şükela   tümü | bugün
  • ingiliz sterlini, avusturya şilini, amerikan doları, euro falan hak getire. tarihin gördüğü en ünlü para budur. her lise tarih kitabinda defalarca adı geçer, fakat ben simdiye kadar neye esit olduğunu, kimin parası olduğunu (hani bir dipnotta da olsa) anlatan bir tarih kitabi yazarina rastlamadim. misal düka altini emin oktay'in çok sevdigi bir para çeşididir. bir kuşağın tarih kitaplarında okuduğu her savaş, devletlerarasi anlasmazlik ya da anlasma şu şekilde bağlanir:
    "osmanli padişahi yavuz sultan selim leh krali 18. totonyus'la yaptiği savaşta lehistan'in güney bölgelerini, totonyus'un karisini kizini kizanini almakla kalmamış, kraldan da 40 bin düka altını savaş tazminati aldi." ya da tarih kitabi vergi olarak her yil bilmem kaç bin düka altını odemeye mahkum edilmiş krallarla, devletlerle doludur. ama bu düka altını nedir, ne değildir, kaç akçe eder, bir dönem avrupa tarihindeki en önemi para birimi olduğu kuşku götürmez bu altin paralar nerden gelir nereye gider anlatilmaz. bu para birimi en az kavimler gocu haritasini cizen adam kadar belirsizdir, karanliktadir...
    lakin biz meseleyi bu gece aydinlatiyoruz. bu da eksi sozluğun milli türk eğitim camiasina cansiparane hizmeti olsun. evet bu meçhul düka altini, venedik altinindan baska birsey değildir. venedik düka'sı olarak bilinir. nümizmatiğin gözbebeklerinden biridir. bir dönem avrupa da uluslararasi ticarette kabul edilen temel para birimidir. venedik'in ticari ilişkilerinin bir uzantisi olarak egemen ve kabul edilir para birimi olmuştur vs. artik gerisini siz öğrenirsiniz.
  • gelmis gecmis en karizmatik para birimi. keske hala tedavulde olsa, maasim duka altini olarak yatsa, cekerken kalp olup olmadini isirarak kontrol etsem.