1. yaza ve dolayısıyla düğün-plaj-mezuniyet dönemine ramak kala dukan diyeti'ne başlayan başlayanayken güzide ortamımız ekşi'de yer almaması şaşırtan tariflerdir bunlar.

en temelinden başlayalım o halde:

yulaf kepekli kekçik

porsiyon: 6 muffin
    dönem: atak/seyir/güçlendirme
    temel malzemeler: yulaf kepeği (4 kaşık)/light yoğurt (3 kaşık)/yumurta(1 adet)/kabartma tozu(1/2 paket)
    opsiyonel: mahlep-çörek otu/kekik-sarmısak tozu-dereotu-lor peynir/toz zencefil-tarçın-tatlandırıcı

önceden fırını ısıtmaya koyuluyoruz (170-180 derece). malzemelerin hepsini bir kapta karıştırırdıktan sonra kekçiğimizin nasıl bir tatta olacağına karar veriyoruz. sade için içine bir çimdik tuz atıp öylece, kekik-sarmısaklı için bir miktar limon kekiği-normal kekik de olur tabi- ve yine bir miktar sarmısak tozu ve isteğe göre dereotu ile az biraz loru koyuyor, mahlepli için ise bolca mahlep içine attığımız temel hamurumuzu silikon muffin kaplarına döktükten sonra üzerine çörekotu serpiştiriyoruz.
    eğer arzu edersek, muffin kaplarına dökmeden önce, hindi göğüs fümeyi kaplara koyabiliriz(kahvaltı için mükemmel oluyor)

canımız kahve yanına tatlı bir şeyler mi çekti?
    o zaman toz zencefil-tarçın-tatlandırıcı üçlemesini hamurumuza ekleyip gojiberry'ler ile süsleyebiliriz.
  2. dukan usulü kabak oturtma
    dönem: seyir/güçlendirme

malzemeler:
    1 kabak, 150 gr yağsız kıyma, 1 orta boy soğan, 1 ya da 2 domates, baharatlar, tuz

kabağımızı halka halka dilimleyip yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye yayıyor, tepsiyi ızgara ayarındaki fırına yerleştiriyoruz. bir yandan da soğanları ve etleri tercihen wok tavaya koyup az bir tuz da ekleyerek kavurmaya başlıyoruz. (ben bu noktada etlerin pişmesi ve tavaya yapışmaması için bir miktar su da ekliyorum.)
    etler pişmeye durduğunda yemeklik doğradığımız domatesleri ve baharatları(kekik, kırmızı biber/isot, sarmısak tozu) ekliyor, bu sırada fırındaki kabağa bakıyoruz, üstü buruşup kurumaya, hafiften kahverengileşmeye başladıysa, güzel bir yerdeyiz. fırını kapatıp, kabakları çıkartıp tencerede hallenmekte olan etlerimizin üzerine koyuyor, üzerine yüzlemeden bi parmak aşağıda filan su koyuyor, kapağını da kapatıp (wok'a kapak uydurmakta üstüme yoktur) bekliyoruz.

su ve pişmişlik seviyesini ayarlamak ağız tadınıza kalmış. yoğurtla servis yapabilirsiniz. afiyet olacak, inanın.

ps: bir blogdaki tariften uyarlamadır.
  3. dukan usulü ciğer kavurma

malzemeler: 200 gr. dana ciğeri/1 orta boy soğan/baharatlar

bu sefer bir farklılık olsun dediniz. atakta, seyirin protein günlerinde ya da 'ben proteine alıştım hacı!' dönemindesiniz..
    hemen orta boy bir soğanı ay ay kesiyorsunuz, 200 gr kadar ciğeri ve soğanları bir wok tavaya atıp üzerine bol bol baharatları (kırmızı biber-kekik) ekliyorsunuz ve ciğerler lokum kıvamına gelinceye kadar kavuruyorsunuz.
    evdeki herkes kokusuna bitiyor, ve başınıza toplanıyor ama kocaman bir gülümsemeyle 'yegyaa' diyerek afiyetle yiyorsunuz.
    seyir döneminde yanına salata, atak döneminde maydonoz ile birlikte tüketiyorsunuz.
  4. dukan usulü köfte

malzemeler: 250 gr yağsız dana kıyma/1 yumurta/2-3 kaşık yulaf kepeği/1 adet orta boy soğan/tuz-karabiber-kimyon-sarmısak tozu

tüm malzemeleri koyun, yoğurun, yuvarlayın ve kızartın. köfteyi de ben anlatacak değilim, di mi ama.. ha şunu yapabilirsiniz, içerisine bir adet haşlanmış yumurta koyup, etrafını köfte ile sarıp folyolayıp fırına atabilirsiniz, mükemmel olur.
  5. nuit usulü dukan atak ve seyir dönemine uygun soğan halkası yatağında folyoda dana kuş başı tarifi için :

www.samdakayisi.blogspot.com
  6. dukan diyeti yapanların lezzetli tarifleridir. denenmiş, beğenilmiş, özenle seçilmiş dukan tariflerinin olduğu http://www.dukanella.com/ her beklentiyi karşılar.

dukan tarifleri hakkında bilgi verin