• inci sözlük bir ziyaret yapsa da çökse dediğim sözüm ona doktor ama özünde sami selçukbiricik'in sitesi
  • normalde en saygın olması gereken meslek grubu olan hekim topluluğunun ülkemde ne kadar çiğ ve sığ olabildiğini gösteren forum. yazan hekim ve hekim adaylarının en ufak konuda birbirilerine girmesini geçiyorum, bundan öte ne yaptıkları belli olmayan bir moderasyona sahip site.

tusdata siteye "sponsor" olduktan sonra moderasyonun yaklaşımını iki gruba ayırabiliriz:

eski dönem: adminin ve modlarının hoşuna gitmeyen en ufak bir şey yazsanız dahi yazdıklarınız silinir ve banlanırdınız (başlıktaki eski entry'ler incelenebilir). sonra bu yaptıkları ters tepince ve özellikle sponsorları (daha açık bir biçimde söylemek gerekirse "bizim reklamımızın yapılmasını sağlayın, bizi övün ve önerin, eleştirilmemize de müsade etmeyin" diyen tusdata) bu tepkiden zarar görmeye başlayınca -sanırım uyarı üstüne- biraz tarz değiştirdiler.

yeni dönem: şu an adminin ve modların hoşuna gitmeyen bir şey yazarsanız yazdığınız yüzde 50 ihtimal siliniyor, yüzde 50 ihtimal admin ve modlar sıradan saldırı niteliğinde cevaplar verip başlığı kitliyorlar.

yönetim kademesinin yazdığı yazılar ve takındığı üslup bir hekime hiç yakışmayacak biçimde. son derece agresif ve saygısızlar. kendi iddia ettikleri şeylerin zıttını iddia ederseniz sizi üstü kapalı (hatta bazen açık açık) insanlara yalan söylemek, kandırmak veya bazen daha kibar şekilde yanlış yönlendirmekle suçluyorlar. halbuki tam aksini iddia etmek de mümkün olmakla beraber genelde savundukları şeylerin altını herhangi bir argümanla doldur(a)mıyorlar bile. örnek geçen aylarda son derece düzgün bir üslupla fikirlerini yazan bir hekim arkadaşı (tanımam etmem), başka birisi unuttuğum bir başlıkta rakip dershane ajanı olmakla suçlamıştı. halbuki (ve ironiktir ki) bu suçlamayı yapan kişi tusdata'da danışman olarak çalışan bir ftr asistanıydı. eğer herhangi bir başlıkta moderasyonun herhangi bir kademesinden birisinin eletirildiğine denk gelirseniz, tehditvari "ne yani sen bana güvenmiyosun!!!" tadından cevaplar, ayar çabaları da görmeniz mümkün.

bu forumdaki "sorgusuz, sualsiz bize inanın ve itaat edin" yaklaşımının uzantısı bir de dr_nlp diye bir fenomen var. yaşı, mesleği, bilgi-birikimi ve hatta gerçekliği belli olmayan bu şahane zat'ın sözlükte başlıkta yazdılmış olduğu gibi (bkz: #17361394) kim olduğuna dair bir şey bilmiyorsunuz. her konuya bir yorum yapmaya çalışan, yine bozuk imlası ve kötü türkçesi ile yazılar yazan bu arkadaş dershanelerin kamp zamanından önce kampı öven köşe yazıları, dershane kayıtlarından önce dershaneleri öven köşe yazıları yazar, tıpla alakası olmayan ama ortaokul mezunu birisinin dahi yapabileceği "x puanla neresi olabilir" tahminlerini yapar. ilgi alanına neuroscience yazan bu sanal kahramanın eric kandel'in varlığından dahi haberdar olduğundan şüpheliyim, hoş şimdi haberi olmuştur.

yukarıda yazdıklarımın toplamına ek olarak moderasyon açık açık anti-demokrat olduklarını, demokratik davranmak gibi bir kaygılarının olmadığını gururla söyleyebiliyor. öyle bir hava oluşuyor ki -yine güncel bir örnek vereyim- dün forumu okurken gördüğüm birisi "siteden atılmayacaksam söylüyorum, x dershanesine gidiyorum" diye korka korka bir şeyler yazabiliyor. yazık yani.

