şükela:  tümü | bugün
 • kocası ölmüş kadın.
 • eşinden boşanmış kadınlara da dul kadın denir.
 • cevreleri tarafindan icten ice ya da alenen orospu olarak gorulen, kocasi ile bir $ekilde ayrilmi$ kadin.
  (bkz: dul)
 • dul oluşu sebebiyle kız değil kadın oluşu herkes tarafından bilinen, aynı zamanda bekar olması sebebiyle uçkur düşkünlerinin ağızlarını sulandıran, ancak bir çoğu namuslu olan kadın.
 • turkiye gibi, evlenmeden once iliskiye "toplumsal ahlaka aykiri" ve otesi bakan toplumlarda, hayati her an gozetlenen ve cehenneme cevrilendir.

  misal o kadin daha 10 yasinda bi cocukken, o siralar bebek olan bi oglan, gun gelip askere gitmeden once "dul oldugunu ogrenince kendisiyle birlikte olabilecegini" dusunebilir, yetmez, garantiye almak icin kadinin bulundugu kapali ortami kilitler, kadin onu reddedince de bogazina bicak dayayabilir: http://img692.imageshack.us/…fsizinsikissevdasi.jpg

  misal, alt katta cikan yangin yuzunden kendi evine siginan ve beraber balkondan yardim isteyen alt kattaki insan cevresinde gelisen ve ulusal bir gazetede cikan bir haberde, her nasil bir alakaysa, isbu dul kadinin esinden bosanmis oldugundan yasina, cocugunun yasina, evinin adresine ve fotograflarina kadar bilimum detay verilebilir: (bkz: milliyet/#17234468)
 • eşinden ayrılmış, eşini kaybetmiş kadınlar için kullanılan bir tamlama. değil mi? değil. hala daha şu iki kelimeye, olumsuz nitelikte pek çok anlam sığdıranlar var. bırak azalmayı, ürüyorlar daha da. kime sorarsanız sorun olumsuz tek laf etmez bununla ilgili. ancak olay, ilişkilerde ciddi boyutlara ulaştığında, hele ki kadının birde çocuğu, çocukları varsa, kopuyor. başta biraz ık mık sonra kıvırmalar ve ardından içindeki incileri dökmeye başlar. başta bilirler ''dul kadın'' olduğunu ancak sonra nedense tavırlarda değişim gözlemlenir. evet kendince haklıdır belki. o bekardır istemiyordur, kişisel tercihidir istemiyordur ya da bir nedeni yoktur, yalnızca istemiyordur. ancak sormazlar mı adama, ''şimdi mi aklına geldi?'' diye. şimdi gelmiştir aklına. çünkü hala ''elalem ne der'' diye düşünüp, buna göre eylemde bulunanlar var.
 • bekaretini resmen kaybeden insandır.kadınlığından bişi kaybetmezler.
 • aslında islam bakımından dulluk veya bakirelik arasında pek bir farklılık yoktur ancak ,toplumsal olarak kadının kadını aşağılama yöntemlerinin basında dulkadin sendromu gelmektediir,ne acidirkii kendisine yapılan onca hakarete ve tecavüze karsı kocasından boşanmayan bu ezik varlık buna cesaret eden hem cinsine acımasızca saldırır,ve neyazıktırkii bunu yaparken o beş para etmez kocasını güya o ahlaken düşük kadından korumayave içgüdüsel olarak kendinin olanı elinde tutmaya çalışma çabasıdır,toplum onu alenen bir orospu olarak damgalarken çocugunun rızk'ını çıkamak için mecburen çalışır didiniir onca şerefi beş para etmes erkegin o seks dolu bakışlarına aldırmadan yaşamay tutunmaya çalışır,allah resulunu 9 hanımından ,sekizi duldur,onlara yafta asarken bunu unutmamak gerekldiir
 • bak böyle afişe de edilir bu kadın. filenin sultanı boşandı. bu manşet haber midir ulan gazeteci(!)

  edit: böyle de foto koydun mu tamamdır