiye kadar çekilen göreli en iyi bollywood filmlerinden biri. bir babanın ailesi için çırpınışını konu alan film. kendini bir solukta izletecek cinsten. imdb puanı 8.8
  • bollywood yapımı ajay devgan filmidir. değişik hikayesi beni etkilemiştir. ajay'ın oyunculuğu zaten muhteşem izlenesi bir film
  • "görseller yanıltıcı olabilir".

2013 versiyonunu izledim. orijinal filmleri tekrar yapımlarına yeğlediğimden*, bollywood'u çok sevsem de 2015 yapımı bollywood- kuzey hindistan versiyonunu değil de 2013 yapımı güney hindistan versiyonunu izleyeyim dedim. hindistan her ne kadar karma karışık olup da iki komşu eyalet arasında bile büyük farklar olsa da özellikle güney hindistan ile kuzey hindistan arasındaki farklar çok daha derin. başka kültür, başka yemekler, bambaşka bir dil ailesi ve başka bir sinema...

filme kısaca "iyiydi" diyebilirim. zaten "iyi" olmasa hemen iki sene sonra bollywood yüksek bütçeli tekrar yapımına el atmazdı. o kadar ki hatta şu anda- 2016 sonbaharında*- imdb'deki "top rated indian movies" listesinde 2013 yapımı 3. ve 2015 yapımı da 7. sırada. o kadar tutmuş yani hindistan'da ve genel hint sineması izleyicisinde bu konu.

konusunu kabaca anlatırsam: tekrar tekrar 4. sınıftan terk olduğu belirtilen iki kız çocuğu babası fakircene (filmde fakir diyorlar da hindistan'da ne sefaletler gördüm, bu adama aslında orta sınıf denebilir hindistan standartlarında) bir adamın eşinin ve büyük kızının zorunda kalıp da işledikleri bir suçun üstünü örtmeye çalışması diyebilirim.

film, güney yapımı da olsa normal hint filmi uzunluğunda diyebilirim. kuzeyi güneyi farketmiyor, hint filmleri diğer dünya sineması örneklerine göre uzun. yine de her başarılı hint filmi gibi özellikle bir yerden sonrası gerçekten de gerçekten de çok sürükleyici.

hele ana karakterimizin bildiğin derren brown'ın şurada örnekleri olan "mind control" hilelerine benzer işlere giriştiği sahneler...

eksileri var tabii ama genel olarak beğendim. bollywood versiyonunda mesela filmin genelinde pek beğenmediğim müzik kullanımının çok daha iyi olduğu tahmin ediyorum... en sevdiğim "altkıta" filmi olmadı ama yine de var bir şeyler. 8/10 (83/100, 834/1000).

bu arada filmin dili olan malayalam ne kadar garip bir dildir ya! sanki bütün dil dört sesin bir araya gelmesiyle oluşan miktar olarak yüzü aşmayan kelime hazinesinden oluşuyor. özellikle filmin ilk başlarında gerçekten zorlandım dilden ötürü. kuzey hindistan'daki hint-avrupa dilleri yerine güney hindistan'daki dravadian dillerinden olan malayalam'ı dinlemek de başlı başlına bir tecrübeydi.

bir de filmdeki ana karakteri canlandıran mohanlal cidden büyük aktörmüş. çoğunlukla komedi filmlerinde oynasa da buradaki gibi daha ciddi rollerde de döktürüyormuş.

edit":

--- spoiler ---

filmde öyle ya da böyle bir cinayet var ve şaka maka cinayetin aydınlığa kavuşmamasını istiyorsunuz.

