şükela:  tümü | bugün
  • ortadoğu halklarına özgü pusu kurma kültürü gelişmiş bir toplumda yaşamaktır.
  • düelloyu acun ılıcalı'dan öğrenmiş bir toplumda yaşamaktır.
  • üniversitedeki hocalarımdan birine göre,

(bkz: yılmaz kılıçaslan)

"geçmişinde düello kültürü olmayan toplumlardan hiçbir bok olmaz. çünkü düello delikanlıcadır, sınıf farkı olmadan eşitçe savaşırsın, karşındakine saygı gösterirsin, ayrıca gelenek gereği vurduğun kişiyi tedavi için doktora götürmek zorundasındır."
  • düello kültürü yok,
    töre kültürü var (bkz: turgut özakman)
  • dostoyevski okusunlar
  • ahmet ümit'in türk toplumunda neden düello olmadığı sorusuna cevabı: elveda güzel vatanım'dan sayfa 118:

yıllar içinde çok düşündüm bu konuyu. sahi bizde niye düello yoktu? daha mı az cesurduk ruslardan ya da fransızlardan? hiç zannetmiyorum. cesaretin ırklarla, milletlerle alakası yoktu. en az öteki milletler kadar cesurduk biz de. sadece fert olarak yeterince gelişmemiştik. abdülhamit'ten ya da osmanlı devrinden bahsetmiyorum, bu toprakların evveliyatı da böyleydi. hep güçlü hükümdarlar, güçlü devletler... öyle büyük bir baskı vardı ki insanların üzerinde, fert ortaya çıkamamıştı bir türlü. kimse kendisi olamamış, hep bir lidere, bir öndere ihtiyaç duymuştu. zannederim bu sebepten, sadece iki kişinin karşılıklı karar verdiği, teke tek yapılan düello bizde yaygınlaşmamıştı. onun yerine bir güce dayanarak, düşman saydığımız kişileri yok etmeyi tercih etmiştik hep. böylece; linç, pusu ve jurnal en çok başvurduğumuz metodlar olmuştu...
  • düelloya davet ettiğinde, gelen yumrukla birlikte "davarını da sikerun!" şeklinde yanıt bulmaktır.