*

şükela:  tümü | bugün
 • düğün de yapmayıp, balayına kamp yapıp, evde tadilata girmek versiyonu vardır.
 • cinsellik ilk defa yaşanacaksa pek tavsiye etmediğim eylem, en azından turla falan asla, zira kırk kişiyle (bunların sekizi onu da genelde dallama oluyor) tüm gün otobüs + kilometrelerce yürüyüş, gece yatış 24, sabah kalkış 7 gibi olmak zorunda ya da ekstralara falan katılmayıp oda kapısına "do not disturb" yazısını asmak lazım...
 • geçen işyerinde bir abiden, düğünden kalan 20.000 tl lik falan altın var, üstüne biraz ekler biraz kredi çeker, ufak bir ev alırız artık lafını duyduğum için, hayatında düğün yapmamış kişilerin fantazisi olduğuna kanaat getirdiğim eylemdir.
  bir düğün salonu kiralamak, 5-6 bin lira, hafta içi tercih ederseniz 3 bin liraya kadar düşüyor, gelinliğe pastaya kuaföre deli para bayılmak gibi saçmalıklara girmeseniz, maksimum o da maksimum 8-10 bin liraya sade bir düğün bağlarsınız zaten. tam altın 620 lira civarı, yarım altın 306 lira, çeyrek altın 155 lira civarı. 300 kişilik bir salonda, 2 kişilik aileler olarak gelseler, hiçbiri altın takmasa, kişi başı 50 lira taksalar, 7500 lira yapar. yani kimse altın takmasa bile, gelin hanım sade beyaz bir elbise giyerse, yemek içki servisi yapmazsanız, düğün kendi masrafını çıkarıyor. üstelik ananızı babanızı da kırmamış, üzmemiş oluyorsunuz. eşşeklik etmeyin, yurtdışında balayı dediğin hepi topu 4-5 bin lira tutar, kaçmıyor ya.
 • aslında gayet mantıklı bir yaklaşım. çok daha mantıklısı ise balayını falandda bir süreliğine siktir edip o paraya evi adam akıllı döşemek. önce evi döşeyin yerleştirin adam akıllı bir yerden seçin. balayı , düğün bunlar biraz ertelenerek'de yapılır.

  sonuçda hanımlar ister kabul etsin isterlerse etmesinler ama günümüzde düğün ve balayı denen olay gösteriş yapmaktan başka bir şey değil. sevgili cicişim instagrama 3 - 5 paris fotoğrafı koyacak diye 10.000 tl* 1 haftalık paris gezisine vermeye , yine onca sıkıntıya katlanıp aman emimmgil teyzem gilleri sevmez onu şuraya oturtalım bunu buraya oturtalım diye sinir stres olup düğün esnasında davetlilerden birisinin bebesinin kıçına havai fişek kaçar mı acep ? diye gerilmek için en aşşağı 2 -3 bin tl gelinliğe 2 - 3 bin tl damatlığa 7 - 8 bin tl de düğüne bayılmaya hiç gerek yok. adam akıllı bir balayı ile birlikte adam akıllı bir düğünün masrafı belki siz hanımlar pek farkında değilsiniz ama 15 - 20 bin tl gibi bir paradan başlıyor ortalama 30 bin tl gibi bir rakamdan göt kurtarılıyor.

  ha ananız babanız çok zenginse koyun g.te gitsin ama açıkcası bunun adı müsrifliktir. o paraya 10 numara bir evin mortgage giriş kredisi ödenir veya yine adam akıllı havuzlu mavuzlu bir sitede lüks bir evde en az 2 sene bedavaya oturulur. üstüne az biraz daha konur ayağınızı yerden kesicek piyasada'ki ortalama araçlardan sıfır bir tane alınır.

  hiç öyle takılan altınlardan v.s kotarırız paranın bir kısmını felan diye düşünmeyin , öyle bir dünya yok.
 • bir de bunun "düğünü yurtdışında yapmak" versiyonu var, gidip başka ülkeden paşalar gibi alırsınız kocanızı ya da karınızı; gider düğünü onun memleketinde yaparsınız. burada da "amcamgiller de düğünde surat asıp oturdular, kaynım da teyzeme laf soktu, anneannemin dayısı taka taka çeyrek altın taktı" dedikodularıyla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

  biz yaptık valla çok güzel oluyor, demedi demeyin.
 • en mantıklısı olduğu halde her iki tarafın tüm sülalesinin çiftin başının yiyip engelleyeceği eylemdir. o gelin başı yaptırılacak, o utanç verici takı töreni gerçekleşecek arkadaş!
 • çok mantıklı bulduğum hareket. elalem yemek yesin, dedikodu yapsın diye düğün yapma fikrine çok gıcık olduğumdan, nikahı yapıp uzak uzak ülkelerde uzun bir balayı çok cazip gelmekte.
 • şu ana kadar hiç kimsenin düğünü benim için bir anlam ifade etmedi. benzer şekilde benim düğünümün de başkası için bir anlam ifade ettiğini düşünmüyorum.
  bu yüzden kapitalizmin dayattığı şımarıklıkları ve sağa sola caka sattığınızı düşündüren saçma harcamaları boşverin.
  düğün sonrası en fazla birkaç gün güzel düğün derler, sonra kimse hatırlamaz. eğlenceli zaman geçirmek istiyorsanız gerçekten birlikte olmak istediğiniz, beraber eğlenebileceğiniz insanlarla bir arada bir şeyler yapın.
  tabi paran varsa haraca ama borçlanma, düğünden gelen paraya güvenme bence biraz aptalca.
 • eşimle kısmen de olsa gerçekleştirebildiğimiz eylem.

  millet göbek atsın diye kişi başı 100 dolara otelde düğün yapacağınıza, iyi bir nikah salonu + asil üyelerle yemek yeterlidir.

  bizim yaptığımız gibi düğünü kışın yapıp evinizi de 1+1 tutarsanız, kalan parayı maldivlerde, karayiplerde gönül rahatlığıyla gömebilir ve ölene kadar anılarınızda anlatırsınız.
 • ılerde kesinlikle yapmayı düşündüğüm hareket, yahu ben damat adayıma bizimkilerin 'tililililiili' eşliğinde kendilerinden geçtiğini izletemem ilk günden adamın çükü içeri kaçar valla.