şükela:  tümü | bugün
 • çıkmasına ramak kalmış bomba.
  murat menteş'in sanırım dördüncü ama roman olarak ilk kitabı.
  kapak tasarımı muhteşem. bir de sır vereyim: kitabın kapağında üç kişiden oluşan bir fotoğraf var ve bu fotoğraf gerçek. fotoğraf romana ne kadar uyuyor bilmiyorum ama bu kapaktaki üç kişi 90'lı yılların başında kuzey dakota'yı kasıp kavuran ve üç kardeşten oluşan meşhur radikal musevî novel brothers çetesi***. fotoğrafı sanırım "daily dakota online" adlı yerel haber sitesinden çektiler.

  bu adamlar kuzey dakota taşrasında şiddetlerini şiirsel bir estetikle sergileyerek adalet aramaktaydılar. sonra bir ara tutuklandılar kaçtılar filan. romanın bunlarla sanırım hiç bir alakası yok.

  romanın kendisine gelince, bir okuyayım yerden yere vurmaya buraya geri döneceğim.
 • [70. sayfaya kadar okumusken] ilk izlenimler: bir kere gayet siki kitap. eglendiriyor. gayet siki bir roman mi, degil. bu teknik bir sorun, yazinin, yazilanin organizasyonla ilgili bir sorun bence. siki bir roman olmamasi okuma zevkini sekteye ugratiyor mu? hayir. yazarin islamic donanimi alttan alta, fondan fona çok lezzet katmis. bir tesbih manyakligi var. (benzetme çilginligi diyerek türkçesini de yazayim, tane tane tesbihle karismasin)

  en begendigim tesbihli cümleyi paylasayim: "araba, kafasi kesik bir kugu gibi akarak sessizce durdu." (vay be dedim)

  [166. sayfa biterken edit] : çok da sıkı romanmış. bu da bana girsin. [toplam sayfa sayısı: 263]

  [kitabı bitirmişken edit] : (tamamen özel nedenlerle) bu cümleyi şimdi değil de örneğin bir 80. sayfada ya da belki 165. sayfadayken kurmak isterdim: dublörün dilemması, türkiye'de son dönemin (son yirmi yıl diyelim) en iyi romanlarından biri. hem akışı sayesinde, okurla nefes nefese bir ilişki kuruyor; hem de dil ve söz gücüyle bu ilişkiyi kalıcı kılıyor. yani hem yüksek debi, hem pırıl pırıl sular.

  ha beni yanardöner, bir dediği diğerini tutmaz, şorolo, taocu bir sözlük yazarı gibi gösterdi editlerimle, o ayrı.

  [yine sürecek]
 • enteresan saptamalar için enteresan ifadeler kullanılmış.sürükleyici, donanımlı * ve tuhaf.
 • murat menteş'in ellerimi sıktığı kitap. kapağıyla suyuyla hepimize hayırlı olsun.
 • d&r'da aşağıdaki diyaloğa sebep olmuş kitap;
  - iyi günler, "dublörün dilemması" var mı?
  + ne??? dublörün ????
  - dublörün dilemması, murat menteş'in..
  + dublörün dil elması ??
  - hayır, dublörün di-lem-ma-sı !!!
  + ...................
  + allah allah ne garip bir kitap
  - yeni çıktı, raflarda göremedim de...
  + bi saniye bakayım, boksörün nesi demiştiniz???
  - dub-lö-rün !!!!! di-lem-ma-sı!!!

  yani raflarda göremiyorsanız alması zor bir kitap... ya da benim telaffuzum çok kötü, bilemedim...
 • murat mentes in türkiye’de yeni bir roman anlayisinin -insallah- yesermeye basladigini müjdeleyen kitabi. “türkiye’nin calkantili siyasi geriplaninda genç kiz hülyasi” ekolünün karsisinda durabilecek sahici ve yüksek bir roman anlayisi bu. romanciligin bir takim hezeyanlarini ortaya dökmekten, romancinin beyaz atli yazar olmaktan fazlasini icerebilecegini gösteren, okurunu kendine saygisini yitirmeden önemseyen bir anlayis.

  dublörün dilemması kuskusuz bir pop-kültür ürünü ama, diyelim, dudu gibi degil eleanor rigby gibi bir pop-kültür ürünü. gece yatmadan önce belli belirsiz yüregimize dokunup gecen düslerin, kaygilarin ve avuntularin oralarda bir baskalari tarafindan da paylasildigini gösteren ve bu yüzden bize artik yalniz olmadigimizi mustulayan, insan olmaktan aci ya da utanc degil mutluluk ve gurur duymamizi saglayan bir kitap. ve galiba en nihayetinde de bize hayatin bazen tatli oldugunu, sevenlerin kanatli oldugunu hatirlatan bir kitap. hepimize kutlu olsun.
 • pek çok iyi kitabı föy, broşür, katalog gibi gösteren eserdir, tebrik ediyorum.
 • ... "yanılgılarımızın çoğu, düşüneceğimiz yerde duygulanmak ve duygulanacağımız yerde düşünmekten doğar." ve yanağımı öpüyor.
  "bir gözlük almalısın geranimo." (geronimo: hacer ceren'in lakabı.)
  "neden?"
  "her defasında dudaklarımı ıskalıyorsun."...
 • yazarını bilene ücretsiz check-up kazandıran kitap
  http://www.e-kolay.net/…358&pid=1402&haberid=265656
hesabın var mı? giriş yap