*

şükela:  tümü | bugün
 • ds 160 formundaki sorular şu şekildedir:

  have you belonged to, contributed to, or worked for any professional, social, or charitable organization?

  do you have any specialized skills or training, including firearms, explosives, nuclear, biological, or chemical experience?

  have you ever served in the military?

  have you ever served in, been a member of, or been involved with a paramilitary unit, vigilante unit, rebel group, guerrilla group, or insurgent organization?

  do you have a communicable disease of public health significance such as tuberculosis (tb)?

  do you have a mental or physical disorder that poses or is likely to pose a threat to the safety or welfare of yourself or others? are you or have you ever been a drug abuser or addict?

  have you ever been arrested or convicted for any offense or crime, even though subject of a pardon, amnesty, or other similar action?

  have you ever violated, or engaged in a conspiracy to violate, any law relating to controlled substances?

  are you coming to the united states to engage in prostitution or unlawful commercialized vice or have you been engaged in prostitution or procuring prostitutes within the past 10 years?

  have you ever been involved in, or do you seek to engage in, money laundering?

  do you seek to engage in espionage, sabotage, export control violations, or any other illegal activity while in the united states?

  do you seek to engage in terrorist activities while in the united states or have you ever engaged in terrorist activities?

  have you ever or do you intend to provide financial assistance or other support to terrorists or terrorist organizations?

  are you a member or representative of a terrorist organization?

  have you ever ordered, incited, committed, assisted, or otherwise participated in genocide?

  have you ever committed, ordered, incited, assisted, or otherwise participated in torture?

  have you committed, ordered, incited, assisted, or otherwise participated in extrajudicial killings, political killings, or other acts of violence?

  have you, while serving as a government official, been responsible for or directly carried out, at any time, particularly severe violations of religious freedom?

  have you ever been the subject of a removal or deportation hearing?

  have you ever sought to obtain or assist others to obtain a visa, entry into the united states, or any other united states immigration benefit by fraud or willful misrepresentation or other unlawful means?

  have you failed to attend a hearing on removability or inadmissibility within the last five years?

  have you ever been unlawfully present, overstayed the amount of time granted by an immigration official or otherwise violated the terms of a u.s. visa?

  have you ever withheld custody of a u.s. citizen child outside the united states from a person granted legal custody by a u.s. court?

  have you voted in the united states in violation of any law or regulation?

  have you ever renounced united states citizenship for the purpose of avoiding taxation?

  have you attended a public elementary school on student (f) status or a public secondary school after november 30, 1996 without reimbursing the school?

  yazarın yorumu: orospuluk ya da terör saldırısı yapmayı planlıyorsanız vize almanız biraz zor olabilir.
 • 2 gündür uğraştığım, sürekli hata veren form. sanırım formu başarıyla dolduranlara, sabırlarından dolayı direk vizeyi veriyorlar.
 • online olarak doldurulabilmesinin yanında, istanbuldaki abd konsolosluğu çevresindeki vize danışmanlık firmalarına 25 tl vererek suya sabuna dokunmadan doldurabileceğimiz form.
 • noktalı türkçe harflerle mücadele sonrasında terörist, beyaz kadın tüccarı ve organ kaçakçısı olmadığını teyit edip prosedürel milyon soruyu cevaplandırmak ve sonuna top gun model fotoğraf koymak koşuluyla bildiğin bitirilebilen bir formmuş. formu doldurmayı bitimek bile insanı bu kadar şenlendirebiliyorsa vizeyi aldığımdaki ruh halimi kaldırabilir miyim bilemiyorum. sanırım dubrovnik'e gideceğim.
 • hani lisede sınıfta bir bok yersiniz ama hoca kimin yaptığını görmez, sonra "kim yaptı evladım, söyleyin bir şey yapmayacağım" diye ağız arar. sonra yapan kişi ortaya çıkarsa, "aferin dürüst davrandın, ceza vermeyeceğim, hatta sözlüne 100 veriyorum ama bir daha yapma vs" falan filan der ve aklı sıra dürüstlüğü ödüllendirilmiş olur ya, ben bu formu buna benzettim bir an.

  adamlar soruyor "do you seek to engage in terrorist activities while in the united states or have you ever engaged in terrorist activities?" diye, buna tüm kalbiyle evet diye cevap verenlere, "helal delikanlı adammışsın, al sana green card. ama gel önce şu konuyu bir konuşalım, bence yanlış yapıyorsun, bak sen de ikna olacaksın, gel seni vize memurumuz jack bauer'la tanıştırayım" vs diye dönüş yapıyor olamazlar mı?
 • butun sorular mi gereksiz olur ben anlamadim ki. bi de su resim gerekliklerini degistirseler cok mutlu olucam. sanki somurtunca daha kendim gibi gozukuyorum. hayir efendim surekli gulen bi insanim.
 • doldurabileni obama havalanında karşılıyormuş diyollaa..
 • doldurması yaklaşık 1 saat kadar sürer ve oldukça kolaydır.
 • vize görüşmesi için randevu aldıktan sonra vakit kaybetmeden doldurulmasının olumlu olacağı formdur. formun incelenmesi için görüşme öncesi ne kadar çok süre bırakırsanız vize görüşmenizin olumlu sonuçlanması ihtimali artar. tabii vize kriterlerini sağlayamıyorsanız başka.
 • ankara daki büyükelçiliğe başvuru yapacaklar için şu adresin kullanılması gereken formdur. biraz uğraştırıyor ama sonu ferah.*

  önce "başvur" kısmından başlayın, bilgilerinizi girin ve ara vermeniz gerekiyorsa kaydederek başvuru numaranızı alın.

  2- aynı sayfada "devam et" kısmına başvuru numaranız ve gizli soru cevabınızı girerek başvuruya devam edip tamamlayın.

  3- sonra sağ üst köşeden oturum açmak için hesap şifresi alın. evliyseniz aynı şifreyle eşinizi, hatta varsa çocuklarınızı da aradan çıkartabilirsiniz.

  4- randevu için gün ve saat alın, pasaportun teslim edileceği ptt şubesini doğru seçin ve ankara yı seçtiğinizden de emin olun.

  5- 160 dolar vize ücreti var, sanal kart ile ödenebiliyor. ödeme makbuzunuzu ve onay formunuzu çıktı alarak randevu günü pasaportunuzla beraber yanınızda bulundurun.

  kolay gelsin...