şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evlenen çiftlerin yıllar sonra o günü hatırlamak, çocuklarına göstermek ve bir anı olması için çekilmesi gereken videodur. ama gelin görün ki psikopat, ebeveynler sayesinde kim, kime ne takmış videosuna dönen. genellikle kötü görüntü kalitesi ve amatör bir kameraman tarafında çekilir.

  düğüne gelen davetliler kaymak tabaka değilse mekan klasik türk tipi düğün salonudur. apaçi gençler bütün yıl üzerinde çalıştıkları halay ve misket ile harmanlanmış saçma danslarıyla bu video ya renk katarlarken. düğün salonu için özel tasarlanmış topuzları ile genç kızlar buradan müstakbel kayın validelerine kendilerini beğendirmeye çalışırlar.

  videonun en önemli yeri takı merasimidir. ortalama 4-5 saat süren düğün videosunun en az 2 saati takı merasimine ayrılır.
  eski düğünlerin videosu böyle olurken (bkz: crazy dance in kayseri)

  yeni yetişen nesil ile birlikte düğün videolarının kalitesi de değişmiş hd kalitede üzerinde emek harcanmış kaliteli videolarda çekilmeye başlanmış.

  yeni videolar bu hale dönmüştür. (bkz: http://vimeo.com/25902076)

  yapan fotoğrafçı biraz uğraşınca oluyor demek ki yapan için (bkz: utkan kaynak)
 • en kısa zamanda girmek istediğim sektör. işi tanımı net, görüntü kurgu istemez, kimse oldu olmadı demez, her ekstra iş için ekstra para alırsın, sezonu vardır, müşterisi bitmez.

  sevgili gelin ve damat adayları, sözlükten ulaşabilirsiniz.
 • düğünlerde gaza gelip oynamamak gerektiğini bizlere açıkça gösteren hede.
  (bkz: rezillik)
 • evlenen kişilerin aileleri tarafından bir işkence aleti olarak da kullanılabilen videodur. alakasız bir misafir gelir, şanssızlık düğüne de gelememiştir. özenle video açılır, düğündeki herkesin kim olduğu tek tek anlatılır, kimin nasıl oynadığı, kimin ne taktığı tek tek incelendikten sonra gelecek kurban beklenmeye başlar...

  en güzel düğün videosu cd rafında senelerdir bekleyen ve sadece gerçekten merak eden kişilerce izlenenidir.
 • bazen çok mal bir insan olabiliyorum.

  hatırlıyorum da, 6-7 sene önceydi sanırım. uzaktan bir akrabam evlenirken takı merasimi denen gereksiz zırva sırasında nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde elime bir kamera tutuşturulmuştu. "abi iki dk sende dursun, ben hemen geliyorum" cinsinden kitlemişlerdi işte bana. aradan geçen az ama bana yıllar gibi gelen dakikalar sonucunda yanımdaki kuzenime, "bu ne millet evleniyor kameramanlığını biz mi yapıcaz", "sıkıldım kapatıcam lan, bırakıcam şimdi bi kenara" ve sonunda " yeter amk kolum koptu" dediğimi hatırlıyorum ve daha sonra tekrar hatırlatıldı da bana, acaba o ses benim miydi diye? ben hep inkar ettim, çünkü ben o sıralarda kameranın hem görüntü kaydedebildiğini, hem de aynı zamanda ses de kaydedebildiğini unutmuş bir mal idim. ta ki kuzenim kolumu morartıp şşh yapana kadar.

  işte böyle insanlar bazen içine edebiliyor bu videoların.
 • genellikle açı kavramından yoksun bir kameraman tarafından çekilir. izlerken kendine son bir kez bakmak gibidir.
 • bekarlar bilmez. arşiv amaçlı videodur. o günün hatırası falan değildir. kim gelmiş, ne kadar takmış sorularına cevap bulur. pek sık görüşmediğiniz birinin davetiyesi kucağınıza düştüğünde çeyrek alıp almama konusunda size ışık tutar. size gelmişse sizde ona gitmek zorundasınızdır. * sizin düğüne gelmediyse gitmeme konusunda içiniz rahat edebilir. ayrıca çok gizli detaylar barındırır. en can alıcı dakikalarda arka plandaki insanların neler yaptığı, hiç bir şey hatırlamadığınız o gün için dışarıdan bakan bir gözdür.
 • evleneceğiniz kızı seçerken doğru mu yanlış mı yaptığınıza dair en isabetli analizi yapmanızı sağlayacak olan içeriktir.

  şimdi, diyelim ki bir kızla flört ediyorsunuz... kız da tutturdu evlenelim de evlenelim... bu hepinizin başına geliyor, değil mi?

  peki bu kızla evlenseniz hayatınız nasıl olacak? kızla evlenmeniz doğru mu olur yoksa yanlış mı?

  işte bu soruların hepsi, sevgilinizin katıldığı düğünlerin videolarında saklı. tercihen, kızın kendi ailesine ait düğün videoları olursa daha da güzel olur.

  peki bu videolar ne işinize yarayacak?

  şöyle ki:

  videoları açacaksınız ve o güzel sevgilinizin düğündeki hal ve tavırlarını inceleyeceksiniz. bu durumlar şunlar olabilir:

  -kızımız düğünde göbek atıyorsa: gösteriş meraklısıdır, hayatınızı siker atar, o kızla evlenilmez.

  -kızımız düğünde başka oğlanlarla dans ediyorsa: koca bulma meraklısıdır, hayatınızı siker atar, o kızla evlenilmez.

  -kızımız düğünde gelinin dibinden ayrılmıyor, ona sarılıp duruyorsa: gelinlik meraklısı, peri masalı embesli bir salaktır, hayatınızı mahvede, onunla evlenilmez.

  -kızımız düğünde annesinin babasının dizinin dibinden ayrılmıyorsa: evliliğine anasını babasını da karıştıracak ve hayatınızı skip atacak demektir. onunla evlenilmez.

  -kızımız düğünde çok gösterişli bir abiye giymişse: bütün hayatı gösteriştir, kazandığı parayı daima gösterişe harcan, ondan hayat arkadaşı olmaz, onunla evlenilmez.

  -kızımız düğünde sıradan bir abiye giymişse: parası yoktur, evlendiği anda kocasını parasını görmemişlik hevesine harcamak için krizler çıkarır, onunla evlenilmez.

  -kızımız o düğüne katılmışsa: düğün meraklısıdır, düğünler onun hayatının bir parçasıdır. kendisi de evlenirken gelinlik giymek, düğün yapmak isteyecektir. türkçesi, ruh hastasıdır. onunla evlenilmez.