• e-telgraf yeniligiyle baya kolay oluyormus da haberimiz yokmus, oturdugumuz yerden telgrafin tellerine ulasabiliyor olmak guzel sey dogrusu, hemi de bir cesit nostalji e'sini kaldirirsak...

''bu gece seviseceginizi biliyorum. stop.''
    ''bir dost''
  • düğünde damadı eşeğin götüne sokmak için de kullanılabilir bu olay:

"beline guuvvet. stop."
    "not: gönderdiğim haplar işe yaramazsa, iyi bir macun var. stop."
  • internet teknolojisiyle anlamını yitirmiş bir aktivitedir. artık telgraf diye gelen sayfanın altında http://..ptt.gov.tr/... şeklinde ibareler yer almaktadır. yani ne telgraf teli vardır ortada ne de mors alfabesi. internetten gönderilen metin internet explorer aracılığıyla print edilip gönderilmektedir düğünlere. hatta en son göndermeye çalıştığımızda uğraştırmayın bizi anlamına gelecek şeyler söylemişti saygıdeğer ptt çalışanları.
  • her ne kadar dügün hengamesinde kaybolur, okunsa da duyulmaz diye düsünülse de yapılması gereken bir eylemdir. gelin damat o telgrafları dügün sonunda ellerine aldıklarında mutluluklarına mutluluk eklenir. gelemedi ama unutmadı denir telgraf cekenler icin, senelerce saklanır bir zarfta hatırası oldugu icin...
  • eeen buyuk yaslanma belirtilerinden bir tanesi oldugunu az evvel aci icinde idrak ettigim olay.arkadaslarin evlenme zamaninin gelmesi soyle dursun,'ahmet ilen fatma'ya omur boyu mutluluklar' gibi soon derece gereksiz,'aman ayip olmasin' cumlelerle kutlama yaptigini sanacak kadar yaslanmak hem de.ote yandan,bunlari yazdiktan hemen sonra 'ama gayet de pratik mi ne?ustune bi de telefon actim mi tamam zaten' diye dusunuyosaniz,en sicak havada bile ustunuzde hirkayla oturmaya baslamaniz,ofis sandalyesinin arkasinda hep bi ceket bulundurmaniz da cok yakindir,gecmisler olsun.
  • türkiye'de telgraf sektörünü ayakta tutan olay. uzakta olduğu için düğüne gelememiş kişinin davetiyedeki düğünün yapılacağı yere belli bir formatta telgraf çekmesi. bu format yaklaşık olarak şöyledir:

sevgili taylan ve ceren
    bu mutlu gününüzde aranızda olmayı çok isterdim. sizlere ömür boyu sağlık ve mutluluklar dilerim.
    dr.habip öztürk.
  • buna ilaveten bide düğünde anı defteri koyma hastalığı başgösterdi,gelenler bişeyler yazıyo filan işte..bide anket verilse bari..ee düğünü beğendiniz mi?.yemekler nasıldı?..müziği nasıl buldunuz?..gelinlik güzel miydi?..daha yönlendirici olur kanımca..
  • eski, kaybolmaya yüz tutan eylem. küçükken düğünlerde duyardım ne alaka diye düşünürdüm biraz araştırdım telefonun bu kadar yaygın olmadığı çağlarda düğüne gelmeyen kişi üzüntüsünü belli etmek için telgraf çekermiş. oysaki 80 lerde ve 90 ların başında neredeyse her düğünde bu olay meşhurdu.
hesabın var mı? giriş yap