şükela:  tümü | bugün
  • dark elf üçlemesini okuduktan sonra kafama takılmış,cevabını bulmakta zorlandığım sorunsal.

eğerki internette bulduğum verilere inanırsak;drizzt,ranger olmadan evvel 18.level fighterlık mertebesine kadar yükselmiş,underdark tecrübesi olan,genç ama hevesli bir drow.

babası ise yine internet orijinli bilgilerime göre,fighterlık müessesesinde 25.levela ulaşmış,evlerin birbirlerine yaptıkları baskınlardaki bireysel drow öldürme tecrübeleriyle kendini geliştirmiş,bir üstad,duayen.

zaknafein henüz yaşarken,drizztle yaptıkları antremanlarda kendisinin bariz bir üstünlüğü,tecrübesi var idi,ki bu internetten aldığım verileri destekleyen bir olgu.ama zin-carla sonrası (öldükten sonra zaknafeinin vicidi diriltilir,aynı savaşçı yetenekleriyle matron mother'ın komutası altında drizztin üstüne salınır) aralarındaki savaşta,zaknafein ölümsüz olmasa drizzt zaknafeini madara eder,maskesini düşürürdü gibime geliyor.bir sürü yara veriyor sonuçta...

tabi bu işler belli olmaz ama,ben ikisininde iyi olduğu günde drizzt'in döveceğine yürekten inanıyorum.
  • sozluk sathindaki en abuk baslik olmaya aday olabilme yetisine sahipse de sunu soyleyebilirim. zaknafein ya da drizzt arasinda ne olur bilemem ama zin carla yi soyle dusunun zaknafeini alin ve hic aci hissetmedigini ve yorulmadigini dusunun ve siz karar verin. kaldi ki zak ve drizzt baba oguldur. ayiptir boyle seyler olmaz baba ogul arasinda.
  • olaya duygusal açıdan değil,bilimsel yaklaşalım lütfen.
    evet,drizzt babasına kılıç kaldırmayı kendiside sevmez,ama diyelim bir durum oldu,şartlar öyle gerektirdi.
    şu halde iddiam,drizzt'in galip çıkacağı,boynuzun kulağı geçeceğidir.acı geçen underdark yılları drizzt'i hayatta kalma konusunda geliştirmiş,yeri geldiğinde gözünü karartarak,allahını unutarak rakibine dalmasını sağlamıştır.böyle bir drizzt'in hakkından zaknafein'in gelebileceğine inanmıyorum...
    aslında böyle olası bir karşılaşmanın olası galibinin ilk göstergesi cross-parry ayrıntısında verilir.
    drizzt zaknafein'in saldırısını cross parry (haç şekline getirdiği iki kılıcıyla gelen kılıç darbesini karşılama) ile karşılamaktadır her seferinde;ama bunun gereksiz,yetersiz bir karşılama olduğunu söyler drizzt her seferinde."bana hiçbir avantaj sağlamıyor,sadece atağını karşılıyorum,ve bir yenisini bekliyorum!" der.zaknafein ise "en azından atağı karşılayabiliyorsun,ölmekten iyidir" gibisinden bir karşılık verir.
    en sonunda yine bir antreman esnasında zaknafein yine tam crossparrylik atak yapar,drizzt alışılageldik karşılığını verdikten sonra birden kılıçların üstünden zaknafeinin suratına bir tekme atar.böylelikle hem crossparrysini geliştirmiş,hemde savunmadan çıkıp atağa geçme şansına sahip olmuştur.
    bu betimleme ile kitapta alttan alta verilmiş "zaknafein mi drizzt mi?" sorusunun cevabını baştan sezdirir salvatore*
  • şimdi duruma ne açıdan baktığınız önemli

frp içerikli ve zar tabanlı bir oyun sisteminde ability score larına göre zak daha üstündür
    nede olsa lvl 25 fighter
    çıplak dövüş olduğu zaman zak ın drizzt e vurabilme olasılığı daha yüksektir
    ama dediğim gibi olayın tabanı zar olduğu için zarları atan kişiye bağlı olarak yön değiştirir dövme durumunu

yok kitaplara göre konuşuosak drizzt in önceleri çare bulamadığı sonra geliştiridiği cross parry atağına
    zaknafein de karşılık geliştirmiştir (zin carla olduğu zaman)

yane bu durum ortadadır, cevabı yok denilebilir...
  • esas sorulması gereken soru artemis mi döver drizzt mi
    nede osla nemessis (eeahhh nası yazılıo bunlar yaw) olayı war aralarında
    (rangerlar belli bir seviyeden sonra doğal düşman edinirler ve bu düşmanın kendilerine çok yakın güce sahip olması gerekir tabi adnd kurallarından bahsediyorum ben)
    ve her ne kadar düşmanda olsalar bir çok olaydan güçlerini birleştirerek kurtulmuşlarıdır...
  • olayin bilimsel ve frp'sel derinliğine inmeye gerek duymadan kesin cevabi verelim, drizzt mutlaka yenecektir, buna mecburdur, zira kitabin kahramani drizzt'tir, kitap kahramanlarinin kaybetmeye haklari yoktur...
  • gereksiz soru. zira drizzt babasını yenmiştir.

n.
  • eğer dövüştüren kişi salvatore ise ve illa da birinin öldürmesi icap ederse elbetteki zorlu bir dövüş sonrası drizzt zaknafein'in eline verip yollayacaktır ki kahramanımız bir otuzsekiz kitap daha maceradan maceraya koşsun. ama hiç gerek yoktur, varsa da böyle hikayenin allah cezasını versindir.
  • baba bu,sever de döver de şeklinde açıklanabilecek bir sorunsal.
  • zaknafein kendisini kurban etip lavlara atlamasaydı o çatışmadan drizzt'in sağ çıkabileceğini söylemek hata olur.
    zaknafein'in hem pure fighter hem de drizzt'ten level olarak daha üstte olduğunu düşünürsek, tabii ki zaknafein drizzt'i hallaç pamuğuna çevirir.
    ancak unutmamamız gereken bir unsur, kitabı r. a. salvatore'un yazmış olmasıdır. isterse ao'nun kendisi gelsin, drizzt onu bile et şiş haline getirir şerefsizim.
    yine de gönlüm zaknafein'den yana. boru değil bu, koskoca zaknafein.