şükela:  tümü | bugün
 • rezil rüsva bir sektör. para olarak binlikler havada uçuşuyor ama ne bir kalite standartı var ne de iş bilen kişilerden oluşuyor. git halk eğitim kursuna işaretle fotoğrafçılık kursu ve grafik tasarım kursu kısımlarını, al bir 1500-2000'lik dslr git, photoshopu zaten grafikte öğretirler sene sonunda kurstan al belgeni hazırsın. seç bir isim, yaratıcı değilsen ad soyad photography yaparsın şanın da yürür. gelsin yolunacak kazların paraları.

  ne okuyorsun, ne eğitimini alıyorsun yıllarca? bunlar kazanıyor işte para.
 • özellikle instagram, facebook, twitter ve bilimum sosyal mecralarda para karşılığı yumurta hesap alarak takipçi sayısını artırıp imajınızı havalı gösterirken, ünlülerin alakasız fotoğrafları altında yorumlar arasında sayfanıza davet edecek kadar da tamahkar olmayı gerektiren sektör.

  başınız sıkışırsa kendinizi de savundurursunuz aynı hesaplara, hatta böyle olan o kadar fıtıgrıfır olur ki sektör etkilenmesin yolunacak kazlar uyanmasın diye gelip sizi savunur.

  ha baktınız hala mı eleştiriliyorsunuz, ekşi sözlükte hesap satın alıp destek oluyoruz kampanyası bile açtırırsınız. artık yiyen olursa...

  serbest çağrışım

  (bkz: esra özcan)
 • sallayınca çarpan sektör.
  yalnız şu duruma gelişte fotoğraf sektörünün daha doğrusu esnafının payı büyük.

  gidersin, dünyanın parasını ister. verirsin.

  fotoğraf çekerken bakmak istersin göstermez.
  fotoğrafları cd de ver dersin ya vermez ya ek para ister.

  zaten kendi çektiği albümleri gösterir çekime de çırağı yollar.

  ondan sonra millet de bu photography lere yönelir.

  evet. her dslr alan açtı bi sayfa. bizim millet de laykladı durdu.

  ben de fotoğrafçıyım. pro değilim ama yıllardır içindeyim. çevremde çok var bu tiplerden. kurs alana dua edin aga. alıyor otomatiğe basıyor gitsin.

  yalnız şu sanat ve zanaat durumlarına bir ayrım getirmek lazım. fotoğraf çekmek kimsenin tekelinde değil. kimse okulunda okumak zorunda değil. ne yapıcam 40 yaşında sınava mı gireceğim?

  kitabı bir tek edebiyatçılar mı yazsın?

  iyiysen yaparsın kötüysen zaten kötüsündür.

  misal bende iki makine, objektifler vs ler, 2 video kamera var. sadece yakınlarıma düğün doğum vs çekiyorum.

  kursuna da gittim ama bana bir şey katmadı. zaten kılavuzda bile anlatılıyor oradaki mevzular. işte net alan derinliği vs.
  onun yanına sadık hocanın kompozisyon kitabının %10unu koy. al sana kurs diye verdikleri.
  benim kütüphanemde en az 100 den fazla kaynak, kitap vs var. bir sağlam makine parası gömdüm. daha oldum demiyorum.

  bi arkadaşım var eczacı kalfası. kız gitti bi d3000 aldı. yapıştırdı face ismine ponçik photographyiyi. düğün fotoğrafçısı oldu. iş de yapıyor ha en az 15 20 iş aldı ilk yılında. çocuk fotoğrafları hariç.
  fotoğraflarda illa patlamış bir yer var. ya gökyüzü, ya arkadaki bi ışık, ya flaş yansımasından modelin alnı falan. lekeler yanlış yerleştirilmiş. ama fotografi işte. yersen.

