şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: toprak sergen)
  (bkz: ergun uglu)
 • (bkz: hades)
 • orijinal adıyla "ankara üniversitesi dil ve tarih coğrafya fakültesi tiyatro bölümü". merdivenlerden bahçeye çıktığınızda hemen sağdaki binanın içinde soldaki asma kata kurulmuş tiyatro dünyası. asma katın altındaki deneme sahnesi ve sahne altı, bu dünyanın tamamlayıclarıdır. bölüm kendi içinde üç dala ayrılır.

  - oyunculuk anasanat dalı.

  - dramatik yazarlık anasanat dalı.

  - tiyatro tarihi ve teorisi anabilim dalı.

  yetenek sınavıyla öğrenci kabul eder; girmesi zor, okuması eğlencelidir.
 • sadece kaliteli oyuncu,yazar ve kuramcı yetiştirmekle yetinmeyip her birini "tiyatro insanı" yaparak donanıma boğan yer.insanın tekrar yetenek sınavına girip okulu kazanası gelir...vallahi kendi okulum olduğu için söylemiyorum..valla bak...
 • girmesi zor, mezun olması daha da zor olan özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden bölüm.
 • zamanında rahmetli turgut özakman'ın da öğretmenlik yaptığı bölüm. ikibinlerin başındayken, içeri girdiğinizde hayaletlerle karşılaşacakmış gibi hissettiren bir binası vardı. burada, yapının eskiliği, tepedeki pencerelerde biriken kar yığınını aşarak size ulaşan ışıkla birleşince binlerce düşüncenin, kaçırılmış fikirlerin, toz zerrelerinin, evrenlerin arasında yüzüyormuşsunuz hissiyle derslere katılırdınız. onlardan birini yakalamak ya da kendinizinkini de o genişleyen evrende bir yörüngeye bırakmak için can atardınız.
  asla yalnız hissetmezdiniz, içi sıkılan, gerçek bir buhranı ve gerçek bir süveteri, gerçek bir sigaranın gri dumanını ve gerçek bir öksürüğü daima yakınlarınızda duyardınız. insanlara öfke duyduğunuzda yaslandığınız duvar sizin öfkenizi zımparalardı.
  bahçede saksılar vardı, öğrencilerin içinde sigara söndürmesinden rahatsızlık duyardınız.
  zamanı tutan bir binada, zamanı unutan insanlardan biri olurdunuz.
 • fiilen/de facto olarak kapatılmış bölüm.

  yazıklar olsun.
 • 688 sayılı kanun hükmünde kararnameyle (khk) birlikte ankara üniversitesi dil tarih coğrafya fakültesi tiyatro bölümü’nden üçü profesör beş akademisyen daha ihraç edildi.

  bölümde sadece dört akademisyen kaldı.

  ''bbc türkçe’nin haberine göre bir önceki khk’yla ihraç edilen süreyya karacabey, ankara üniversitesi dil tarih coğrafya fakültesi tiyatro bölümü’nün fiili olarak artık işlevini yürütmesine imkan kalmadığını ifade etti:

  “biz tiyatro bölümünde barış akademisyenleri olarak altı imzacıydık. geri kalan beş arkadaşım da bugün ihraç edildi. bölümün artık fiili olarak işlevini yürütmesine imkan yok. eğitim şu anda durmuş durumda. oyunculuk ana sanat dalından üç ve yazarlık dalında bir akademisyen arkadaşımız kaldı ama onlarında tüm bölümü yürütmelerine imkan yok.”

  karacabey, bölüm arkadaşları arasında ihraçların devamının beklendiğini de vurgulayarak, “bizlerden sonra atılmayı bekleyen arkadaşların durumu daha kötüydü. ‘arkadaşlarım atılmışken ben burada ne yapıyorum’ diyorlardı. sıranı beklemek zaten öldürücü bir şey” dedi.''
 • ülkede "tiyatro" kelimesine kilit vurulmak istendiği gün. bu bölüm olmadan türkiye'de tiyatro olmaz. bilimsel anlamda ülkemizdeki tek ve en iyi tiyatro bölümü.