• ingilizcesinin "chapped and cracked lips" olduğunu öğrenince şaşırdığım ve birkaç küçük önlemle çözümünün olduğu iddia edilen problem:

1- daha çok su için. (her şeyin başı da su imiş)
    2- dudaklarınızı sürekli yalamayın. (nemlendirmek değil, aksine kurutmaya sebep oluyormuş)
    3- vücudun ph dengesini korumaya çalışın. (bu nasıl yapılır ki?)
    4- dudaklarınıza toz şeker sürün. (ah şeker şey)
    5- dudak balmı kullanın. (renksiz olanları daha etkili)
    6- daha çok burnunuzdan soluk almaya çalışın. (pardon?)
    7- soğuk havalarda dudaklarınızı açıkta bırakmayın. (atkı ne güne duruyor!)
    8- acı yiyeceklerden uzak durun. (zor işler)
    9- sitrik asit içeren yiyecekler tüketin. (portakal, limon vb)
    10- kahve ve sodadan uzak durun. (çay iyidir)
    11- dudaklarınıza hint yağı, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, keten tohumu yağı sürün. (yağlayın)
    12- ya da bal sürün, yani ballandırın. (yorumsuz)

sonradan öğrenilmiş şok edici bilgiler editi: "çoğu dudak balmı salisilik asit ve salisilik asit kristalleri içerir. bu madde dudaklarınızın daha çok soyulmasına neden olarak daha fazla dudak balmı kullanmanızı gerektirir." ayıp... zeytinyağı, bal sürüp oturcaz o zaman. piyasadakilere güven olmuyormuş anlaşılan.
  • çatlayan dudağı yavaşça gerdirirken çekilen acıdan zevk alan bi tek ben değilimdir heralde.
  • askerde çok çektim bu illetten.

sabahın 5'inde kalkıp rüzgarı yiyip, öğlen sıcağına kadar eğitim yapınca doğal olarak dudaklar büzüşüyor. iki kelime edince "çıt" ortadan yara açılır.

neyse efendim daha acemilikteyiz. çarşıya çıkamıyoruz. akıllı görünen birine biraz para verip renksiz lipstick aldırmaya kalktım. gerizekalı gidip simlisinden almış.

artık bunu sen kullanırsın deyip geri verdim. ne yapayım? sürseydim bütün tugay üstümden geçerdi herhalde. tövbe tövbe.
  • çatlayan deriyi dişlerle soydukça, parçaladıkça acır, büsbütün yara olur.
    (bkz: zevk alınan ufak sapıklıklar)
  • bunu en iyi roaccutane kullananlar bilir. değil dudağın, vücudun dahi çatlayabileceğini gösterir insana
  • bu arada çözüm önerisi getirmek gerekirse, 2 kez roaccutane tedavisi görmüş, çatlamalara karşı tecrübeli biri olarak söylüyorum; gerek su bazlı, gerek yağlı bepanthen kullandım, değişik dudak balmlarını denedim. en etkili , çatlaklakları da en etkisiz hale getiren ürün neutrogena dudak nemlendiricisi. en yüksek doz ilaç kullandığım zamanda, aylık muayeneye gittiğim zaman, doktor dahi ilacı düzenli kullanmadığımi, dudaklarımın çok normal göründüğünü söylemisti. norveçli balıkçılar dudaklarının da kıymetini biliyor olsalar gerek
  • yemek yemeği ve hatta konuşmayı işkence haline getiren sıklıkla tecrübe ettiğimdir . kaçınmak için öncelikle soğuk havalarda yalanmaktan vazgeçmelidir . çatlamış ve kabuklanmış dudaklara işe yarayan bir çare de ben söylemek ve gönülleri fethetmek istiyorum .vazelin de dahil olmak üzere herhangi bir dudak nemlendiricisi ile dudaklar diş fırçası ile (çocuklar için ya da eski olan bir tanesi uygundur) fırçalanır. krem yerine bal ve /veya toz şeker kullanılabilir daha sonra herhangi bir bakım kremi (el-yüz-vücut) dudaklara sürülür yedirilmez kendisinin emmesi beklenir. birde uyumadan önce dudak nemlendiricisi sürmeyi alışkanlık haline getirirseniz her şey çok güzel olacak.
    eğer hoşlanmadığım biriyseniz herhangi bir c vitamini kaynağını (portakal-kivi-domates-limon) çatlamış dudaklarınızı uygulamanız beni mutlu eder.
  • bir adet gulumseme esliginde alt dudagin ortasinda meydana gelen yariktan akan kanlarla farkedildiginde insana gulmeleri zehir eden durum. konusurken nasil da aciyor, yazik lan!
  • bal ve şekeri karıştırıp dudaklarınıza sürüp,10 dakika sonra yıkayıp ardından da soyulan dudağa bol yağlı bir nemlendirici sürerseniz ve bu işlemi haftada 1 tekrarlarsanız ortadan kalkabilecek sorun.
  • neutrogena'nin dudak losyonu ile 4-5 saatte kökü kazinilacak aci eşiği.

(bkz: tecrübeyle sabit)
hesabın var mı? giriş yap