şükela:  tümü | bugün
  • mutluluğu tüm bu saçma âdetlerde aramayan, evleneceği kişide arayan insanların yapacağı evliliktir.

hiç öyle hesap kitap işlerine girmeyeceğim, zaten çok duyuyorsunuz.

mutluluk nedir? nasıl elde edilir? düşündüğünüz şey mutluluk mudur? evlilik nedir? neden insanlar evlenir? insanlar mutlu olmak için mi evlenir yoksa mutlu oldukları için mi?

yukarıdaki soru kalıplarını, bir insanla neden evlenmem gerektiğini uzun zamandır düşünmekteyim. gördüğüm çoğu insan evlendikleri için ömür boyu borç ödeyecek, kredi ödeyecek. bu mudur şimdi mutluluk? akşam borçları yüzünden eşiyle muhabbet dahi edemeyecek. borçları geçiyorum, yahu çok parası olsa bile türkiye'de, dünya'da görmediği bir ton güzelliği birlikte görme şansı varken o parayı neden harcarlar ki düğün için?

hayatı, minimal düzeyde yaşamaya alışmak gerekiyor bence.

mutluluk, bir insanda aranan değil-dir. o insanla paylaşılan şeydir mutluluk.

evlilik, hayat boyu yük hissetmek değil-dir. huzuru iç dünyada birlikte yaşamaktır.

edito: konu ile alâkalı (bkz: #95249952)
  • öyle birini bulsam basarım nikahı diyeceğim ama böyle biri çıktı karşıma ve hayır dedim.
  • aynen yaptığım şeydir. çok da güzeldir, çok da eğlencelidir. hem gelinlikmiş/damatlıkmış uğraşmaya da gerek kalmaz.
  • aslında normaldir. ancak tek isteği sizin mürüvvetinizi görmek olan yakınlarınız olduğu için, kolay kolay kimse cesaret edemez.
  • ideal evlilik eylemi. fakat ortada ikram varsa bi bağış kutusu da olmalı. takı yok ama ne yediysen bi fazlasını bağışlarsın. bu fikir iyiymiş.
  • eskilerin deyimiyle bir şey nasıl başlıyorsa devamı da öyle gelir.
    bu kadar sönük ve boşvermişlikle evlenilince devamı da sönük ve belki de mutsuzlukla olur.

takı olmasın eyvallah düğün sizin geceniz. bari bir kutlama yapılsın bir gelinlik neyim giyilseydi.
    neblim lan başlığı okuyunca içim karardı. bu şekilde erkeğin seni sklemediği bak sadece alıyorum tadında bir evliliği hiçbir kız hakketmez.

aşk evliliğidir ayaklar yerden kesilmiştir efem para da yoksa okey. ona bişiy diyemem. diğer türlü her beraberlik malum aşkla olmuyor.
  • bu zamanda en ideal olanıdır.
  • biraz fazla mı abartıyorsunuz kuzum siz bu işleri acaba? 2,5-3k maaş alan adam, evlenmeden önce biriktirdiği 35-40 bin lira ile evlendi gözümün önünde. ailesinden yardım filan da almadı. borçlanmadılar, takılan takılarla da düğünden sonra araba aldılar.

biraz ekonominizi bilin lütfen allah'ım ya rabbim yeaa!
  • bir gün evlenmeye karar verirsem yapmayı düşündüğüm şey.

hayatım boyunca bir defa göreceğim insanlar oynasın, halay çeksin diye düğün salonunda o saçma sapan işlere giremem, takınızı da istemiyorum uzak durun.
  • yine de beş bin liraya gelinlik giyilmiştir