şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kısaca döviz satım belgesi ..
  (bkz: dab)
 • ks. danske statsbaner. danimarka devlet demiryolları.
 • sari bilet klipleme gizmoları her zaman düzgün çalışmayan şirket. misal:

  yıkıcı girişim bir arkadaşıyla geçirdiği güzel bir akşamın akabinde nørreport metro istasyonuna iner, havaalanına gitmek istemektedir. 10 gidişlik biletini sarı gizmoya klipletir, yani kliplettiğini sanır - çünkü makine her zamanki sesini çıkartmasına rağmen saat/tarih damgasını basmamıştır ve biletin sol tarafında bulunan numaracıklardan bir tanesini kesip çıkartmamıştır. sesi duyan yıkıcı girişim metroyu kaçıracak olmanın verdiği gazla koşup metroya girer, usulca yerine oturur.

  dsb'nin iki tip elemanı var: rahat eleman ve orta yaşlı menapoz teyze. rahat elemanlar genel olarak bilet kontrolü yapmazken, orta yaşlı menapoz teyzeler ekseri olarak bilet kontrolü yapmaktadır. yıkıcı girişim kurallara uygun olarak metroya binmiş olduğunu sanmanın verdiği rahatlıkla geçirdiği güzel akşamın muhasebesini yaparken sıra ona gelir ve yıkıcı girişim bileti uzatır. teyze biletin kliplenmediğini belirtir, yıkıcı girişim "hvad mener du?"* karşılığını verir. biletin üstündeki yarı damgalı tarihi ve tam kliplenmemiş numarayı görür.

  teyze otoritesini konuşturacak olmanın verdiği gazla 750 danimarka kronu* tutarındaki ceza makbuzunu yıkıcı girişime sırıtarak takdim eder.

  gerekli yerlere kanıtla şikayette bulunmasına rağmen hiçbir cevap alamayan yıkıcı girişim, en yakın posta ofisine gidip miyavlayarak utangaç şekilde cezayı öder.

  kıssadan hisse: dikkat edin göt olursunuz.
 • ks. danske statsbaner yani 'danimarka devlet demiryolları'. şebekesi iyidir. zaten göt içi kadar ülke amınakoyim, o kadarını da kapsayın bi zahmet. ama bilet fiyatları kazık ve trenleri bok varmış gibi her anasını siktimi köyünde durur. ekspres trenleri yoktur. biletlerin kazıklığı şöyledir: 350 km yol için (4 saat çekiyor) 150 lira fiyat çekerler (bkz: http://www.dsb.dk/).
 • olası bir derdini sikeyim butonun kısaltması

  (bkz: dsb)
  (bkz: derdini sikeyim butonu)
 • önümüzdeki yüz yıl içinde kullanıma açılacak olan derdini sikeyim butonunun kısaltması. entry eksileme şeysinin hemen sağında olacaktır.