şükela:  tümü | bugün
  • hoş geldiniz ayağına yapılan ibnelik.

böylece kim ne verdi, ne kadar verdi tespiti yapılmaktadır.
  • bir keresinde arkadaşımın düğününe katılmıştım neyse bunlar ilk dansların yaptılar falan sonra bizim arkadaş yanında eşi ve kayınvalidesiyle beraber masa masa dolaşıp altın toplamaya başladı. sıra bizim masaya gelmişti. ben de kayınvalidenin elinde tuttuğu takı kesesin içine 1 çeyrek altın atmıştım, ama o an kadının ben keseye ne attım diye bir bakışı vardı, üzerinden yıllar geçti hala unutamıyorum.

işte o bakış aynen böyle bir bakıştı zaten düğünden 2 hafta sonra bizim çocuğun kayınvalidesinin gözleri kör oldu. kadın düğünde kim ne takıyor diye kesmekten göz sinirlerine zarar vermiş ve kalıcı olarak kör kaldı. ne diyelim, allah şifa versin kendisine.
  • sahnede kuyruk oluşturulup, mikrofon ile ''gelinin dayısından bir adeettttt'' gibi rezil ve leş bir ortamdan sonra gayet güzel bir uygulamadır. gelin ve damat masa masa dolaşır, herkesi selamlar ve tebriğini alır. arkada da bir kişi elinde takı sepeti ile gezer. dana'nın kuyruğunun koptuğu yer ise bu takı sepeti'nin gelin ile damat (+ kamere açısı) ile mesafesinde belli olur. konukları takılarda kayda almıyorsa ve takı takamayacakları utandırmıyorsa, gelin ve damat'ın kalitesi benim gözümde artıyor. (ha gittiğim düğünlerde yapılan masrafa bakacak olursak, benim yarım/çeyrek altınımı ne yapacaklar o da ayrı konu)

son yıllarda yeni moda ise takı merasimini kapalı zarf usulü yapmak.