  öte yandan arkadaşım var. kameramandı makineye geçti. herifte acayip bir göz var. bence en iyi genç fotoğrafçılardan. freelance çalışıyor. eğitim yok, mezuniyet lise. ama yanımda ısrarımızla, zorla national geographic türkiye dergisine bir foto attırdık. yarım saat sonra aradılar kapak yapıyoruz dediler. türkiye yi geç le monde, nyt, spiegel,çeşitli ajanslar çok fotoğrafını kullanıyor. her fotoğrafında duygu var adamın.
  ne yapacak? eğitimim yok diye geri mi çekilecek?

  daha öğretmen vs olup, belgesel fotoğrafta türkiye çapında tanınan insanlar var. gidin bakın dernekler . orada en sağlam fotoğrafçıların işi farklıdır. bu iyi fotoğrafçı olmalarına veya ileride bu işi yapmalarına engel değil

  zanaat başka bir şey. zaten genelde bu tarz işlerde alaylılar daha ön planda olur. mektep insana çok derinlik katar o ayrı. imkanım olsa fotoğrafçılık okumayı isterdim. mekteplilere laf etmiyorum. sadece bu iş yetenek işi. ne mezun arkadaşlarım oldu sıradan fotoğraf çeken.

  gelelim mevzuya.
  arkadaş kıçıkırık pantolon alırken bile deniyosun di mi? bilgisayar, tv hatta masa alırken bile araştırıyosun.
  lan tamam fotoğrafçıyı deneyemezsin de hiç mi bakmazsın sosyal hesaplarına. referansın onlar.

  bakarsın, konuşursun, eğer o fotoğrafları o insanın çektiğinden eminsen yaptırırsın.

  sen gidiyosun sağlamına. onun "3 dediğini ben 1e yaparım abi" diyene yaptırıyorsun.
  çıkan sonuç da bu olur.

  edit: bugün sözlüğü sallayan (!) esra özcan düğün fotoğrafçılığı rezaleti de bu durumdur.
  yaşananları bilmem. şu haklı bu haklı diyemem. ikisini tarafı da okudum sonuç çıkaramadım. muallakta kalmış.

  ama şunu söyleyebilirim. ablanın fotoprafları pek waaaooowww kalitesinde değil. hatta bazılarında ciddi kompozisyon hataları var. ha iyileri de var. hak yemeyelim. ama nadir.

  lakin şunu derim. instagram hesabındaki fotoğrafların geneliyle bu arkadaşlara çektiği fotoğraflar aynıdır.

  bi bakaydınız abicim ablacım işlerine ağlamadan önc . size verdiği fotoğraflardan çok farklı işler yapmamış ki. göstermiş de çektiklerini. sayfasındaki işlerden farklı değil ki!

  madem tarzını beğenmiyosun niye anlaşıyosun?
  madem anlaştın niye şarlıyosun?

  edit : imlağlar eklemeler

  yeni edit: fiyatçılara hitaben. her şeyin bir fiyatı var. sen berbere damat traşı diye oturunca almıyo mu ücretin 20 30 katını? alıyor
  kuaföründen çiçekçisine bu böyle. fotoğrafa özgü değil.

  ayrıca şu örneği vermek isterim. elimi kırdım. hastanede bi röntgen çekildi. yarım atel yapıldı. 750tl. tamam hastane özeldi falan ama fotoğrafçı da özel. neden bu örneği verdim? basit bi polikliiniğe de gidebilrdim. sağlam iş olsun dediim buraya gittim. fiyatı belli. pahalı mı? pahalı. ama baştan dedilerse yapacak bişey yok.

  gelelim sanat mevzuuna. gelinlikte daha çok sanat varmış. arkadaş, sen 150tl lik gelinlikle git iyi fotoğrafçının yanına dergi kapağı gibi fotoğraf çeksin. o durumları bi geçiniz.

  kardrşinin eline makine verse aynı fotoğrafı çektirebilecek imkanı olan öyle yapsın.

  ayrıca düğün fotoğrafçılığıyla salon fotoğrafçılığını karıştırmayın.

