• native olarak dsd calabilen bir astell&kern ak240 kaynak ile kulaklik olarak direk ak240'a bagli sennheiser ie 800 ve sennheiser hdva 600 amfi tarafindan surulen ch800s kablo upgrade'li bir sennheiser hd 800 ile deneyimledim bu formati. hic dip gurultusu olmayan, tertemiz, genis, ferah ve derin ses veren kayitlardi dinlediklerim. 24/96 ve 24/192 bir cok kayit dinlemis biri olarak soyleyebilirim ki gercekten flac, ape, aiff gibi lossless ve duruma gore hd olarak adlandirilan formatlara gore daha dogala yakin bir ses deneyimi sagliyor dsd. kisaca su anda piyasadaki dogala en yakin dijital ses kayit formati bu.

dsd256da 9 dakikalik bir sarki 800 mb yer kapliyor (ak240 dsd64 ve dsd128 destekliyor bu nedenle dsd256 deneyemedim, sadece dosya boyutu hakkinda fikir versin diye soyluyorum, dsd128 dsd256nin yarisi kadar yer kapliyor, dsd64 de dsd128in yarisi) ve dsd'nin yayginligi yok gibi bir sey gunumuzde. ayrica ak240 dsd calarken ekolayziri kapatiyor, o da ses renginde istenen ayarin saglanmasinin onune geciyor, ekolayzir destegi veren bir kaynak ile cok daha zevkli dinleme seanslari tecrube edilebilir.

bence gelecekte audiophile kesim icin cok el uzerinde tutulacak ve saygi gorecek bir format olacak dsd.
  • pek çok orta ve üst seviye dap ile ve üst düzey kulaklıklar ile denediğim müzik formatı, müziği daha doğal sunuyor. ayrıca flac den daha geniş sahne ve detay ayrımına sahip.

dsd64 kayıt bulmak zor, genelde dsd128 kayıtlar mevcut(plaktan çekme dsd'ler çoğunlukla boşuna yüklemeyin farkı yok) , yeni yeni dsd256 kayıtlarda ekleniyor fakat ikisi arasında karşılaştırmalar yaptım, aralarında çok fark saptamadım.

ayrıca warez olarak dsd parça bulmakta zorlananlar yeşilendirebilirler. edit:(mesaj kutum kapalı kusura bakmayın rutracker üzerinden indirme yapabilirsiniz)
    edit: telegram'da harika dsd indirmelik kanal açıldı. isteyenler yeşillendirsin link atarım.

edit: dsd64 kayıt zor bulunuyor yazmıştım, son bir kaç aydır epeyce fazla dsd64 kayıt düşmeye başladı ve çoğu sacd kayıtlar, lp kayıtlardan çok daha kalitelidir.
  • ks. direct stream digital. sonynin super audio cd (bkz: sacd)lerde kullandigi ses kodlama teknolojisidir. cdlerde ve dvdlerde kullanilan pcm e gore daha basit bir algoritmadir ve bazi avantajlar tasir.

ses bir delta-sigma modulatorunden gecirilerek 1 bitlik hale getirilir, bu sekilde saklanir, acilirken yine tek bir filtre kullanilir.
  • odyofil müzik dinleyicilerinin, kendi üst kalite amfi ve hoparlörlerinde dinledikleri zaman cd, flac gibi formatlara geri dönemelerinin zor olduğu bir format. tabi ki dip ses yok gibi bir şey ama, dikkatli dinerseniz dsd'de de dip sesleri yok etmek için adını koyamadığım başka bir boşluk üretiliyormuş gibi hissedersiniz. neyse lan anlatamadım.
    her muhteşem ses gibi bunun da bazı zorlukları vardır:
    - dsd muzik dosyaları bulmak zor. malum ortamlarda bile çok fazla yok. gerçek dsd kayıtları satan yabancı siteler mevcut. daha çok jazz, blues ve klasik ağırlıklı fortmatları satın alabiliyorsunuz. ama zamanla daha popüler müzikler de dsd'ye 3-5 yıl içinde dönüştürülüp piyasaya sunulacaktır.

-dsd dosya büyüklüğü için çok büyük ev harddisklerine ihtiyacınız var. şöyle diyeyim, bir alphaville albümünün bir yüzü 24 dk vs. dosya büyüklüğü 2.1 gb olarak karşımda duruyor şu an.

- harddiskten usb ile ya da nas ile çalmak zorundasınız. oysa tidal ve qobuz gibi flac kalitesinde servis sunan serverlar'ın kolaylığı yok. roon gibi arayüzlerle yönetmek mümkün tabi ki.

-dsd dinledikten sonra eski albüm arşivinize çöp gözüyle bakmaya başlamak da bu formatla yaşamanın bir zorluğu 16-44 ya da 24 -48 muzik arşiviniz varsa dsd olmadıkları için onları çalasınız gelmez. rahmetli mp3'ü saymıyorum bile . mp3 öleli yıllar oldu. belki sadece arabasında flac çalabilen bir muzikçalar olmayanlar mp3'ü sadece arabasında kullanacaklardır artık. (odyofillerden söz ediyorum, müzik dinleme ihtiyacını yotube'dan ya da spotify gibi düşük ses kalitesindeki kaynaklardan karşılayanlar için değil).
  • bir sürü kayıt dinledim. açıkçası çok bariz bir fark hissetmedim. 24/192 bir flac şu an için yeterli gibi bana. bilmiyorum belki kullandığım ekipmanların üst limitini aşıyordur. dac değil ama monitör kısmında bir yetersizlik olabilir. ayrıca içerik bulma konusunda ve bunların boyutu konusunda çok ciddi sıkıntılar var. o yüzden çok şeyapmayın...
  • dsd, aslında önemli bant kayıtlarının arşivlenmesi için geliştirilmiş, günümüzde ise süper ses cd’lerinin oluşturulmasına uyarlanmış mümkün olan en iyi ses işleme tekniğidir. geleneksel sistemlerden farklı olarak dsd, pcm’ye dönüşüm yaparak kaliteyi düşürmez; bunun anlamı en az işlem adımıyla maksimum basitliğin sağlanmasıdır ve sonuçta hiçbir bozulma görülmez. dsd 100 khz’e kadar bant genişliğini ve 120 db dinamik aralığı destekler.
  • (bkz: #110301831)
  • yaklaşık iki saat sonra sözlü sınav kısmına gireceğim, bütün dünya'da geçerliliği olan almanca diploması sınavı. ilk önce verdikleri kağıttaki, aralarında bağlantılar olan kelimelerle ilgi bir şeyler anlatacağım. sonra kendi konumu anlatacağım. bayağı strese sokuyor insanı hakkıyla çalışmayınca.
hesabın var mı? giriş yap