• imkansizliklar, yokluklar icinde misafir agirlama cabalarini anlatan bir karadeniz turkusu. sozleri soyle:

eniste gel iceri eniste gel iceri
    ev daracik oda yok
    bir mihlama yapardim
    tava delik yag da yok

dudilli dudilli de, dudilli dudilli de, dudilli dudilli de dudilli dudilli(x2)

yavuz yoguramadik
    lahana vuramadik
    baluga cikamaduk
    taka batuk ag da yok

bu yil olmadi finduk
    asmada kaldi koruk
    karamise fit olduk
    cok aradim dagda yok

talihin yok eniste
    evde bir sey yok iste
    gel bir horon tepelim
    kemenceme yay da yok
  • modern folk uclusunun de yorumladigi turku.
  • en sevdiğim karadeniz türküsü.

gelenekleri imkansızlıklar içinde yaşatmaya çalışmak, bunu anlatırken de esprili bir dil kullanmak nasıl da muhteşem bir zekanın ürünü...

eniştesini sevmiyor olma ihtimali de içimi kemirmiyor değil aslında.
  • çocukluğumun 'gıdıklanacaksın' sinyali verilirken kullanılan, modern folk üçlüsünün şarkısı.
  • imkansızlıklar içerisindeki birinin türküsü değil, kendisine sarkıntılık eden eniştesini başından savmaya çalışan baldızın türküsüdür.
  • enişteyi sevmediği kesin, gelme demiyor da bahaneleri sıralıyor.
    müthiş türküdür.
  • (bkz: #1909245)
    türkünün sözlerinde düzeltme:
    "yavuz yoğuramadık" değil ", "lavuz yoğuramadık" (mısır/mısır unu) olacak.
    samida - dudilli
  • konuyu bilmiyorum ama türkü misafir ağırlama arzusunu anlatmıyor o kesin. büyük ihtimalle halt etmiş bir enişteyi gömme türküsü. "sen kız kardeşime çektirdin al sana" türküsü. böyle tatlı tatlı sövüp süründürüyor. eniştenin baldıza yürümüş olma ihtimali de var. eve buyur eder gibi yapıp "avucunu yala" demeye getiren bir türkü.
  • çok duymuşluğum vardı yarım yamalak eskilerin ağzından "tava delik yağ da yok" kısmını falan. yav dedim nasıl bir türküymüymüş, araştırayım. internet sağ olsun samida'nın yorumunu dinleme şerefine nail oldum. kara komedi formatında tekerleme gibi neşeli gibi güzel bir türküymüş.

cem gelinoğlu misali ben o eninştenin vizyonunu ... ayrıca. niye gelmişki o eve? derdi mi başka nedir dürzünün?

https://www.youtube.com/watch?v=3_nu9clb4xo
hesabın var mı? giriş yap