şükela:  tümü | bugün
 • tanrının meşgul bir adam olmasından kaynaklı. sadece siz değil, ölmüş ana babanız da sizi koruyup kollamak adına öbür tarafta hala çalışıyor ya. sıkmayın kardeşim kendisini bu kadar!..

  " ok ok!.. spelling test!.. on tuesday!.. i know!.. now get the fuck out!.." *
 • duaların belge olarak bir yerlere iletildiği ve üzerine "kabul edildi" "reddedildi" mühürleri basıldığı görüntüsünü kafada canlandırmaya sebep olan bir gerçeklikmiş.

  hem duaların gerçekleşeceği inancı şimdi secret türevi kuantuma kadar dayandırılan pazarlamalarla satılıyor.
 • oyle olduguna inananlar icin en kesin gerceklik oldugu kesin ve gercektir.
 • evrenin çalışma prensibi gereği, bir dua kabul mercii yoktur. yanlış anlaşılmasın; dua edilir ve böylece evrene duanın/düşüncenin enerjisi yayılmaya başlar. duanın gerçekleşeceğine olan inancımız ne kadar büyükse, gerçekleşme süresi de o denli kısadır. tam bu aşamada yapılan en büyük hata ise; evrene iyi/kötü dilek ve dualarımızı gönderirken kullanılan yanlış, eksik yol yöntemdir. evren kelimelerden ziyade düşünceler ile yönetildiğindendir ki, zihnimizde tasarladığımız hedefe doğru küçük bir aksi düşünce bile, hedefe ulaşımı zorlaştırır ve hatta imkansızlaştırır.
  bu demek değildir ki dua etmek anlamsız ve boş yeredir. bahsedildiği üzere amacından sapmamış bir dua, gerçekleşmesi umudedilen düşüncenin ciddi bir güçlendiricisidir. yaratıcı, duaya bu sebeptendir ki bu kadar değer vermektedir. ve duaların kabul edilmediği gerçeği gibi bir durum söz konusu değildir. bu ancak ve ancak kafamızın içindeki düşüncelerin temellerini ne denli sağlam attığımıza bağlıdır.
  not: bu entry kısmen hayal ürünüdür.
 • tasavvuf üstatlarına göre imkansızdır.

  kabul edilmediğini zannettiğimiz dualar, aslında yaradan tarafından dönüşüme uğratılarak kabul edilmiştir. bu dönüşümün adı da merhamettir.

  rahmet ve rahman ile aynı kökten gelen merhamet, allah'ın kuluna acıyarak değil tenezzül ederek, ona eğilerek sunduğu bereketin/desteğin/korumanın gerçekleşme halidir. cahil kulun bunu fark etmesi kolay değildir. ancak arifler, yerine getirilmesi ya da yerine getirilmemesi kaygısıyla dua etmek yerine, merhametin sırrından muaf tutulmamak için aşkla yakarırlar. bu anlamda kabul edilmeyen dua yoktur. her halükarda dualar kaale alınır ve insan aklının sınırlarıyla analiz edilemeyecek ölçeklerde mutlaka yerine getirilir.
 • "ben duanın kabul edilmemesi kaygısı taşımam. içimde dua etme isteğinin olmaması kaygısı taşırım."*
 • bizim bilmediklerimizi bildiğinden olabilir.