şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda istanbul'da ciddi şekilde gözüme çarpan sosyo-ekonomik olay.

küçük esnaflarımız tek başlarına yürütebileceği işletmelerinde son zamanlarda alımlı özbek kadınlarını çalıştırıyorlar.

çaresizce ülkesinden göç eden bu kadınları istihdam eden cefakâr esnafımız; iş yükünü çalışanının üstüne yıkmaktansa gün boyu onlarla mesai yaparak gözlerimizi yaşatıyor.
  • koca kafalı kısa boylu tıknaz kepçe gibi elleri olan bir kadının neresi güzel kardeşim? hani hiç özbek görmemiş olsak yiyeceğiz neredeyse
  • nedeni güzellik olmayan furyadır. ilk olarak aynı bokun laciverdi olarak işte asıl sebep, tık.

bu özbek furyasının (aslında aralarında birçok orta asya türki cumhuriyetler ve tayvanlılar gibi mensuplarıda var) bir başka ayağıda var, bunu kınamak yada eleştirmek için yazmak istemiyorum o yüzden kısaca bahsedeyim. bu kardeşlerimiz farklı amaçlarla da kullanılıyorlar. bu amaçlar sanılan şekilde hayat kadınlığı gibi değil fakat bir işverenin özel istekleride olabiliyor. bebek bakıcılığı, ev temizliği, iş yerinde ayak işçiliği vb + ek olanaklar gibi. genelde çalıştığı kişiyi ve yeri çok dikkatli seçen yabancı uyruklu çalışan kadınlarımız sıkıntı yaşayacakları duruma düşmüyorlar.

ek olarak, adres isterseniz vermeyeceğim ama yabancı uyruklu çalışan getirmek başlı başına bir sektör. aracı firmalar genel olarak ilk maaşı kendilerine alırlar, kalacak yer ayarlarlar (bi evde 10 yabancı kadın gibi ama malum işlerin dönmediği, gayet düzgün bir ev hayatı), sorunları olduğunda çözüm sunarlar.

(ulan ekşi sözlük'te o kadar saçma salak şeyle karşılaştım ki, yazarken karalama kampanyası oluşmasın diye çaba sarf edyorum)

anlaşılacağı üzere bu furya beklenen ve şaşırtmaması gereken bir furyadır. son 10 yıldır düzenli olarak arttığına şahit oluyorum.