şükela:  tümü | bugün
  • wolf erlbruch'un kaleme aldığı, henüz okumadığım ama çok güzel olduğunu düşündüğüm bir çocuk kitabı. konusu şöyle:

"küçük ördek, bir gün ölüm’le karşılaşır. ölüm, ördek’i almaya gelmiştir. tanışıp sohbet ederler. ördek ölüm’ün kim olduğunu, neler yaptığını ve gitme zamanı geldiğinde, ölüm’ün onu nereye götüreceğini anlamaya çalışır.

ördek, ölüm ve lale, küçük bir çocuğa hayatın en temel parçalarından birini anlatabilmenin en sıcak yolu…"

*

ördek, ölüm ve lale
    wolf erlbruch
    iletişim yayınları
    çevirmen : bahar siber
    ekim 2009, 32 sayfa

http://www.ilknokta.com/…06/ordek-olum-ve-lale.html

valla ne yalan söyleyeyim, konusu, çizimleri çok cezbetti beni. işte şöyle bir kitap hediye almak isterim yani. kitap hakkında bir iki yazı
  • d&r 'a girip son bir hediye bakındığım sırada gözüme çarpıp, zart diye okuyup, zurt diye aldığım kitap.
    kesinlikle her wolf erlbruch kitabı gibi, bu da çocuklar için yazılmamıştır.

moralim çok bozuktu. kapıdan içeri girip direkt çocuk kitapları bölümüne gittim. birine hediye kaitap alacağım zaman ilk oraya giderim.
    kitabı elime aldım, okumaya başladım, sayfaları çevirip resimlere bakıp koca koca yazılmış bir kaç cümlelik yazıları okurken, birden burnum tıkandı. burnumun tıkanıklığını farkettiğim anda mideme bir sancı girdi, gözümden yaşlar akmaya başladı.
    çalışan kız yanıma yaklaşıp: "pardon bir sorun mu var acaba, iyi misiniz?" diyerek garip garip suratıma baktı.
    "bunu bi çocuğa nasıl okutursunuz siz?" dedim kızın sorusuna karşılık, bi yandan da kendimi toparlamaya çalışıyordum.
    kız tabii tepki veremedi anlam veremediği için, "kusura bakmayın sadece içime oturdu kitap" dedim, kasaya gittim, kitabı alıp çıktım.
    yolda tekrar tekrar okudum. garipti. altı üstü birkaç sayfalık, bir kaç cümlelik bi kitap, o anki ruh halimle birlikte beni hırpalamaya yetmişti.
    gariptir bu kitap. giderken arkanızda bırakacağınız çoğu kitaptan daha anlaşılırdır.
    ölümü bir çocuğa değil, bir büyüğe anlatır en sade haliyle.
    hele ki siz ördekseniz ve o kitabı almadan bi kaç gün önce öldüyseniz.. okuyacağınız en iyi kitaptır..
  • çocuğum olduğunda bu kitabı okusun istiyorum ama yapabileceğimi sanmıyorum. yazık la.
    çizimleri de çok güzeldir ayrıca.
  • --- spoiler ---

“ben öldüğümde böyle olacak demek,” diye düşündü ördek. “göl tek başına kalacak. bensiz.”
    ölüm bazen düşünceleri okuyabiliyordu.
    “sen ölünce, göl de yok olacak. en azından senin için.”
    “emin misin?” diye sordu ördek şaşkınlık içinde.
    “bir şeyden ne kadar emin olunabilirse,” dedi ölüm.

--- spoiler ---
    ...

--- spoiler ---

ölüm, ördek'in arkasından uzun uzun baktı.
    ördek gözden kaybolduğunda, ölüm içinde keder gibi bir şey hissetti.
    ama işte, hayat böyle bir şeydi.

--- spoiler ---

bir de kitabın adında da yer alan ancak öyküde hiç bahsi geçmeyen lale meselesi var ki bence kitaptaki en hüzünlü öğelerden biri. ölüm daha ilk karşılaşmalarında, arkasında siyah bir lale ile yanışıyor ördek'e ve sonunda da lale eşlik ediyor ördek'e son yolculuğunda... ben birazcık, "ölümü zarafetle karşılayabilmek," gibi düşündüm lalenin varlığını.

bu arada, bence resimli kitap formatında olsa da 8/9+ olarak düşünülebilir yaş grubu.
  • bir dostun tavsiyesi ile haberdar olup, hemencik açıp okudum. hüzün veren bir buruklukla ölümü tasvir eden çizgilere bakakaldım.nasıl tatlı bir ördek tasviri yapılmış, alıp evimde beslemek istedim.çok meraklı minikler için okutulacak bir resimli hikâye.şöyle de bir vidyosu var :)
  • --- spoiler ---

ölüm, ördek' e dostça gülümsedi.
    aslında bir an için kim olduğu unutulursa,
    ölüm hoş birisiydi.

--- spoiler ---
  • bir yakınını kaybetmiş çocuklara travma sonrası okunmaması gerektiğini düşündüğüm kitap. ziraa ölüm hep bizimledir, yanımızdadır vurgusu çocuğun paranoyaklaşmasına ve yersiz kaygılar geliştirmesine sebep olabilir.

ek olarak bazı bloglarda 4+ yaş olarak ifade edilmiştir. 4 yaşında bir çocuk için bu kitabın pek bir şey ifade edeceğini sanmıyorum. yazarın belirlediği 9+ yaş durumu daha uygundur.
  • piyasadan silinmiş sanki aradığım hiçbir yerde bulamadığım. ölümü anlattığı ve hatta ölümü çocuklara en uygun şekilde anlattığı iddia edilen kitap.
  • artık piyasada ve hatta sahaflarda bile bulunmayan wolf erlbruch'un muhteşem kitabı
  • şimdilerde hep kitap tarafından yeniden yayımlanan wolf erlbruch kitabı. çok sevdiğim bir kitaptır ve bendeki iletişim baskısını yalnız kardeşime emanet edebiliyordum senelerdir, kaybolur diye korkarak saklıyordum.

yine de üstte bir yazarın söylediği gibi bir yakının kaybından hemen sonra önerilmesi konusunda emin olamıyorum, ölümü anlatmak ve zamanı geldiğinde kucaklamak için iyi bir kitap bu daha ziyade, anlatımı da öyle. kaybı kabul edebilmek için can çocuk'tan çıkan ulf nilsson ve anna-clara tidholm'a ait elveda bay muffin'e de bir bakılabilir.