şükela:  tümü | bugün
  • haklı bulduğum bir istek...

belirli bir yaşa kadar çocukların, hele ki bebeklerin düğün gibi bir ortamda olmamaları gerekir.

yüzlerce sebep sayılabilir bu gerekçeler için, anne babaların alınganlık etmemeleri lazım...
  • diyelim ki kardeşlerin, kuzenlerin senden önce evlenmiş. birsürü yeğenin var, irili-ufaklı , evlenirken yeğenlerini komşuya mı bıraktıracaksın? ya da sen evlen kardeslerin evde çocuk baksın.
    yoksa sadece dost ve arkadaşların mı çocuklarını getirmesin?
    ki bu da çifte standart olur.
    neden çocuklarla birlikte eğlenemiyoruz biz artık? ne zaman bu kadar güya-modern olduk, geleneklerimizden bu denli uzaklaştık?
    madem modernleştik, gösteri ve takı için yapılan düğünleri de yapmayalım.
  • düğünün yemekli olacağına delalet eder, bir de lcv eklenirse tamam olur.

hiç unutmam ailece tanıştığımız biri kızını evlendiriyordu, ailemiz 18 yaşın üzerinde beş kişiden müteşekkil o vakit. iki kişilik davetiye geldi. uygun olan evdeki anne babanın gitmesi ise de daha evvel o sülalenin bütün düğünlerine ailece gittiğimizden inat edip gitmedi anne baba. sonra "aaa çok üzüldük, siz aileden sayılırsınız, sayıya mı takıldınız?" oluverdi tabii*. kardeş bizleri de aranızda görmek istiyorsanız ona göre davetiye vereceksiniz.

farzı misal: 7-8 yaşlarında çocuğunuz var, bakıcı çağında değil, bakacak kimse de yok, akşam eve bırakıp başkasının mutluluğunu izlemeye gider misiniz? gitmem şahsen.

kabalıktır. "siz çocuğunuza mukayyet olamazsınız şimdi, ayak altında dolaşırlar, bizim keyfimizi kaçırırlar." anlamına gelir.
  • davetlilerin adab-ı muaşeret kurallarını bildiğinden emin olamayan davet sahibinin göstergesidir. davetiyenize bu ve benzeri ifadeler yazma ihtiyacı duyuyorsanız, akrabalarınız ve çevreniz açık net avamdır.
  • ortalıkta koşuşan gelin kıyafetli küçük kızlar ve hiperaktif veletler düğünlerin olmazsa olmazıdır.
  • çocuğumu götürüp götürmeyeceğime ben karar veririm. bu yazı çocuğunuzu getirmeyin demektir. çocuğumu istemeyeni ben de istemem. bu yazı varsa da hiç gitmem net...
  • hadi genç çiftleri anlıyorum da 60 yaşındaki adama da çocuklara iyi uykular diye davetiye verilir mi lan? sırf çocuklara iyi uykular dedi diye 25 yaşındaki kazık kadar oğlunu sen zıbar yat seni çağırmamışlar diye düğüne götürmeyen tanıdığım var benim. gerçi oğlan da gayet memnundu halinden, arkadaşlarıyla takılmaya gitti sonra.
  • türk düğünü evrimini tamamlayamadığı için karşılaşmamız muhtemel durum. sokak düğünü yapacaksan çoluk çocuk olur ama lüks bir düğün yaparsan da her saniye angara havası çalamazsın.çalarsan da o çocuklar o balonları kovalar , cenaze yerine düğüne gelmiş çelenkleri kurcalar.gerçek anlamda modern bir düğün yaparsan çocuk o götü kendinde bulamaz. anne ne zaman gidecez demeye başlar.
  • bence alınganlık gerektirmez. her davetin kendince kuralları vardır. kıyafet kuralları olan var, lcv rica edilen var, çocuk getirmemeniz rica edilen var. smokin, ondan da vazgeçtim kravat takmanız beklenen bir davete nasıl höt zöt yapıp eşofmanla katılamazsanız, işyerinize nasıl don ve atletle gidilmiyorsa, düğünlere nasıl o benim çocuğum diye kedinizi ve köpeğinizi götüremiyorsanız, işte bu da böyle bir kural. beğenmeyip alınganlık yapan gitmesin zaten evet. öyle yaramaz veletlerin anne-babaları da bir tuhaf olur zaten, gelmemeleri düğün sahibini de pek sevindirir. kimse de siz gitmediniz diye düğünde ayılıp bayılmayacaktır emin olun. çocuklara iyi geceler ve görgü kurallarına da saygı lütfen.
  • biz yazmadık.yazanı da yadırgamadık.6 yıl geriye gidip tekrar davetiye bastırıyor olsam galiba yazdırırdım.palyaço vardı ama o kadar çok çocuk oluyor ki hepsine yetmesi mümkün olmuyor.düğün dediğin pistte orda burda bağrışan çocuklarla peşinde ki anne babalarla değil de o akşam ki eğlencesiyle hatırlanmalı bana göre...