şükela:  tümü | bugün
 • haftasonu bir motor ustasına sorduğum sorudur. cevap aynen şu şekilde geldi. bmw ev kadınına benzer, sıkıcı ama düzenli bir hayatın olur. ducati sokak kadınına benzer, iyi anlaşırsan dünyalar senin olur,herkes kıskanarak bakar, tersi boktur, huyu suyu vardır.
  ancak bu kadar teknik anlatılır...
 • oraya 1 bmw daha eklemenizi rica edicem
 • bmw r1200 gs adventure ülkemizde vw golf muamelesi görür. çok pahalı olmasına rağmen sıfırda da ikinci elde de her zaman müşterisi vardır. tutulmuştur yani.

  ama tabi boş bir popülarite d değildir bu. zira 1200 gs adv çıtayı belirleyen bir motordur ve kendini kanıtlamıştır.

  sıkı bir adv fanı olmama rağmen gönlüm multistraya da kaymıyor değil. en azından ikinci eli bir tık daha cazip. çünkü malesef tutulmadı bu motosiklet.
 • bmw'ya sorarsanız (ki sık sık orda vakit geçirdiğim için sordum) gs'in bu segmentteki rakibi multistrada değildir.

  genel olarak multistrada'nın karşısına konumlandırılan motor s 1000 xr'dır.

  ktm 1190 adv kullandığım dönemde gs ile bir test sürüşü yapmıştım ve memnun kalmamıştım bu arada, güç olarak beni tatmin etmemişti.

  ama tabi ki de iyi bir motordur gs her ne kadar biraz gereksiz pahalı olsa da.
 • ktm'nin adventure serisi makineleriyle yandan sırıtarak izlediği karşılaştırmadır.
 • 2020 kasasıyla africa twin'in alaycı gülümsemeyle baktığı versus.
 • belki bu ikili pek birebir karsilastirilabilecek bir ikili degiller. cunku multistrada ozel bir motor. hem asiri sportif hemde touring ozelliklerini bunyesinde barindiriyor. aslinda hybrid motor diye tanimlaniyor. ancak genelleme yaparsak, ducati demek beraberinde sonu gelmeyen teknik problemler demektir. ha ben boyle iyiyim alirim elime anahtari soker takarim ugrasmayi severim derseniz ayri. bmw ise sizle dunyanin bir ucuna gider ve agzini acipta tek kelime etmez. hele gs serisi efsanedir. konforu tartisilmazdir. ancak bir kez daha hatirlatalim bu motor isi tamamen duygusal bir secim. mantikli datalar uzerinden degilde duygusal tepkimelere gore yapilan secimlerden olusur. siz kendinizi hangisinin uzerinde mutlu hissediyorsaniz onu alin arkadasim.
 • birkaç açıdan karşılaştırmak gerekir.

  1. güvenilirlik (yani reliability - safety değil)
  her ikisi de mekanik/elektriksel güvenilirlik açısından önde gelen motosikletler değildir. ducati mekanik, bmw ise elektronik arıza yapmaya meyillidir.

  "alayım bmw'yi 5000km'lik tura çıkayım arkama bakmadan" diye düşünmek biraz risklidir. o yola medeniyetten fazla uzaklaşmadan gitmenizi tavsiye ederim.

  bence berabere.

  2. performans
  asfaltta bmw nal toplar çok net, tartışacak bir şey yok.

  3. konfor
  solo sürüşü çok fark etmez, artçılı sürüşte bmw döver. ben pek paralever/telelever sevmem ama bmw'ye bu konuda yarım puan daha ilave edelim.

  bmw burun farkıyla alır.

  4. maliyet
  sıfır satış fiyatları yakındır. ama şöyle bir durum var, ducati avrupa'da bmw'den pahalıdır. yani burada ducati'yi aynı fiyata alarak aslında daha karlı bir ticaret yapıyorsunuz. tabii para-çokomel olarak öyle. gerçekte de öyle mi?

  -bmw'nin ikinci eli çok kuvvetli, zarar etmeden satarsınız.
  -her ikisinin de yetkili servisi pahalı. bmw için harici usta bulmak daha kolay.
  -ducati'de desmodromic supap sisteminin bakımı üzer (30.000km).

  burada da bmw diyorum.

  sonuç olarak yaşa, ne sıklıkta motor değiştirildiğine, nerede sürüldüğüne göre değişir.

  her yola giren, bir motora 5+ yıl binen, artçılı da dolaşan biriyseniz bmw; hafif çılgın atayım, seneye başka motor alırım, asfaltta uzun yol solo binerim derseniz ducati.

  ben africa twin tercih ettim ve memnunum. daha fazla yatırım yapacak olsam ktm superadventure 1260 alırdım.
 • hollywood filminde kullanacaksanız ducati, aksi takdirde bmw.

  (bkz: amerikan filmlerinde ducati ve volvo dominasyonu)