• gün gibi ortada olan durumdur.

dsp belirli bolgelerde aday cikarmak icin akp den el altindan ciddi miktarda para aldi. avcilar sisli gibi ilcelerde chp den kopma adaylar kendileri de ciddi paralar alarak kazanamayacaklarini bile bile dsp den aday olarak chp nin bolgeyi almasini engellemeye calisiyorlar.

kanit mi? buyrun akp brosurleri yuklenen dsp aracinin goruntuleri.

https://mobile.twitter.com/…tus/1106497515099222018

istanbul avcilarda belediyecilik konusunda net sekilde sinifta kalan handan toprak chp den aday gosterilmeyince dsp den aday oldu. mustafa sarigul gibi isimler de cukka yapan diger adaylar.

edit: duzeltme yapildi.
    edit2: burada sorun edilen sey dsp nin akp ile ittifak yapmasi degil. sorun olan sey bu ittifaki tabaninda gizli sekilde yurutmesi. dusun sana oy veren bir kitle var ve sen onlardan gizli, cogunlukla onlarin dusuncelerine taban tabana zit bir partiyle el altindan ittifak yapiyosun. sadece maddi getiri icin... bu tabani satmak, halki aptal yerine koymaktir.
  • düne kadar ecevit'in bill clinton'la olan fotoğraflarını yayınlayarak aşağılıyorlardı.
    bugün makam uğruna kol kola giriyorlar.
    akp açısından şaşırmıyorum da dsp'lilerin de mi hiç haysiyeti yokmuş diye sorgulatıyor.

hep bunlar imtihan
  • bu söylemin gündeme düşmesi vakti gelmişti.
  • milletvekili genel seçimlerinde oluşan chp-saadet ittifakı gibi yadırganacak bir ittifak olur gerçekse. tabanda karşılık bulması imkansız.
  • ittifak falan değildir. ittifak olması için az biraz eşit olmak lazımdır.

mesela ben bir hizmet almak istesem parasını verip alırım. giderim kafeye, garson bana hizmet eder ben de bunun bedelini öderim. şimdi garsonla ben ittifak mı etmiş oluyorum?
  • paranın açamadığı kapı var mı
  • bir iyi niyetli arkadaşımızın "ecevit'in kemiklerinin sızladığını" sandığı ittifak.

ben hiç de sızladığını sanmıyorum; ecevit'in bu ülkedeki siyaseti hep solu bitirmek üzerine kuruluydu. ne zaman sol öne çıksa bir şekilde bölerek karşı tarafın kazanmasını sağlamıştı. taa kaç sene önce, kazanamayacağını bile bile sol oyları bölmek için aday çıkardı ve kendi kazanamayıp karşı tarafın çok küçük oy farkı ile kazanmasını sağladı.

işte bu seçim sonucu olarak türkiye gökçek ve erdoğan'ı tanıdı.
    --- spoiler ---

1994 ankara seçimleri:
    kazanan kişi rp adayı melih gökçek: 393.623 oy

shp adayı: 387.152 oy
    dsp adayı (ecevit'in partisi): 111.740 oy
    chp adayı (baykal'ın partisi): 30.082 oy

shp +chp + dsp = 528.974 oy

kaynak:
    http://www.secimsonucu.com/detays.asp?id=6&sy=1994

1994 istanbul seçimleri:
    kazanan kişi rp adayı tayyip erdoğan: 973.704 oy

shp adayı: 784.693 oy
    dsp adayı (ecevit'in partisi): 478.612 oy
    chp adayı (baykal'ın partisi): 54.028 oy

shp + dsp + chp : 1.317.033 oy

kaynak:
    http://www.wikiwand.com/…94_türkiye_yerel_seçimleri
    --- spoiler ---
  • dsp ankara belediye başkan adayi haydar yılmaz'ın sloganiyla şahit olduğum durum. yavaş yavas değil haydar haydar yaziyordu. ankara belediye başkani sanki mansurmuş gibi birde rakip bellemişler. neyse yuzde 0.40 alir oturur yerine.
  • geçtiğimiz seçimlerde akşam 11de ışıkları kapatıp giden dsp neyine güvenip seçimlere girmiş anlamış değilim.
    genel başkanı kim o bile bilinmiyor. liberal demokrat parti'nin varlığı daha büyük.

tayyip reyiz "gel sana da numan'a yaptığımız modelden yaparız" demiştir, dsp gn başkanı da yutmuştur yemi, ama realitede bu partinin chp'den oy çalabileceğine inanmak için bıbıcım seviyesi olmak lazım sanırım.
hesabın var mı? giriş yap