şükela:  tümü | bugün
 • geçen yılın kasım ayından beri ihalesi yapılan bütün işleri "ödenek yok" denerek başlatmaması.
  devam eden işlerinde sadece 'aciliyet' arz edenleri için ödenek bulabilmesi ve diğer işleri durdurması.
  çalışanlarının maaş dışındaki ödemelerini kısıtlaması
  bütün bölge ve şube müdürlüklerine tasarruf çağrısı yapılması
  durumlarının insanın düşüncelere sevk eden sebebi.

  ne oluyor lan.
 • su olmayan yerlere gölet, bir karış ekilecek toprağı olmayan dağ köylerine sulama projesi yapan kurumun parasının bitmesi durumu.
 • hiç unutmam... bayburt’a ilk gidişimdi. neden bayburt diye bir il var, hala bilmiyorum tabii. tabeladan sonra çok sürmedi, telefon çekmemeye başladı. bir yarım saat daha ilerledik. sikindirik dahi diyemeyeceğim bir köye geldik. ortasından cılız bir dere geçen, yazları gelenler hariç 3 haneli bir köydü bu. bayburt gibi dağ-bayır her yerin boş olduğu yerde, dereyatağına köy kuracak kadar gerizekalı atalara sahip olan 3 hane, bu hanelerde yaşayan toplam 10 kişi ve yazın büyükşehirlerden köyüne dönenler için, köyün yukarılarında bulunan dere ana kolu yatağı üzerine barajvari bir set yaptırdı dsi. o zamanın parası trilyonlar falandı işte. kendimce bir hesap yapıp, köyde yaşayanlar ve turist olarak gelenlere yeni bir yerleşim yeri kurmanın daha ucuz olacağını hesapladığımı hatırlıyorum. bu tip saçma sapan işlere çok para harcadı dsi.

  para bitmemiştir, ona eminim de... vergilerimizin, emeğimizin anasını siktikleri yeter.
 • para bitmedi zira hiç yoktu. ihale kanunu ödeneği olmayan işi ihale edemezsin der. yani önce ödeneğe esas keşif yapılır, bu keşfe istinaden para tahsis edilir ve yaklaşık maliyeti tahsis edilen ödeneği geçmeyecek şekilde ihale edilir. bu durumda para hazırdır harcanmayı bekler.
  son birkaç yıldır başta özel idareler olmak üzere bu kurala uymamaya başladılar. hatta bu kurala uymamayı huy haline getiren kurumlar var. parası olmayan işi ihaleye çıkarıp yaptırırsan ödeme zamanı gelince uğraş dur para bulmak için. tabi zor durumda kalan müteahhit oluyor hesapsız ihale yapanın umurundamı dünya.
  özetle o para zaten hiç yoktu.
 • yaklaşık 1 ayı geçen süreçte sadece arsamıza kuyu açmak için belge bekledik bu belge onlarca kişinin imzasından geçiyor sonra 2.000 türk lirasına yakın bir masrafla 1 ay daha bu sefer kuyu suyunuzu kullanmak için belge bekliyorsunuz.bu kurumda ne fazladan çalışan biter ne para.