şükela:  tümü | bugün
  • pera'da, palazzo donizetti'nin terasında faaliyette olan bir mekan. fiyatlar ortalamanın üstü ancak mezeleri enfes.
  • dün akşam ilk defa denediğim meyhanemsi bar.

ilk olarak palazzo donizetti müthiş restore edilmiş, yapanların hakkını vermek lazım. bu otelin en üst katında bulunuyor, ve söyle fantastik bir haliç manzarasına sahip.

bununla birlikte içerisi çok lüks ve modern dekore edilmiş. ancak bir tarz çakışması var. çünkü sofra bildiğiniz meze ve rakı sofrası, ama ortam tam bir fine dining. fonda andrea bocelli arkasından ayten alpman falan çalabiliyor. mezeler yanında rakı içenler kadar rose, martini falan içenler var.

yani baya bir kültür çatışması söz konusu. ancak mezeleri gerçekten başarılı. özellikle midyeli humusa bayıldım. arasıcak olarak paçanga böreği ve sucuk ızgara da gayet başarılydı.

levreği çok iyi değildi, ancak orta pişmiş bonfile güzeldi.

sağlam içme ve yeme olayına girerseniz kişibaşı 200 tl'yi gözden çıkarmanız gerekir. standard bir içkiyle akşam yemeği ise kişi başı 100 - 120 minimum tutar.

ancak, formatını biraz daha batıya kaydırırsa, istanbuldaki fine dining eksikliğine ço sağlam bir çözüm olabilir.

yaz bitmeden istanbul'u buradan yaşamanızı öneririm. tadı damağımda kaldı.
  • mezeler güzel ama porsiyonlar küçük.

daha lezzetli bir ahtapot ızgara yemedim.

servis biraz dağınık ve garsonlar ara-sıra değişik afra-tafralara girebiliyor. kulaklarını çekmek lazım.

ikinci kez net giderim.
  • "mezeler çok lezzetli, servis gayet hızlı ve müzik çok iyi, daha ne olsun?" dediğim mekan.
  • "mezeler çok hızlı, servis gayet lezzetli ve müzik çok lezzetli ama bir yerlerde yanlış yaptım sanırım" dediğim mekan.
  • bence istendiğinde "ben nerde yanlış yaptım" şarkısı çalabilecek olan mekan. denenebilir.
  • mezeler nefis, ortam son derece keyifli, manzarasi bir harika. fakat sohpet etmek icin cok da musait bir mekan degil. vakit ilerledikce de muzigin sesi git gide yukseliyor. mekana ilk girdigimizde eski plaklardan ajda pekkan caliyorken geceyi mj billie jean ile kapatmis olmanin verdigi huzurla veda edebildik..

mutlaka tekrar gitmeli.
  • manzarası ve mezeleri harika olan mekan. tavsiye olunur.
  • bir mini inceleme yapalım;

mekan öncelikle çok geniş ve iyi bir manzaraya sahip. haliç ayaklarınızın altında denilebilir. misafirinizi, arkadaşlarınızı ya da eşinizi iyi manzaralı bir yere götürüp etkilemek istiyorsanız hiç düşünmeden tercih edebilirsiniz. en iyi manzarayı ise bardaki yüksek tabureli paylaşımlı masadan görebilirsiniz. rezervasyon yaptırırken barın ucundaki paylaşımlı masadan yer ayırtmanızı tavsiye ederim. diğer masalar alçakta kaldığı için manzara kapanıyor. elbetteki rezervasyonsuz gitmeyi düşünmeyin. hafta başında arasanız bile cuma cumartesiye güçlükle yer bulabiliyorsunuz.

yeme içme kısmına gelirsek, tüm menüyü ve fiyatlarını internet sitelerinde bulabilirsiniz. duble meze bar ne yedin, ne içtin, nasıldı diye sorarsanız: porsiyonlar oldukça küçük ama inanılmaz lezzetli. klasiklerden gidecek olursak yediğim en iyi lakerda buradaydı, topik ise birtat meyhanesindekiyle başa baş kapışır, çok iyiydi. keçi peynirli paçanga böreği de muhteşemdi, yanında gelen hatay usulü prenses sos ta. midye dolma ise alışılmadık, güzel bir lezzet olmuş.

içki olaraksa rakını her türlüsü var ama öyle bir müşteri kitlesi var ki, yeni rakı ala'dan başka bir şey içmiyor kimse. isteyen istediğini içer elbette, ben her daim tekirdağ trakya serisinden yanayım. ister kadeh, ister 35-70 sipariş edebilirsiniz.

her şeyin fiyatı menüde var, incelerseniz fiyatların yüksekçe olduğunu göreceksiniz. değer mi, elbette değer. harika bir manzarada çok güzel yiyip içeceksiniz.

mekan hakkındaki tek olumsuz görüşüm ise servis hakkında. o kadar az servis elemanı var ki hiç bir isteğinize yetişemiyorlar. saat 9'dan sonra ne isteseniz (su, buz, ekmek, hesap vb.) en az 10 dakikada geliyor.

net olarak bir daha giderim.
  • porsiyonları sıkıntı yaratacak kadar küçük mekan. yoksa fiyatları öyle abartı değil, ama o tabağa fazla.