şükela:  tümü | bugün
 • optimizasyon dersinde gorulen bazi fonksiyonlari orjinal halinden cok daha kolay cozume ulastiran esdeger sistem.
  (bkz: optimization)
  (bkz: endustri muhendisi)
 • dilin özelliklerinden birisi, çift anlamlilik da denebilir. söylenen bir sözün iki anlama gelmesi ya da varolan bilmemkaç tane konusma sesinin sinirsiz sayida kombinasyona izin vermesi dilin duality özelliğine örnektir.

  (bkz: ambiguity)
 • avuc icinizi boyayip cama iz cikardiginizda, bu izin onden ve arkadan gorunusu duality olusturur. bu muhtemelen ancak bir matematikciden duyabileceginiz bir tanimdir. fikir olarak cok guzeldir ama onu nasil kullanacaginizi bilmek guzelligini takdir etmek kadar kolay degildir. ayni sekilde bircok fikir, birileri tarafindan bir teoriyi kanitlamak icin kullanilmayi, cok estetik bir yontemle kanitlanmis bircok teori de, birinin kullanim alanlarini kesfetmesini beklemektedir.
 • optimizasyon problemlerinde bir amaç fonksiyonu vardır birde kısıt fonksionu vardır. iktisat için örnek verecek olursa bir insanın u olan faydasını maximize ederken b=p.x gibi bir bütçe kısıtı vardır. bu problemi u=c kısıtı altında b= p.x olan bütçeyi minimize etmek problemi dual problem olur. birincisinde belli bir bütçe ile fayda maximize edilerken ikincil bproblem(dual)de belli bir fayda düzeyinde harcamayı minimize edilmektedir. örnekten de görüleceği gibi birisinde amaç maximizasyon olurken diğeri amaç minimizasyon olmaktadır.

  bu ikisinin çözüm kümeleri aynı olmaktadır. lamda lagrange katsayısı ise çarpmaya göre tersi olmaktadır.
 • sinema, beşiktaş ve dinler tarihi temalı entry'lerini dört gözle beklediğim dokuzuncu nesil yazar. eheh.
 • (bkz: #17729632) entrysiyle dikkatimi çekmiş, dokuzuncu nesil sabırtaşı yazar... nickinin hakkını verse de daha çok yazsa diyorum...
 • sozlugu sozluk gibi kullanan sozunun eri nadir sozlukculerden. sozluk sozluk nereye kadar? o ayri mesele.

  ^-_-^
 • kavrayamayanlara gerçek hayattan örnek verelim: "kadınlar affederler ama unutmazlar, erkekler affetmezler ama unuturlar." dediğinde, birisi size kadın ile erkek arasındaki dualityden bahsediyordur. tabi elektrikçiye bunu kapasitör için indüktör için filan anlatırsın, zira bölümde kadın olmadığından havada kalır, başka türlü anlamaz.
 • eksistats iletisim arabiriminden yazarla ilgili soru sorulmus. soruyu soran kisi baglanti bilgisi birakmadigindan, belki yazarin nick altini kontrol eder umidiyle buradan yardimci olmaya calisalim.

  oncelikle soru soyle:
  dualite nickli yazara ait entry vardı. nasıl ulaşabileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. yardımcı olması açısından entry içinde din, bilim, maymun, frekans okyanusu, frekans yumağı gibi kelimeler geçiyordu.

  aranan entry (bkz: #25871851)

  bu tarz aramalar icin google'i kullanabilirsiniz, ornek olarak:
  "frekans okyanusu dualite site:eksisozluk.com" google aramasi tam olarak istenen entry'e ulasir.

  son olarak eksistats'a login olmadan iletisim arabirimini kullaniyorsaniz, cevap verebilmemiz icin bir baglanti bilgisi (or:e-mail) eklemeniz gerekiyor.
 • sohbet insani. 100 gram tutunu icmisligimiz vardir beraber. yavas yavas sarar sigarayi, acele etmeden nezih, hos sohbetiyle.