şükela:  tümü | bugün
  • detaylı anlatım yazacağım şimdilik bununla idare edin ingilizce video anlatım.
  • (bkz: kuru oruç)

net toplamda, aslında -dini sebeplerden ötürü gerçekleştirilen "intermittent dry fasting" şekli bazında değerlendirildiğinde- en popüler oruç türüdür.

bununla birlikte bu olayın "extended" versiyonuna dair bir çalışmayı -"tıbbı tavsiye değildir" notu da ekleyerek- detay yazmadan paylaşayım ve ilgi alaka gösterecekler okusun; fakat sonrasında ne olup bittiğini anlamadan abuk subuk lafa söze vardırmasın: https://www.karger.com/article/pdf/357718
  • dry fasting için susuz oruç veya kuru oruç diyebiliriz. bu başlığa geldiyseniz muhtemelen ketojenik diyet ve intermittent fasting hakkında bilgi sahibi olmuşsunuzdur ve onlara ek olarak yazıyorum. dry fasting dediğimiz ise intermittent fasting'in yemek yenmeyen kısımlarında sıvı da tüketmeyerek yapılır; bu da ramazan ayı orucunun aynısıdır.

bunu yapmaya başlamadan önce vücudun açlığı tanıması işleri kolaylaştıracaktır, önce intermittent fasting ile vücudu hazırladıktan sonra yavaş yavaş sıvı tüketimini de azaltıp dry fasting'e başlayabiliriz.

kendisinin bahsedilen iki şekli var, soft ve hard dry fasting diye, soft olanda duş alınabilir, el yüz yıkanabilir vs. fakat hard olanda sıvıya temas dahi edilmemekte, fakat şimdilik aralarında etki anlamında çok da fark olduğunu görmedim.

gelelim etkilerine, bunda vücut yağ hücrelerinden su elde etmeye başlar, ki yaklaşık 100gr yağdan 110gr kadar su elde eder. ayrıca toksinlerin ayrıştırılması, vücuttan atılması, hücrelerin kendilerini sağlamlaştırması, beyin ve sinir hücrelerinin gelişimi ve onarımı gibi kıymetli yönleri vardır.

başlarda üre ürik asit artışı ve idrar koyuluğu gözlenir ve normaldir fakat ardından bu değerler düşmeye başlar, üre ürik asit artışı vücudun kendini koruma mekanizmalarından biri olduğu için endişe edilecek bir durum değildir.

(sağlık sorunu olmayan kişiler açısından gayet başarılı bir şekilde uygulanabilir bir diyet türüdür)

ne kadar tutmak istediğiniz ise size kalmış, ister 10 saat deneyin ister 2 gün, ama kötü hissedilen yerde bırakarak.

edit: detaylı bilgilenmek isteyenler için ingilizce kaynak
    link 1
    link 2
  • beyin ve sinir hücrelerinin gelişimi ve onarımı gibi kıymetli yönleri olduğu iddia edilen zırva.
    yemiyoruz, içmiyoruz galiba havadan gelen ekstra protein ile yapılacak bunlar. wtf
  • başlığı açtıktan sonra entry giren yazar arkadaşlara teşekkür ederim. bir iki ekleme yapmak isterim.. basit tabirle bu bir ramazan orucudur.

*uhrevi yönden ele almak isteyenler" aidin "salih kitaplarından faydalanabilirler ki aidin salih bu diyete başlamadan önce laksatif kullandırma (ingiliz tuzu) gibi bir takım ekstra yöntem belirliyor normalde ramazan orucunda olmayan.
    * yok kardeş ben ramazan orucunu biliyorum kilo vermek istiyorum diyenler için ise
    hard dry fasting = kesinlikle duşa girmek diş fırçalamak gibi suya temas gerektiren durumlar ya asgari ya da hiç yok bu yöntem şeklinde yapabilirsiniz.
    soft dry fasting = bu ise bildiğimiz oruç.
  • müslüman orucu.