şükela:  tümü | bugün
 • playlist'imde "concao do mar" isminde bir şarkısı bulunan ve super sesli hatunlar listesinde isminin zikredilmesi gereken gerçekten de hoş bir sesi olan şahıs.
 • andrea bocelli ile sogno albumunde olan dueti de superdir bu kisinin.
  (bkz: o mare e tu)
 • 1980'lerin sonunda yıldızı parlamaya başlayan portekizli ses sanatçısı.. mütevazi bir bayan, sahip olduğu muhteşem sese rağmen.. en az kendi albümleri kadar başka albümlere de destek vermiş, düet yapmıştır kendisi.. kimlere kimlere, andrea bocelli, carlos guilherme, kepa junkera vs..
  her portekizli fado söylemez ama yine de bir gözatalım (bkz: fado)..
 • carlos nunez 'in todos os mundos albumundeki lela si da cok guzel
 • (bkz: cancao do mar)
 • bir eylul aksami acikhava tiyatrosunda kendisini dinleme serefine ulasmistim.hala hatirlarim da o yukselip alcalan sesi nasil urpertmisti beni.
 • ben bu kadından bahsedip dururken muhatabımın "dulkadir pontus" yakıştırması bir yana, bayağı bir tanıtımını üstlendiğim şakayıktır kendisi.
  geçen hafta başlayan tanıtımlarım, dosya gönderimlerim (daha önce tanıyımlarım) ortaya çıkardı ki; **, tirioni ve modinha gibi yapıtlaryla hanımefendi, çok kimseyi kendine bağlamıştır. bağlamak ne kelime, aşık etmiştir vallahülazim..
  1969 doğumlu bir kıvırcık olup resmi sitesi http://www.dulcepontes.net/ dir. biyografyası oradan takibedilebilir.
 • fadonun günümüzde en önemli isimlerinden. ülkede cd'si bulunmadığı dönemde ispanya'dan getirttirilmiş, arşivimizdeki yerini almış, her ihtiyacımız olduğunda ruhumuzu titretmeye hazır güzel insan. açık hava konseri nefisti, dalga sesleri dinliyor gibiydik, öyle bir atmosfer yaratmıştı.. tadından yenmez diyeyim, bir de başka tadından yenmez bir sanatçıya göndereyim bari sizi (bkz: nora luca)
 • ondeia diye bir şarkı var, onu söylerken ille de "gelin beni gırtlağımdan öpün" diyen kadın..
 • kanimca, en basarili albumu o primeiro canto, onun da en tuyler urpertici sarkilarinin basi cekeni fado mae'dir. yeni donem fado'nun divasi sondan bir onceki albumunde, doga, ask, tapinma ve mistisizm temalarini, doga seslerini icinde geleneksel fado gitari da bulunmak uzere cok sesli orkestrasiyla ve yanik, saudade sesiyle aktarir. bence bu album, portekiz'in lisbon, evora, porto, algarve'daki cok renkli kulturunu (tren raylarinin yanindan gecen atli kasaba sakinleri, nehir kiyasindaki lokantalar, iskeletlerden yapilmis klise, sindrella'nin sarayi, cabo da roca'da avrupa'da son batan gunes, porto sarabinin o ayri sarhoslugu), doganin icinde barindirdigi dinamizm ve sehvetle cok guzel sembolize eder.
  porto sarabi olmasa da yarim sise cankaya'yla iyi gider.

  fado mãe (fado-mother)
  dulce pontes

  my spring, my river,
  your waters so pure and beautiful,
  in your eyes the light
  that is my window.
  i wish i were the sea
  to rock you
  and send you to sleep.

  don’t ever let your body grow cold,
  shelter your breast in my arms;
  don’t let in the wind, the rain, the sorrow,
  the solitude, immerse my heart in your waters.

  i wish i were the sea
  to rock you
  and send you to sleep!...

  'in en iyi basarili abumu