şükela:  tümü | bugün
  • bulasici turk kahvesidir.
    cok uzun zamandir sahibi oldugunuz turk kahvesini nizami
    alisilmis boyutlardaki fincan disinda
    nescafe, filtre kahve boyutlarinda iciyor ve cevrenizdekilerden
    saskinlik tepkisi aliyorsaniz da zaman icinde
    "olm ben de deniyeyim bakalim"
    adimlari bir sure sonra aliskanliga donusur, bulasir.
    siparisler; 2 duble turk kahvesi biri orta biri sade, 3 kahve, duble ikisi sade biri sekerli
    sekline donusuverir.

bu durumda standart boydaki turk kahvesi siparisleri
    " insan boyu " tanimiyla isimlendirilir.
  • turk kahvesini yerin dibine sokmaya meyilli, ayni bokun laciverti duble espresso'yu bayila bayila icenler icin "aman turk kahvesi iste, kim bunun dublesini icerki" diyerek cemkirdikleri icecek.

ha glorya ve starfuck satmayinca kotu olur orasi da dogru aslinda...
  • on numara bir içecektir. zaten bizim aile geleneğidir. alışılmış boyutlarda ancak evde misafir varsa içilir. aksi durumlarda ise herzaman heryerde duble içilir. bazı mekanlar duble deyince yapamıyor ama olsundur. candır. ciddi bir şekilde bulaşıcıdır. türk kahvesi içmeyen 10dan fazla arkadaş bildiğin duble müptelası oldu.
  • ilk kez 2006 yazında yoncaköy'de garsonluk yaparken bir kadının sipariş vermesi ile* öğrendiğim şey.orta boy filtre kahve fincanı ile servis edilir.
  • (bkz: kallavi kahve)
    ve biraz da (bkz: aramaya inanmak)
  • (bkz: tarz i hususi)
  • (bkz: duble telve)
  • has kahve evi ya da kahve dünyasına falan gidip sipariş ettiğimde başlarda kınanıyordum, hatta önce garsonun dalga geçer gülüşüne maruz kalıyordum ama devir değişti azizim, artık oralar da duble türk kahvesi diye yazıyor menülerine. ancak benim duble ile onlarınki artık tutmamakta zira ben ben kupayla içerek bokunu çıkarma mertebesine eriştim.

ayrıca mersin taraflarında, genelde erkekler, türk kahvesini o minik fincanlarda içmez, çay bardağında veya duble sayılacak bi bardakta içer ve buna tarsusi derler.
  • 40 değil 80 yıl hatrı vardır.