şükela:  tümü | bugün
 • gelmis gecmis en karizmatik para birimi. keske hala tedavulde olsa, maasim duka altini olarak yatsa, cekerken kalp olup olmadini isirarak kontrol etsem.
 • esas adı dük altını. ama tarihçilerin daha çok venedik dükası olarak bildiği ve yüzyıllarca değerini geçerliliğini korumuş para birimidir.

  günümüz değeri ile 1 venedik dükası 428 tl eder. peki neden devletler savaş tazminatı ya da vergi öderken ödeme şeklini venedik parasıyla gerçekleştirmiştir?

  çünkü bu para birimi %99.47lik saf altından oluşmaktadır ve ağırlığı 3.5 gramdır. kısaca 13. yyda ilk kez basılan bu para sonraki yüzyıllarda aynı formülle basıldığından çağının en saf altın değerine sahiptir ki bu o dönem için metalurji biliminin en iyi örneği olmuştur.

  peki venedikliler neden böyle bir para basım işine girdi? asya'dan çin ve hint diyarından çok ucuza satın aldıkları porselen ipek baharat ve daha nice ticaret kalemlerini avrupa'ya fahiş fiyattan satmaya başladılar. lakin ödemeler florin üzerinden gerçekleşiyordu ve alaşımı karışıktı saf altın değildi. baktılar bu işte bok gibi para var o zaman kendi para birimimizi oluşturup anasını ağlatırız dediler ki nitekim öyle olmuştur.

  bunca yüklü malları deniz yolu ile taşıdıklarından denizcilikte en ileri teknolojiye sahip olmuşlardır ki barbaros haliç tersanesinin başına geçtiğinde en iyi gemi ustaları venedikli mühendislerden oluşmaktadır.
 • cahiliye devrimde bu para biriminin cengiz üstün'ün uydurduğu bir terim olduğunu zannederdim. çocuklaaardııık, parlak yıldızlardık o zamaaaağğn...