şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • turkcell’in doğal afetlerde kullanmak üzere hazırladığı drone baz istasyonuymuş. aklıma ilk takılan şey şarj süresi oldu. 40 dk’ya varan süre havada kalıyor demişler.
  • bir ise yaramayacagini dusundugum icat. kac tane olabilir ve ne kadar sure havada kalabilir. hicbir zaman kullanmamak dilegi ile temennisi tuyler urpertmedi degil..
  • doğal afetlerde işe yarayabilecek baz istasyonudur. 40 dakika havada kalabilme kapasitesine sahiptir. ilerleyen zamanlarda daha fazla havada kalabilenleri yapılacaktır muhtemelen.

haber linki
  • zeplin olsaydı daha iyi idi.
    daha fazla kullanıcı sayısı + günlerce havada kalabilme vs...
  • turkcell'in doğal afetler ve geçici kalabalık oluşan (konser miting vs) gibi yerlerde hızlı bir şekilde göreve başlayabilen drone baz istasyonu teknolojisi.

gerektiğinde en yakın turkcell merkezinden bölgeye getirilip hızlı kurulum sayesinde çok işe yarayabileceğini düşünüyorum.

bi de hastayım şu bi boktan anlamayıp gelişine sıkan tiplere. zeplin ne amk?
  • reklamı gayet başarılı olan üründür. ayrıca evet bir akıllı sizsiniz, işe yaramaz bu ürün.
  • kim uydurduysa bu olayı tebrik ederim.

ulan baz istasyonu için gerekli olan enerjiyi geçtim. o sanayi artığı drone 40 dk havada dursun çıkarıp pipimi keseceğim.

depremde kullanacaklarmış bunu. olm evladım deprem bölgesine gitmeden bunu nasıl havaya koyacaksınız? cidden anlatın ya merak içindeyim.

hadi diyelim drone'unuz mucizevi bir şekilde 50 kg ağırlıkla 40 dk havada kalıyor.

e denyolar o aletin kumandasının menzili nedir? 100km mi? yoksa acil durumlarda bu droneları onlarca havaya atıp sonra da pili bitince yere düşmelerini mi izleyeceksiniz?

ister deprem, ister konser, ister miting vs olsun. oraya arabayla ulaşım varsa zaten 4 tekerli baz istasyonları anında oraya gidiyor. kim ne yapsın senin 5 km menzilli dronunu?

tamamen uydurmasyon, reklamı da baştan aşağı sallamasyon.

ve buna inanacak bol bol cahil var.
  • turkcell'in geliştirdiği drone baz istasyonu. çok mantıklı bence böyle bir şey cidden lazımdı. 40 dakika havada durabiliyormuş helal valla.
  • 40 dakika havada kalabilen drone baz istasyonu. ben kullanışlı olduğunu düşünüyorum, bazıları hala yok zeplin yok bu diye atıp tutmuş. neyi beğendik ki bunu beğenelim.
  • turkcell i sevmem ama bu hizmeti kısmen reklamdan öteye gidemeyecek olsa da yine de teknolojiye yaptığı yatırımdan ötürü tebrik etmek gerek.
    neticede adamlar marka değerlerini yükseltmek adına pr kasmışlar.

biri demiş 40 dk havada kalsın pipimi keseceğim diye.
    bendeki drone 30 dk havada kalabiliyor zaten
    (bkz: dji mavic pro). 40dk neden olmasın.

ayrıca baz istasyonunun kurulumu ile maliyeti bambaşka olaylar.
    muhtemelen cihazda otobüslerdeki gibi turkcell modem vardır. wifi hotspot mantığında yayın yapıyordur.

bazı yerlerde oldukça işlevsel kullanılabilir. havaya gönderip pili bitince düşmesini beklemek biraz aptalca olur çünkü bi yere gidip oraya inip ordan şebeke yayını yapılacak şekilde tasarlanmış. pili bitince düşsün diye değil.