şükela:  tümü | bugün
43 entry daha
  • gariptir, buraya taşınıp da uzun yıllar yaşayan kimse yok. neden kiraların ve daire fiyatlarının da yıllardır sabit olduğunun bir açıklaması varmış ancak taşınmadan öğrenemiyorsun bunu. ataşehir'deki bir çok konut projesini gezmiş ve bir süredir de burada yaşayan biri olarak anlatayım:

1) gaziosmanpaşa'dan buraya taşınmış biri olarak gazi mahallesine şükrettirecek bir ortamı olduğunu söylemeliyim. örnek mahallesi hakikaten yaşanacak yer değil, bezdirdiler resmen. her gece silah atılıyor, her gece bağırış çağırış sesleri duyuyorsun, tam haftasonu oluyor kafa dinleyeceksin, abartısız söylüyorum sabah 9'dan gece 12'ye kadar sokak düğünlerinden gelen iğrenç müzikleri dinliyorsun. daha az önce apaçiler sokak kapattılar, polis arabası yakınından geçti, sola saptı, müdahale etmek bir yana içlerine girmedi bile. 155'i düşürseniz bile gelip ellemiyorlar, buranın habitatı bu ve cidden tedirgin edici bir ortam. yüksek katta otururum duymam diye düşünmeyin, tam tersine yukarı çıktıkça tüm şehrin sesleri evinizde toplanıyor. huzursuz bir yer yani kısacası ve tüm olayların tam ortasındasın. bunu yazarken bile saatlerdir yanlayan şahin sesi geliyor dışarıdan. sesten uyuyamıyorsun. şöyle çektim videosunu sen anla: https://www.youtube.com/watch?v=cen_tvl6lfy

2) daireler çok şekilsiz. 1+1 dışındaki tüm dairelerde en az bir oda mutlaka yamuk duvarlı. kare şeklinde bir daire tutmanız mümkün değil bina yapısından dolayı. dolayısıyla kullanışsız.

3) yalıtım. bina camlarında ısı yalıtımı yok sanırım, dolayısıyla eviniz direkt güneş ışığı mutlaka alacak ve inanılmaz sıcak olacak. merkezi soğutma sistemi çalışmıyor, kesinlikle klima kullanmak zorundasınız ki ev ufak basit bi klima alırım diye de düşünmeyin zira dış ünite ile iç ünite arası mesafe uzun olduğundan olması gerekenden çok daha güçlü bir klima taktırmak zorundasınız. o güçlü klima da olması gerekenden birkaç kat daha fazla elektrik yaktıracak size, ufacık evde düğün salonu kliması kullanacaksınız. kışa gelirsek, kalorifer sistemi iyi ve güzel çalışıyor ancak binanın dış cephesi ile eviniz arasında yalıtıcı bir katman olmadığı için dışarının tüm soğuğunu metal çerçeve ve camlar yardımıyla içeri alıyorsunuz, dolayısıyla astronomik ısınma faturaları ödüyorsunuz.

4) fatura demişken, burası hayatımda gördüğüm "kar eden" bir yönetime sahip tek site. asansöre asmışlar bir de. gelirleri giderlerinden fazla, cepte para kalıyor. ödediğiniz aidatları siz düşünün.

5) daireler arası ses yalıtımı yok gibi bir şey. her şey ama her şey duyuluyor.

6) havalandırma çalışmıyor demiştim. ama ızgarası var. tüm dairelerinki birbirine bağlı herhalde ki yan daire patates kızartınca tüm camlar kapalı olmasına rağmen siz de patates yemiş kadar oluyorsunuz.

7) camlar açılmıyor ancak bu gökdelen yönetmeliği ile alakalı bir şeymiş, buna bir şey diyemiyorum. 30 küsürüncü katta cam açamamak çok klostrofobik bir ortam yaratıyor.

8) garip insanlar yaşıyor. komşuluk ilişkilerine çok inanmıyorum ancak zemin kata her indiğimde binanın önünde gergin gergin bekleyen erkek güruhları görmek beni rahatsız ediyor açıkçası. hatta bu güruhu biraz olsun dağıtmak için turnike ve danışmanın yerini kapıya daha da yaklaştırdılar ancak yeterli olmadı. günlük kiralık olayı, ne bileyim fuhuş merkezi olması konusu bence hala devam ediyor ve bunu net bir şekilde hem siz, hem de misafirleriniz olarak hissediyorsunuz. sahibinden.com'da, airbnb'de hala bir çok daire günlük olarak verilebiliyor ve fiyatları da inanılmaz uygun olduğu için istanbul'un tüm çer çöpü toplanıyor.

burayı sevmeyi çok istedim ancak zorlanıyorum gerçekten. yer ve tip olarak alternatifi yok, manzarası güzel, konumu güzel, şekli güzel, ama öyle saçmalıkları var ki siteyi yaşanabilir ya da yatırım yapılabilir yer klasmanından çıkarıyor. ofis yapalım desen ofis olarak da kullanıma uygun değil dairelerin küçüklüğünden ötürü. dumankaya ikon, en fazla lüks bir öğrenci yurdu olarak hayatına devam edebilir diye düşünüyorum.

işin kötü tarafı bu gökdelen işini türkler olarak beceremedik sanırım, zira örneğin en büyük rakibi varyap meridian da saçmalıklar konusunda maalesef buradan farksız.
2 entry daha