işte böyle bir forum ama bir sürü kullanıcısı olduğundan ve alanında hemen hemen tek olduğundan insan tus sonrası kendilerine mahkum kalıyor. buranın alternatifi desen stetuskop diye bir var, aha orası da tustime borazanlığı yapıyor. 3 vakte kadar belki tusem borazanlığı yapan bir forum da çıkar meydana. yani tarafsız, saygılı bir "tus'a yönelik forum" olur mu bilmem ama kesin olan şey ise bu ülkedeki hekim topluluğunun şu an için birbirine saygı göstermekten aciz olduğu ve drtus da bunun en somut kanıtı.
  • adeta tusdata'nın paralı askerleri gibi çalışan yer.

2011 mayıs tus'unda temel bilimler birincisini çıkaran tusem'e ithafen "birincilik klinik bilimlerle alakalı bir şey, temel bilimlerin ne önemi var." mealinde şeyler söyleyen moderasyonu; 2011 eylül tus'unda klinik bilimler birincisinin tusem'den olması üzerine temel bilimler birincisi için "birinci tusdata'dan !!!11!!!" diyerek başlık açıp, bunu sabitleyebiliyor.

e açsın mühim değil de "tusem'i tebrik eden" tüm mesajlar ve başlıklar itinayla siliniyor.

midem bulandı be artık.
  • ahlaksız insanları barındıran site. tusdata hakkındaki tek kötü yorumda anında banlanırsınız.

para için ruhunu satan pezevenkleri barındırabilen bu sitedeki insanlarla aynı mesleği yapmaya utanıyorum
  • tusdata'nın sahibi olduğu site. tusdata'yı eleştirme hakkınız, olumsuz bişey yazma hakkınız bulunmaz burada, eleştirdiğiniz anda "ban bitis suresi: 29.08.2041" adlı bir mesajla banlanırsınız. açık açık tehdit ediyorum ben bu siteyi, karabasan gibi üzerinize çöküp sitenizi hackleyeceğim, çünkü karaktersizsiniz... uzak durun, yazılanlara inanmayın...
  • hiç sevmem bu siteyi ben. bir web sitesi acil servis kokar mı arkadaş? bildiğin yoğun bakım, acil servis kokusu var sitede. hoca viziti öncesi gerginliğin simule edilmiş halidir buranın forumunu okurken yaşadıklarınız. hep kötü haber, hep karamsarlık.
  • berbat bir foruma sahip site. soru-cevap kısımları işe yarayabilir (kesin işe yarar diyemiyorum, çünkü arada dümdüz hatalı bilgiler de var); gerisi tam anlamıyla çöplük. yalan-yanlış bilgiler mi ararsın, tusdata propagandası amaçlı dönen bir ton konu mu. en alakasız muhabbet bile "dershanesiz olmaz, boku yirsiniz, tusdata süper, prospektus gibi seri yok hacılar!" subliminal mesajı ile son buluyor.

bir de bu foruma yazanların bir kısmını oluşturan mide bulandırıcı bir güruh var. bunlar genelde orada burada yazmayı düşündükleri branşı veya hastaneyi kötülerler ve kaçarlar. mesela bu kütüklerden biri dermatoloji yazacaksa 50 post boyunca dermatolojinin ne kadar iğrenç olduğundan bahseder. x hastanesini yazacaksa "asistanlar oradan kaçıyomuş!" veya "orayı yeni bıraktım uzak durun lo!" gibi şeyler sallar.

dosyalar, dökümentasyon, forumun soru-cevap kısmı hariç zaman kaybından başka bir şey değildir.
  • tarafsız olduğunu iddia eden abuk doktor forumu, tusdata çalışanlarının farklı hesaplardan düzenli olarak dersane propagandası yaptığı, rakip dersanelere sürekli çamur attığı forum, aksini iddia edenleri apar topar siteden uçurmaları da ilginçtir, bunun yanında dönen seviyesiz muhabbetlere bakıp doktorluğumdan utandığım site çoğu zaman, alternatifinin olmayışı kötüdür.
  • yakında adını drtusdata.com diye değiştirirse hiç şaşırmam şahsen .
  • bu siteye her baktığımda bu kadar çok gerizekalının nasıl doktor olduğuna şaşırıyorum
hesabın var mı? giriş yap