şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: duck duck go)
  • google denen arama motorunu bana unutturmuştur. özellikle crack falan ariyorsaniz google'da çıkmayan sonuçlara ulaşabilirsiniz.
  • yazılımcılar için en ideal arama motorudur. yalnız tabi türkçe arama yapan yazılımcı varsa onlar google'dan şaşmasın.
  • sayfasında anonymous yazan arama motoru. en önemli özelliği gizlilik politikası olup google gibi aradağın şeyleri takip etmemesidir.
  • özel günlere ait logoları cafcaflı google doodle'larından daha güzeldir. şu an kadınlar günü logosu var mesela.
  • dizinleme algoritmasında kullanıcı fişlemesi yerine daha çok yüksek kalitede backlink'ler ve semantik ilgi kullanan arama motoru. open source değil free software olduğunun da altını çizmek şart.

bugün, alışkanlıklarımdan azıcık vazgeçerek, yaptığım 10 aramadan 9'una doğru sonuç bulmamı sağlamıştır.

10'da 1'i de sağlayacaktır. çünkü google da başlangıçta başarısızdı. onu biz bugünlere taşıdık. şimdi sıra, zaten bize ait olan özgür bir yazılımı başarılı kılmada.
  • artık 10 çalışana sahip, günde 5 milyon üzerinde arama gerçekleştirilen bir uygulamaya dönüşmüştür.

https://next.duckduckgo.com/about
  • 10 dk önce arayüzü değişen ve uzun süredir beklediğim resim ve video arama özelliği eklenmiş arama motoru. pek güzel oldu böyle.
  • yeni gelen ve benim de yeni keşfettiğim " ses " özelliği beni benden alan arama motoru.

bir sanatçı adı yazıyorsunuz, çıkan sonuçlardaki " ses " bölümüne bastığınızda soundcloud'tan şarkı açabiliyorsunuz ve bu sırada resimler, hakkında ve görsellerde takılabiliyorsunuz. eski yandex.müzik gibi.
  • apple tarafından safari ye resmen eklenmiş arama motoru. apple'ın google'a savaş açtığının bir başka sembolüdür.