--- spoiler ---
  • soluksuz izletti valla hintililer bu işi yapıyor
  • üst edit: 2015 yapımı olan içindir. devilred uyarısı üzerine.

fena olmayan filmdir. ilk bilmem kaç dakikası sıkıcı geçse de bir süre sonra sürüklemeye ve sünek dimağları germeye başlayabiliyor. oyunculukları ziyadesiyle beğendim. 6 yaşındaki velet bile iyiydi yani. pav bhaji. güzel oyunculukların yanına yarı sikko senaryo ve tam sikko yönetmenlik ekleyince türk sinemasına oldukça yakın bir profil çizmiş oluyor. daha iyi bir yönetmen altında mantık hataları giderilmiş bir senaryo ile çok daha güzel bir iş çıkarılabileceğini ve şu anki imdb puanını hak etmediğini düşünüyorum. 6,5/10.

--- spoiler ---

yani yönetmen mi eser miktarda gerizekalıydı yoksa seyirciyi komple gerizekalı mı zannediyordu anlamadım. çoğumuzun malumu olan şeyleri bokunda boncuk bulmuş misali gözümüze soka soka gösterdi. bir de görsel aldatıcı diye filme tema koymuş, sanki fight club, who am i çekiyor haspam. aldanacağım bi filmin başında herifin hapisteymiş gibi gösterildiği sahne vardı, görsel aldatıcıdır diye gözüme sokulunca onu da yemedim artık.

oyunculukların her biri gerçekten harikaydı, en çok bu konuda memnun kaldım. birazcık herifin eşiyle evlatlığı işte, ehh. izleyiciye bir ahlak muhasebesi yapma amacı güdülmüş. bir yandan cinsel şantajcı ve ölü bir çocuğun zalim ama anaç (hala kadının karakterini çözemedim, kesin yay burcudur) annesi, diğer taraftan iyi kalpli ama katil bir kız ve iyi ailesi. işte film boyunca bir katilin ve suç ortaklarının adaletten kurtulmasını diledin, kendinden utandın mı falan...

benim için zor olmadı buna karar vermek. emniyet güçlerinin şüphelileri işkenceden geçirdikten sonra ayağına beton bağlayıp dereye atmakla tehdit ederek konuşturduğu bir yerde elbette adaletten söz edilemez. bu yüzden ailenin yaptığını savunurken sıkıntı yaşamadım. çocuk böyle bir sebepten ölmeyi hak etmiyordu elbette ona diyecek bir şeyim yok, öyle oldu sadece.

o değil de çocuğun babasına üzüldüm en çok, ne kadar kibar, medeni. ha bir de viyaj'ın o kadar kişiye vaazda olmadığı bir tarihte vaazda olduğunu ve neler yaptığını yedirmesi... yani güya mantık çerçevesinde anlatılmış olsa da bence insanın bunu yemesi için iyice ahmak olması lazım. yani tamam biri ikisi yer de hepsi mi yer? en büyük sıkıntısı buydu bence senaryonun ki senaryonun omurgasıydı bu hikaye. en güzel sahnesi de son sahnesi olsa gerek.

bir de ne pav bhajiymiş birader, bilmediğim şeyi canım çekti film boyunca.

--- spoiler ---
  • çok iyi kurgusu olan, holivuda taş çıkartacak etkileyicilikte ama hint sinemasının özünden de kopmayan şahane ötesi bir film.
  • ilk yarım saati feci sıkıcı olan ve ancak hızlı geçerek izlenebilecek, sonrasında hafif polisiyeye dönüşen, ancak çok yavaş ilerlediğinden (film haliyle iki saat kırk dakika) ve finale ilişkin tüm ipuçlarını veren dolayısıyla da bir türlü isteneni veremeyen 2015 yapımı bir hint filmi. hint sineması, polisiye değil, dramla güzel.

--- spoiler ---
    hayır, adamı öldürdün, gündüz gözüyle arabasını kullanıp şehre inmek de nedir kardeşim, bir de he sen simkarta dokunmadın ama dokunan adam da o kadar olay oldun, seni görmedi ve hatırlamadı, oldu. biz, senin kadar film izlemesek de csi izledik, vijay kardeş, olmamış diyoruz ve hint sineması dram yapsın diyerek uzaklaşıyoruz.
    --- spoiler ---