şükela:  tümü | bugün
  • eğer iş bulursan güzeldir.

1. lisans alabilmek için 3 yıl deneyim şart! evet, sana da şart! asistanlık süreniz bu süreye dahil değil. eğer 4 yıl asistanlık yaptıysanız 3 yıl da uzman olarak çalışarak tecrübe sahibi olmanız lazım. ayrıca türkiye'de toplamanız gereken belgeler (cerrah iseniz bu belgeler daha fazla) ve girmeniz gereken mesleki bir sınav var (sınav zor değil). süper bir ingilizceniz olması gerekmiyor ama derdinizi anlatmaktan fazla bir ingilizce bilmeniz gerekiyor. yani özetle: diplomalarımız dubai için geçerli ancak bir takım işlemler sayesinde akredite olması gerekiyor.

2. kimse kucağını açmış sizi beklemiyor, iş bulmak doktorlar için türkiye'den daha zor. doktor sayısı bakımından doyum seviyesine ulaşmak üzereler ve hatta bazı bölümlerde ulaşmış görünüyorlar. pratisyen doktorların dışında uzmanlık alanları için hala iş bulunabilirlik mevcut. fakat birkaç seneye uzmanlık alanları da dolacaktır.

3. çalıştığınız iş yeri tarafından kira karşılama, okul eğitim masrafı karşılama işleri eskidenmiş şimdi belki profesörlere bu imkanları sunuyorlar, bazen onlara da sunmuyorlar. akademik bir kariyeri olmayanlara sadece maaş veriyorlar. yılda 30 gün izin, 15 gün de hastalık izni veriyorlar. 45 gün de kadınlar için doğum izni var.

4. dubai çok pahalı bir şehir ve ödedikleri maaşın büyük bir bölümü kiraya ve günlük ihtiyaçlara gidiyor. bir uzmana ayda verdikleri maaş ortalama 35 bin dirhem, pratisyenlere 15-20 bin dirhem. lakin pratisyenlerin iş bulması neredeyse imkansız. bekarsanız ve iş bulabilirseniz birikim yapabilmeniz daha olağan.

5. çocuğunuz okul çağındaysa, hele bir de çocuk sayısı birden fazlaysa ve karı koca doktor olarak çalışmayacaksanız dubai'yi düşünmeyin bile. ortalama gidilebilir bir okulun yıllık ücreti 50 bin dirhemden başlıyor. servisini, osunu busunu yazmıyorum bile.

6. google'a dubai'de doktor olmak yazıp gaza gelmeyin. bir diş hekiminin mabadından salladığı bir haber çıkıyor karşınıza. kimsenin türk doktor aradığı yok. insanlar iyi doktor arıyor, milliyet aramıyor.

7. en çok aranan uzmanlık dalları: dermatoloji, plastik cerrahi, genel cerrahi, aile hekimi ve çocuk.

8. dubai, sıcak olmasının dışında harikulade bir emirlik. insanlar huzurlu. türkiye'deki gibi bir karmaşa yok. buraya geldiğinizde villa ya da rezidansta oturabilirsiniz. ancak ilk sene rezidans öneririm, fiyatları hem daha uygun hem daha az sorunlu. dubai marina'da rezidans, jvt veya the springs bölgesinde villa kiralayabilirsiniz. ben dubai marina'yı tercih ettim. dubizzle.com sitesinden kiralara bakabilirsiniz.

9. burada doktor olabilmek için önce lisans almanız gerekiyor. bunun için de yapmanız gereken prosedürler var ve oldukça karışık. profesyonel bir destek almanız lazım ve o profesyonel ben değilim. uzun iş, kimse size işini gücünü bırakıp da anbean yardımcı olamaz, bu nedenle dubai'de yaşayan doktorların yakasından düşün ve az okuyun, araştırın ve gerekirse parasını ödeyip destek alın. bu işi yapan arkadaş var. dubainewhealthcare@gmail.com mail atın, yardımcı olur. sadece 1100 usd'cik. ben verdim, siz de verin, su veren itfaiyenin hortumunu sevsinler. ayrıca yaklaşık 10 bin tl de onaylar, tercümeler, doğrulama hizmeti ücreti...vb tutuyor. önce bu girdide kendi mail adresimi paylaşmıştım gönüllü yardımcı olurum diye ama tıp fakültesi 1. sınıf öğrencisinden tutun da emeklilik yaşı gelmiş pratisyen amcaya kadar her gün bilmem kaç tane mail geldiğinden kaldırdım. direkt arkadaşa başvurun, yardımcı olsun, kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. doctorsindubai.ae diye bir site de var lakin tam bir arap kurnazları. profesyonel gibi görünüyorlar ama bir halttan anladıkları yok. çünkü her ülkenin kendine has yapılması gereken işlemleri var ve onlar sadece pakistan, hindistan, ingiltere ve bae prosedürlerini biliyorlar. diğer ülkeler için hiç bir halttan anladıkları olmadığı gibi her işi de sora sora araştıra araştıra siz yapmaya çalışıyorsunuz ve genelde de yanlış yapıyoruz ve ret alıyoruz.

10. dubai'de hekim olarak çalışmak ve yaşamak ile ilgili bilmeniz gereken burada yazdığımın dışında elbette daha çok şey var. bunları da yukarıda verdiğim mail adresinden arkadaşla görüşebilirsiniz. nitekim ben dubai'de yaşamak ile ilgili sorularınıza da daha fazla cevap veremeyeceğim. google'da iki bilgi araştırmaya üşenen bir güruh olduğumuzu bu kadar net bilmiyordum.

11. mümkünse mayıs, haziran, temmuz ve ağustos'ta gelmeyin yanıyor mübarek yanıyor!
  • kapağı atanlarda bugün.

kaçan kaçana diyorsunuz, hala bir kişi göremiyoruz arkadaşlar. ingilizcede takılıyormuşsunuz öyle diyorlar:)
    dha approval ve sonrası tüm sorular için bir yeşil mesafesindeyiz.
  • globalizasyon iyi oldu. seçenekler günden güne artıyor. katar, dubai, ingiltere, almanya, abd. bu mesleğin bu kadar uluslararası seçenek sunacağını kimse bilemezdi 10 sene önce. hatta hukuk ve tıp yurt içi için iyi, yurt dışı istiyorsan mühendislik yaz derdik hepimiz.

böyle bir şekilde bir yerlere gidebilen meslektaşlarımı görünce inanılmaz mutlu oluyorum.