şükela:  tümü | bugün
 • haklı bulduğum bir istek...

  belirli bir yaşa kadar çocukların, hele ki bebeklerin düğün gibi bir ortamda olmamaları gerekir.

  yüzlerce sebep sayılabilir bu gerekçeler için, anne babaların alınganlık etmemeleri lazım...
 • diyelim ki kardeşlerin, kuzenlerin senden önce evlenmiş. birsürü yeğenin var, irili-ufaklı , evlenirken yeğenlerini komşuya mı bıraktıracaksın? ya da sen evlen kardeslerin evde çocuk baksın.
  yoksa sadece dost ve arkadaşların mı çocuklarını getirmesin?
  ki bu da çifte standart olur.
  neden çocuklarla birlikte eğlenemiyoruz biz artık? ne zaman bu kadar güya-modern olduk, geleneklerimizden bu denli uzaklaştık?
  madem modernleştik, gösteri ve takı için yapılan düğünleri de yapmayalım.
 • çocukları pistten uzaklaştıramayacağını anlayan çiftlerin düğün davetiyelerine kibarca düştüğü not.

  çok yerinde buluyorum. çünkü bu tür gürültülü ve genelde geç saatlere kadar devam eden faaliyetler hem çocuk hem ebeveyn açısından işkenceye dönüyor.

  küçük çocuğu olan da bir zahmet düğüne gitmeyiversin. düğün zaten başlı başına bir saçmalık, o ayrı mesele.

  çocuklu ve öfkeli güruh gelmeden bunu da belirtmiş olayım.
 • düğünün yemekli olacağına delalet eder, bir de lcv eklenirse tamam olur.

  hiç unutmam ailece tanıştığımız biri kızını evlendiriyordu, ailemiz 18 yaşın üzerinde beş kişiden müteşekkil o vakit. iki kişilik davetiye geldi. uygun olan evdeki anne babanın gitmesi ise de daha evvel o sülalenin bütün düğünlerine ailece gittiğimizden inat edip gitmedi anne baba. sonra "aaa çok üzüldük, siz aileden sayılırsınız, sayıya mı takıldınız?" oluverdi tabii*. kardeş bizleri de aranızda görmek istiyorsanız ona göre davetiye vereceksiniz.

  farzı misal: 7-8 yaşlarında çocuğunuz var, bakıcı çağında değil, bakacak kimse de yok, akşam eve bırakıp başkasının mutluluğunu izlemeye gider misiniz? gitmem şahsen.

  kabalıktır. "siz çocuğunuza mukayyet olamazsınız şimdi, ayak altında dolaşırlar, bizim keyfimizi kaçırırlar." anlamına gelir.
 • davetlilerin adab-ı muaşeret kurallarını bildiğinden emin olamayan davet sahibinin göstergesidir. davetiyenize bu ve benzeri ifadeler yazma ihtiyacı duyuyorsanız, akrabalarınız ve çevreniz açık net avamdır.
 • direkt düğün yapmayarak kurtulmayı umduğum hede. en son abimin düğününde sinirden kendimi mkiyordum. ne göt veletler var. 37! defa o eteğin üstünden geçip koşturuyor. yetiştirmeyi bilmiyorsanız doğurmayın arkadaş!

  ya ben bunların anasını da sevmiyorum sırf bir çeyrek altın için katlanamam bu chuckyvari yaratıklara.

  yapıcam bir nikah akşamına yakın dost kuzenlerle eğlence bitti gitti oh mis..
 • çocuğumu götürüp götürmeyeceğime ben karar veririm. bu yazı çocuğunuzu getirmeyin demektir. çocuğumu istemeyeni ben de istemem. bu yazı varsa da hiç gitmem net...
 • hadi genç çiftleri anlıyorum da 60 yaşındaki adama da çocuklara iyi uykular diye davetiye verilir mi lan? sırf çocuklara iyi uykular dedi diye 25 yaşındaki kazık kadar oğlunu sen zıbar yat seni çağırmamışlar diye düğüne götürmeyen tanıdığım var benim. gerçi oğlan da gayet memnundu halinden, arkadaşlarıyla takılmaya gitti sonra.
 • türk düğünü evrimini tamamlayamadığı için karşılaşmamız muhtemel durum. sokak düğünü yapacaksan çoluk çocuk olur ama lüks bir düğün yaparsan da her saniye angara havası çalamazsın.çalarsan da o çocuklar o balonları kovalar , cenaze yerine düğüne gelmiş çelenkleri kurcalar.gerçek anlamda modern bir düğün yaparsan çocuk o götü kendinde bulamaz. anne ne zaman gidecez demeye başlar.
 • bence alınganlık gerektirmez. her davetin kendince kuralları vardır. kıyafet kuralları olan var, lcv rica edilen var, çocuk getirmemeniz rica edilen var. smokin, ondan da vazgeçtim kravat takmanız beklenen bir davete nasıl höt zöt yapıp eşofmanla katılamazsanız, işyerinize nasıl don ve atletle gidilmiyorsa, düğünlere nasıl o benim çocuğum diye kedinizi ve köpeğinizi götüremiyorsanız, işte bu da böyle bir kural. beğenmeyip alınganlık yapan gitmesin zaten evet. öyle yaramaz veletlerin anne-babaları da bir tuhaf olur zaten, gelmemeleri düğün sahibini de pek sevindirir. kimse de siz gitmediniz diye düğünde ayılıp bayılmayacaktır emin olun. çocuklara iyi geceler ve görgü kurallarına da saygı lütfen.