şükela:  tümü | bugün
 • stephen king'in 2008 ocak ayı itibari ile satışa sunulmuş olan son kitabı.

  bu kitapta da diğer bir çok stephen king kitabında olduğu gibi kara kule serisine çeşitli göndermeler mevcut.
 • stephen king'in simdilik son romani. turkce'ye duma adasi olarak cevrilmis ve kitapcilardaki yerini almistir.
 • okuyucalarının stephen king'in son on yılda yazdığı en başarılı romanı olduğunu söyledikleri kitap. ben bu iddiayı destekeleyemeyeceğim çünkü şimdiye kadar okuduğum ilk ve tek king romanı.
  aynı zamanada, varlığından haberdar olduğum king'in yapıtları edebiyat sayılır mı tartışmasına haddim olmayarak -- en azından bu kitap için -- evet kesinlikle sayılır saflarında katılmamı sağlamış olan eser.

  herşeyden önce, king karakterlerini (ki edgar freemantle bir inşaat işçisi değil paranın gözüne vurmuş bir müteeahit ) mükemmel geliştiriyor. kitaptaki üç ana karakterin diyalogları inanılmaz gerçekçi, eğlenceli ve dahası insanın yer yer içini ısıtıyor. gerçekten çok sevilebilir karakterler yaratmış, ayrıca, king arkadaşlık ve dayanışma duygusu gibi mevzular ve hayatın ne kadar kısa olduğu gibi hayattan büyük sorular hakkında da birşeyler söylüyor.
  türün içinde ne kadar saygın bir yerde durduğu konusunda tipik okuyucu olmadığım için ne kadar sağlıklı bir yorum yapabilirim bilmiyorum. doğaötesi öğelere hem edebiyatta hem de hayatta hep çok az ilgim oldu. ancak şu kadar söyleyeyim, okurken götünüzün atacağına garanti verebilirim.
  sürükleyici bir hikaye, eğlenceli diyaloglar, süper doğaötesi gerilimi ve kolay okunabilmesiyle dört-dörtlük bir kitap duma key.
 • okurken, kaza geçirdikten sonra oluşan beyin hasarı ve buna bağlı olarak kaybedilen yeteneğin yerine gelen yeni yetenek nedeni ile çağrı'yı, ikiz küçük ölü kızkardeşler ile medyum'u, iyi kalpli fakat anlaşılamayan kadın zenci karakter sebebi ile kemik torbası'nı, telaffuzu zor ismi olan bir köyde can dostunu bekleyen karakteri ile rita hayworth'u seven adam'ı hatırlatan kitap. şimdi aklıma gelmeyen başka bağlantılarda vardır belki bilemeyeceğim. yine giriş gelişme süper, son yavan. ada - resim sanatı - insanı ilk bakışta çarpan resimler temalarıyla da chuck palahniuk'un güncesine çok benziyor. şahsi kanaatimce stephen king'in bir günde heyecanla/hevesle başlanıp sonuna doğru *'' e artık bitmeyecek mi yeter artık, bağlasana şu konuyu be adam!'' dedirten, okunup akılda çok fazla yer etmeyecek ve kendi adıma senelerdir hastası olduğum, saf korkuyu yaşatıp geceler boyu uyutmayarak baş ucuma bir tane daha korku öğesi katan kitaplarının arasında yer alamayacak kitaptır.
 • --- spoiler ---
  tanri hayal edemedigimiz seyler icin bizi cezalandirir
  --- spoiler ---
 • giriş ve olayların serimi çok uzun tutulmuş stephen king romanı. korkuyu yaratan öğeler kitabın sonuna doğru ortaya çıkarılmış, ondan öncesi yeteneğini yeni yeni keşfeden süperman romanı gibi.
 • stephen king e bir kez daha hayran olmamı sağlamış kitap. bir insanda bu kadar hayal gücü nasıl olur bilemiyorum hadi o olur diyelim hikaye nasıl böyle güzel kurgulanır nasıl bir aklın hayalin ürünüdür ... söyleyecek söz bulamıyorum ve gene yazarımızı tek geçiyorum.
 • bir stephen king romanina neden baslanir, doga ustu gucler , gerck hayatta bizim karsilasamayacagimiz olaylar ve karakterler tanimak , okurken gerilip adrenalin dolmak icin. bu roman acikcasi insani germiyor ama baska bir sekilde okuyani icine cekiyor , okuyucuyu romandaki karakterlerle arkadas yapiyor . zorunlu emeklilige ayrilmis olan bir muteahhit ve avukat ile sizi arkadas yapiyor. harika bir insanin guncesini okumanizi sagliyor, gunesli bir mekanda okursaniz sanki duma adasi atlayip gidebileceginiz bir feribot mesafesindeymis gibi hissettiriyor. sonlara dogru 10-15 sayfalik bir gerilim disinda kitabi elinize almaya korktugunuz, sogusun diye buzdolabinda sakladiginiz stephen king romanlarina benzemiyor. ama bu sebeple okunmamali mi ? hayir tabii ki degil. okunmali ve diger king romanlarinin yaninda gururla kitapliginizda parlamali.
 • son 200-250 sayfasına gelene kadar king'in yazdığı en iyi kitaplardan biri olduğunu düşünüyordum ki öeeh. oraya kadar getirdin de o şekilde mi bağladın be adam. hay amına koyim.
  en iyi king kitaplarından biri.
 • çok güzel bir kitap olduğu ve acaip sardığı sarmaladığı anlatılmış, bu önermeler çok doğru.

  bana göre, kitabın 2. kısmı diyebileceğim (yarısından sonrasından biraz daha sonrası, sayfa numaralarını hatırlamıyorum), gerçekten insanı çok heyecanlandırıyor. bu kısımları beğenmeyen ve saçma bulan insanlar var ama korku ve fantazi hayranları için mutluluk verici şeylerdir.