• din ısıtır, bilim aydınlatır, karanlıkta yaşabilirsiniz ama soğukta yaşamazsınız https://youtu.be/cmbedslduog
    anlam arayışımıza, anlamsızlığa derin boyutlar katan, muhafazakar insanımızın anlamakta zorlanacağı oysa lisan oraya daha yakın ama tabu çok, acizane anlamaya çalıştığım hz insan
    biraz daha iyi tanımak için https://youtu.be/vjieviyr5ue tavsiye ederim, takip ettiğim kadarı ile
  • --- spoiler ---

dinsel yandaşlık: • padişahım çok yaşa! çünkü padişah tanrının yeryüzündeki gölgesidir.

dinsel karşıtlık: • büyüklenme padişahım senden büyük allah var!

yani padişah tanrının gölgesi olsa bile en nihayet kendisi değil gölgesidir. bil ki ey talib, tanrının gölgesi olmaz.

--- spoiler ---

az önce şöyle bir tweet atmış. hakikaten bu ülkedeki sayılı entelektüellerden biri. yani tam devrim adamıdır böyleleri, akp sevmez hocayı hiç. çünkü halkın değerleriyle konuşan muhaliflerden bahsediyoruz. bir aziz nesin'den, müjdat gezen'den çok daha tehlikelidir onlar için dücâne. bu yüzden reklamını yapmazlar pek. esasında bana öyle geliyor ki bu ülkede dindar kesimin saflarını sıkılaştırmaya hizmet ediyor aziz nesin'ler, keskin ve halkın değerlerini hedef alan üsluplarıyla. metin akpınar usta'nın kırdığı pot iyi bir malzemeydi karşı taraf için ve bunu kullandılar.

garip halkımız dücaneleri bilmez. ölünce kıymetini anlarlar. bizim halk böyledir, ölüye rahmet, vay efendim islam medeniyeti şu kadar alim çıkardı falan, diriye üç maymun. yakın zamana kadar biraz daha islamcı çizgideydi hoca fakat son zamanlarda gittikçe sûfî filozof intibâsı uyandırıyor. gâliba şeriat kuyusundan çıkıp hakikat denizine açılmamızı istiyor hoca, ben öyle anladım; dini de zaten hurafe, âvâm işi olarak gördüğünü her yerde söylüyor; tabii bu esâsında bin sene önce fârâbi'nin ortaya attığı bir şey. hocanın da nasıl ismi varsa -iki canlı demek- sadece ismini yazınca kinayeler, şiirsellikler havada uçuyor.*

son olarak twitterda bundan bir hafta öncesine kadar tek takip ettiği kişi ihsan eliaçık'tı hocanın. bugün baktım takibi bırakmış, keşke ss alsaydım. dücane gibi bir adam sadece bir kişiyi takip ediyorsa koskoca twitterda, okurlarına bir mesaj veriyordur, çok net. böyle insanların bu özelliği vardır, sembolik davranışlar; çünkü her doğru televizyonda şurda burda söylenmez, halktan geri teper.
  • --- spoiler ---

ayna seni görmeseydi, sen aynada kendini göremezdin.

trajedi de burada: aynaların çoğu kördür seni görmezler, sırf bu yüzden sen de seni sende göremezsin.

acilen seni gören bir ayna bul kendine, bir ayna, bir yoldaş.

--- spoiler ---

insan kendine dışarıdan bakamadığı için kendini anlatması veya anlaması birçok açıdan beyhudedir. bizi bizde bulacak insanlarla karşılaşmak dileğiyle...
  • "zayıf zekaların bir konu üzerinde yeniden düşünebilme becerisi yoktur, bu nedenle dogmatik olmaları kaçınılmazdır."
  • gökten indiği sanılan kitapları anlamaya, anlatmaya, yorumlamaya, eleştirmeye çalışarak geçen bir hayat mı, karı kız peşinde koşarak geçirilen bir hayat mı evladır, bilemedim
  • “bak yine akşam oldu.
    farkında mısın, zaman geçiyor, sen geçiyorsun, hakikat geçiyor.”
  • kendisinin tek bir yazısını okumadım.
    tanımam etmem ilgilenmem.
    ne der ne yapar.
    olayı nedir detaylı bilgim yok
    fakat bu arkadaş kibirden geberen bir insan bakın bundan eminim.
    twitterdan bir insan engelleme programı kullanıyorsa bu normal bir insan tavrı değildir.
    ruh sağlığı yerinde olan işine fikrine güveni olan bu tip saçma işlere tenezzül etmez.
    dücane hani bunu sildir.
    senin gibi değerli düşünürü siklemeyen hatta eleştiren alay eden herkese savaş aç.
  • --- spoiler ---

insanın özü özgürlüktür;

zincirlerimizi kırmak için buradayız;

başkaları zincirleriyle dolaşmaktan utanmıyor, biz insan olmaya çalışmaktan mı utanacağız?

--- spoiler ---
  • https://www.youtube.com/watch?v=jnnq0vf1o2m

dücane cündioğlu, türkiyede mevcut entelektüeller arasında ilk akla gelen isimlerden biri. islamcı çizgide doğup büyümüş olmasına karşın türkiye'nin en seçkin ilahiyat fakütesinde bu derece kaiteli din eleştirisi yapabiliyor. kendisi benim gözümde doğu ve batı sentezinin mimar isimlerinden biridir. bir yanda demokrasiyi, aklı, bilimi, insan haklarını ve özgürlüğü savunurken diğer yanda batı düşüncesinin çıkmazlarına karşı hayatı anlamlandırma ve perspektif üretme noktasında değeri çabaları var. zaten bu yüzden türkiye çok önemli bir konumunda değil mi tarih arenasında ? hem doğuya hem batıya bu kadar yakın olan ikinci bir ülke yok. rejim ve hukuk anlamlarında değil, kültürel ve düşünsel anlamlarda konuşuyorum. bu topraklar büyük bir meyveye gebe gibi görünüyor.
    ne araplardan, ne şu anki şiadan diyalektiğe hizmet manasında batı düşüncesinin karşısına bir anti tez üretilemiyor. çin komünizmin baskılandırmasıyla ezilirken oradan da şu an için bir gelişme beklemek sürpriz gibi görünüyor. yine de özellikle hindistandaki budizm öğretisi özellikle 70'li yıllarda new age ve hippilik akımlarıyla belli bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. ortadoğudan ise şu konjonktürde bir şeyler ortaya çıkması neredeyse imkansız. yine de batı dünyasının özellikle post modernizme ulaşmış olması, batı düşüncesinin doğudan karşısına bir muhatap aradığı tahminiyle örtüşüyor.
    özellikle gnostiklerin ve idealistlerin oluşturduğu damar kendisine düşünsel anlamda muhatap arıyor. (isa'ya rağmen) gelgelelim islam coğrafyası hala kadının çalışmasının islamda yeri olup olmadığı türünden absürd tartışmalardan kendini kurtarabilecek bilişsel düzeye ulaşabilmiş değil.
    sonuç olarak modern düşüncenin insan sorunlarını çözemeye müsait olmadığını fark eden batı, post modernizm aracılığıyla yeni bir nihilizme ve uçurumun sonuna gelmiş görünüyor. ancak doğu, her zamanki dogmatik tavrını konuşturarak akla, bilime ve diyalektiğe ihanet etmeye devam ediyor.
  • “insan yaptıklarından çok yapmaktan kaçındıklarıyla insandır.”
hesabın var mı? giriş yap