şükela:  tümü | bugün
 • bunu da yeni gördüm valla. insanlar daha ucuz olduğu için düğünde bir dolar atmaya başlamışlar lan asjdşasd. valla bilmiyordum, öğrenmiş oldum. helal olsun kim akıl ettiyse. fakirlik böyle bir şey işte. elimde olsa giderim zimbabve doları atarım. o da çok ayıp olur diye şimdilik abd doları atılıyor ama ileride zimbabve dolarına dönülür, diyeyim ben.
 • şöyle bir uygulamanın eseri olabilecek tercih.
 • bulunduğum bir düğünde nedenini merak ettiğim ve düğün sahiplerine nedenini sorduğum uygulama.

  "bizim paramızın üzerinde atatürk var ayyıldız var, yerlerde sürünmesine izin vermeyiz, o yüzden kullanmıyoruz" cevabını almıştım.
 • kağıt olarak 1 liranın olmadığı için ( ya da ben öyle varsayıyorum) bunun yerine 1 dolar konulur. neden ? en düşük kağıt para 5 liradır.
 • en küçük kağıt banknot 5 tl olduğundan yapılan ritüeldir. doların alış fiyatını baz alarak, daha fazla para atma ve daha sofistike görünmek isteyenlerin tercihi.
 • aptallıktır. 20 liraya bir tomar riyal alınıyor. hem yeşil olduğu için dolar da sanılıyor. aslında mesele dolar sanılmasından ziyade para atanın bol bol para saçarak kendini tatmin etmesi. iskenderun'da işler genellikle riyal üzerinden yürüyor.

  zaten para saçmak toptan aptallık ya, neyse. o konuya hiç girmeyeceğim.
 • geçen gün gördüm bunu kına malzemeleri satılan yerde, pratik çözümler ülkesindeyiz sonuçta.
 • mantıklı olandır.demir para atılamayacağına göre.çünkü en küçük kağıt para 5 liradır oysa kağıt bir dolar ise 2 liraya denk gelmektedir.
 • yapay ve gereksiz olduğu kadar kültürümüzle de bağdaşmayan bir durumdur.

  kendimi bildim bileli düğünlerde havaya para atanlara kıl olmuşumdur.
  başlı başına ham kıroca çirkin ve gereksiz bir davranış gelmiştir bana. laf aramızda içten içe yapana da saygı duymuyorum.

  şimdi kabul etmeliyiz ki hepimizin çevresinde ihtiyaç sahipleri var. şayet amaç para dağıtmaksa bu çok daha oturaklı bir şekilde yapılabilir. (bkz: sağ elin verdiğini sol elin duymaması.)

  amaç müzisyenlere para vermekse bunu köpeğin önüne yemek atacak şekilde yapmak bana doğru gelmemektedir. zaten yerden para toplarken içine düştükleri hal yaptıkları sanatı darmadağın etmektedir.

  bir diğer konu atılan bu paranın dolar cinsinden olması. neden zengin mi gösterir? bu tür bir davranışa kültürümüzde yer var mıdır?

  son zamanlarda bir de sahte dolar dolmuş her tarafa. demek ki amaç yardım etmek, müzisyenlere çocuklara destek olmak değil..
  nitekim düğünlerde çalışan müzisyenler yetkilileri bu konuda göreve çağırmış.*
  ha düğününde dolar atıp da bu yazıyı okuyan varsa da kızmasın havaya bir kaç dolar atsın keyfi yerine gelir :)