  düğün fotoğrafı genelde açık havada çekilir. güneş batarken falan. yansıtıcı, flaş ve makine kullanımını bilmezsen patlatırsın fotoğrafı.

  bu işler tamam çok zor değil ama al eline yap da değil.

  salonlarda durum farklı. bi esnaf gider anlaşır bi salonla. çakar asgari ücretli bi çocuğu. alır otomatikte çeker. zaten salondaki fotolarda estetik aranmaz. ışık vs de sabit olduğundan ya ayarı sabittir ya otomatiktir.

  ayrıca otomatik veya manuel. önemli olan kompozisyonu kurabilmek.

  velhasıl iyi fotoğrafçılardan bahsediiyorsak adam zaten senden zanaatının ücretini alıyor. o emeği de fotoğrafı öğrenirken sarfetmiş oluyor.

  nasıl dra anlatıyosun iki dakkada tutuşturuyo eline bi reçete alıyo 300ünü. çok mu emek harcıyor? hayır
  ama o emeğini hastalığı öğrenirken harcıyor.
 • küfür etmeden anlatılması zor meslek. bu canını sevdiklerim, 1.5 saatlik bir fotoğraf çekme ve ardından photoshop ve albüm hazırlamaya 1500-2000 lira para alırlar, çoğunun çektiği fotoğraf da bir boka benzemez. bir de bazıları ortamlarda der ki, millet gelinliğe 5000 lira veriyor abi bizim fiyatımız gayet normal. bunlara ortamlarda deyin ki, ulan gelinlik de pahalı tamam da, iyi kötü alınan bir kumaş maliyeti var, işçiliğinde senin yaptığından kat kat büyük sanat var . kardeşimin eline versem elindeki makineyi, senden çok daha orjinal fotoğraflar çeker. amına koduklarım.

  tam soğumadım editi: parası batsın veririm hiç problem yok. ama hangi emeğe veriyorum lan ben bu parayı. bugün özel bir hastaneye gitseniz kasık fıtığından ameliyat olsanız o da 1.5 saat sürer ve bunlara verdiğinizden daha az para verirsiniz. böyle serbest piyasa ekonomisinin de ta amk.
 • bazı kişiler tarafından eleştirilen meslek grubudur.
  arkadaşım senin eline makina verseler daha manuel ayar yapamazsın, gelmiş burada adamların maliyetine dem vuruyorsun.bir ff makina kaç para bir 24-70 lens kaç para araştırmıyorsun, sonra bikbikbik.
  bu meslek grubundan kişiler sizin o 1 günde hayatınızı sunar yani o 1 günü en iyilerine teslim edin.
 • manuel ayar ve başlangıç seviyesinde fotoşop bildiğim için adımımı atmayı düşündüğüm sektör. internetten buldukları pozların herkeste muhteşem duracağını düşünen fotoğrafçılardan bir farkım olacak ama, şipşakçı olmayacağım. bakalım.

  edit: makine fiyatlarını pek bilmiyorum. bende canon'un en dandik makinelerinden var. yalnız çok önemli olduğunu düşünmüyorum. (çünkü düğün fotoğrafçılarının geneli hiçbir özelliğini kullanmıyorlar o makinelerin). zira arkadaşımın düğününde iphone 5s'le adamın fotoğraflarından çok daha güzellerini yakalamıştım. sosyal medyada fotoğrafçınınkileri değil, benim çektiklerimi paylaşmışlardı.
 • organize cetedir. nikah dairesi ile anlasmali olduklarini idaa ederek sizlerin resim cekmenizi engellemeye calisirlar. halbuki bu tekelciliktir yasaktir ve nikah dairesi ile yapilan anlasma 3. sahsi baglamaz.

  resminizi cekmek isteyen fotografciza özlük bilgim olan resmimi cekip saklamak icin benden islak imzali izin aldin mi. tek resmimi cekersen seni dava ederim. resminizi cekmeye haklari olmadigi gibi size karsi tekel uygulama haklari da yoktur.