16 entry daha
  • 100k civarı olarak hesapladığımız masraflar bütünüdür. listemizde çok öyle ahım şahım birşeyde yok hani. olması gerekenlerin bir çoğunuda yapmıyoruz hatta. buyrun gelin masrafları yazayım size.

1) kına gecesi 5000 tl ( hanımın memleketinde kına-düğün tarzında birşey
    2) izmir'de düğün 15000 tl ( 100 misafirle sınırlı tuttuk, yemekli içkili planladık)
    3) gelinlik ve damatlık 5000 tl ( burada inanın işin ucu açık ama biz minimumda tutmaya çalıştık)
    4) beyaz eşyalar 13000 tl (siemens'den aldık orta karar herşey var tv hariç)
    5) tv 3000 tl ( çok izlemeyeceğimiz için fiyat düşebilir)
    6) kız tarafının aldığı çeyizlikler, mutfak araç gereci vs 10000 tl
    7) mobilyalar, sadece oturma grubu, yemek takımı ve yatak odası takımı 30000-45000 tl içimize sinenleri alırsak ankara sitelerde aldığımız fiyat 60-70k pazarlıkla 50k bandına ancak çekebiliyoruz, ama 20k'ya da setler mevcut daha ucuzunu henüz göremedim. tercihimiz 30-45k arasında biri olacak)
    8) ev kirası + depozito 5000 tl
    9) halılar ve perdeler 7000 tl
    10) geline takılacak takılar 5000 tl ( 2 tam, 1 yarım )
    11) sehpa takımları ve mutfak masası 4000 tl

yukarıdaki hesaba göre 102.000 tl masrafımız mevcut, ne yaptık hepi topu evleniyoruz. kaldı ki mobilyada biraz açılırsak 15k daha paraya ihtiyacımız var. düz hesap 120k oluyor gibi. bu fiyatların azı var çoğu yok inanın.

düğünde ne takılır diye hesapladık, 5k altınlar, bir 10k nakit kız tarafının desteği olacak kız tarafında 20.000 civarı, erkek tarafında 20.000 tl beklentimiz var. toplasak 55.000 tl para gelecek, bugüne kadar sadece beyaz eyşaları aldığımızı söylesem, cebimdede 10.000 tl param var. 78.000 tl gibi bir bütçemiz var, olurda herşey yolunda giderse bir 30.000 tl daha kazanmamız lazım, bu şartlar altında allah büyük demekten başka çaremiz yok. ev kurmak bu devirde delilikmiş bizde onu anladık. bu satırları yazarken içim acıdı yeminle. mobilyayı ortalama birşeyler alma kararı aldım, yoksa bu işin altından çıkmak için daha uzun zamanlar çalışmam gerekecek ki o da sağlıklı olursam ve bu ekonomik krizde işlerim yolunda giderse. vay arkadaş vay, işimiz iş vallahi, bu işe girişenin allah yardımcısı olsun. fotoğraf, gelin saçı vs bunları hiç yazmadım ama daha bir sürü ıvır zıvır masraflar var.
hesabın var mı? giriş yap