şükela:  tümü | bugün
 • düğün yapılan salonlarınnın en şahane ekstrası yörenin rock müzik yapan gençlerinin, düğün orkestrasına dönüştürmesidir.internet nicki stingblade, deathmetalci_23_m olan bir elemanın, fly model gitarıyla harmandalı çalması kadar süpper bir hadise yoktur kanımca.
 • düğün salonlarının ve düğünlerinin olmazsa olmazlarından biri de akrobasi adamlarıdır.bunlar belirli bir doz alkolden sonra türlü canbazlıklar, ibişliler sergilemekle mükellef olurlar.kafalarının üzerine önce rakı şisei kapağı, sonra bardağı, en sonunda da şişenin kendisi ya da dansözü alarak, salonu turlarla, "işte denge, işte acarlık" nazarları atarlar.böyle adamların çoluğu çocuğüu da düğüne gelir, abbalarını orada gördükçe boğazlarına birşey düğümlenir, şizo insanlar olarak topluma kazandırılırlar.elbette ki en büyük korkuları bir gün gelip babaları gibi olmaktır.
 • başka bir değişilimez de düğünü renklendirmekle görevli damattan şık, damattan fazla ortada dolanan ve göze çarpan joker amcalardır.bunlar bir şekilde rüzgarı arkalarına alarak fırtına gibi salonda kulis yaparlar, piste daveti, düğün konuşmasını, solo eseri ve adnan şenses dansını hep onlar icra ederler.
  en yüklü meblağı onlar yapıştırır, en güzel hediyeyi onlar almış bulunurlar.
  zengin, kendine güvenen afacan insanlardır.oğulları, kızları işte babam diyerek dolanır, "inşallah onun gibi olurum" derler için için.
 • bu enteresan koşuşturmaca sırasında hasbel kader mekana gelen gençler orayı hep biliyormuşçasına, acaip bir içgüdüyle babadan atadan gizli sigara içebilecek bir nokta bulurlar.dar alanda birbirini tanımamanında verdiği stres dolayısıyla düğünlerin değişilmezi olan kavgalar hep buralarda başlar.
 • (bkz: dugun kavgasi)
 • yaşıt olan ve oraya zorla getirilmiş çocuklar canları sıkılmasın diye bir araya toplanır kaynaşın oynayın denir.
  çocukların en favori mekanı tv salonudur. oraya giden çocuk saat 12 ye gelmeden sızar anne babaya askıntı olmadan rahat bir gece geçirmelerini sağlar.
 • bunu arıyordunuz, biliyorum. (bkz: israilde çöken düğün salonu)
 • eger mahalle arasi dugunu ise, berbat limonatalar ile berbat kurabiyeler de burada yenir ya da yedirilir.
 • dekorasyonda retro etkiler taşıyan ve kitschliğin son yıkılmaz kalesi olan mekanlardır bunlar:
  genelde mahalle aralarında apartmanların bodrum katlarında veya zemin katlarında bulunurlar, uludag gazoz tarafindan yaptirilmis tabelaları bulunur ve isimleri gulsah1, gunes3 gibi postmoderen etkiler taşır.
  giriste aynali bir kapinin ardindan mutlaka yapma ciceklerle bezenmis bir lobi kısmı mevcuttur, eğer merdivenler var ise korkuluklari perforje olmalidir ve bildigimiz mezarlik taslarinda kullanilan damarlı afyon mermeriyle kaplanmalidir, içeri girildiğinde ilk dikkati duvarlar çeker genelde pembe veya gül kurusu gibi mutluluk dolu bir renk olmak durumundadır abartma isteğine göre çiçekli böcekli bordür kullanılabilir yer yer duvarlarda ve tavanda yine pembe etkili ayna kullanılır, ortada kalan kolonların ayna kaplanması engellenemez bir dürtüdür. burada amaç mekan derinliğini arttırmak mıdır yoksa sadece fantezi olsun diye mi bu aynalar knulmuştur anlaşılmaz. döşemede kesinlikle 30x30 boyutlarda hastane seramiği kullanılmalıdır. bu mekanlarda tavan alçıpan olur ve yine kartonpiyer kaçınılmaz dekorasyon malzemeleri arasında gelir gizli ışık kullanılmış kartonpiyer makbuldür.
  tavanda aydınlatma için bol bol spot kullanılmalıdır, gene alçıpanla havuz oluşturmak ve gizli ışık yapmak takdire şayan hareketlerden kabul edilir.
  mekanın orta yerinde yerden 40-50 cm yükseltilmiş ve halı kaplanmış sahne bulunur bu sahnenin ön kısmı dans pisti olarak ayrılmıştır. dans pistinin üzerinde muhakkak disko tipi aynalı top asılmış olmalıdır buna çevrilmiş birkaçtane renkli halojen spotda cabasıdır.
  bu mekanlar bana göre anıtlar kurulunca saptanmalı sit alanı ilan edilmeli ve korunup kollanmalıdır. türk mimari uslubunu ortaya koyan en belirgin unsurlar olarak tarihin kenarı varaklı sayfalarına oymalı kakmalı harflerle yazılmalıdır.
 • komparsita, hafif bayatlamis bi kuru pasta ve yaninda cocuklara verilen sari* genclere kola ve tabi ki buyuklere zuladan kolaya karistirilan vokta salon dugunlerinin olmazsa olmazlaridir.