şükela:  tümü | bugün
  • birkaç yıl önce aramızdan ayrılan pek kaliteli caz piyanisti, besteci ve elbette sheila jordan'ın eski eşiydi: irving sidney "duke" jordan.

    yaratıcılığı kusursuzdur, henüz thelonious monk'ın yükselişe geçmediği kırkların ortalarında charlie parker'ın en sağlam beşlilerinde [charles mingus, miles davis, dizzy gillespie ve max roach'la] çalmış, parker'ın caz tarihine kazandırdığı starndartların eş-sahibi olmuştur. şimdilerde pek adı sanı duyulmayan, yeni neslin tanımadığı dial records kırklarda neden meşhurdu sanıyorsunuz? elbette parker'la birlikte duke jordan'ın oayı büyüktü bu başarıda.

    solo kariyeri ise otuzlu yaşlarında, ellilerin ortasında başladı jordan'ın. bu dönemde evli olduğu* sheila jordan'la, dizzy gillespie'yle, stanley turrentine ve hank mobley gibi bop için biçilmiş kaftan yeni-veteranlar ve henüz pek kişinin bilmediği [ancak on-on beş yıla çoğu büyük ustanın sidemani olarak yer alacak] reggie workman, art taylor ve paul chambers'la çalmıştır. hatta bu dönem "flight to jordan" adıyla, bir başka deyişle en bilinen ve sevilen albümünün adıyla anılır. trompetçi dizzy reece'in ikinci planda inanılmaz işler yaptığı bu albüm blue note'un en kaliteli şaraplarından biridir.

    yine de benim aklımda flight to denmark ile kalacak mr. jordan. 1974 kopenhag kaydı olan bu çok çok güzel albümde kontrbasçı mads vinding ve daha sonra avant-garde'ın az bilinen ustalarından olarak bilinecek davulcu ed thigpen ile buluştukları hafta çalmış; standartlara [everything happens to me, on green dolphin street, here's that rainy day] yeni yorumlar getirirken no problem, flight to denmark gibi imza/standart niteliği taşıyan bestelerini de seslendirmiştir.

    yetmişlerden hayatının son günlerine dek danimarka'da yaşayan jordan'ın canlı performanslarının da harikulade başarılı olduğunu belirtir, güzel geceler dilerim. cazla kalınız.