şükela:  tümü | bugün
 • esasında durum dumbledore'un harry potter'ı kayırmış olması olarak da görülebilir belki, çünkü ne zaman ki harry potter '91 senesinde hogwarts'ta eğitim görmeye başlamış, 1985'ten 1991'e kadar hep kupayı almış olan slytherin birden zirveden düşüyor ve devamlı olarak, istisnasız biçimde gryffindor bina/ev kupasını alıyor.

  '94-'95 ve '95-'96 senelerinde, harry potter ve arkadaşları, cadılar ve büyücüler dünyasının altını üstüne getirip hogwarts'mış bilmem neymiş tanımadan kuralları çiğnedikleri için o senelerin kupa sahibi binaları belli değil. '96-'97 döneminde de gryffindor yine önde gidiyor, ancak o sene de dumbledore mevta olduğu için kupa seremonisi yapılmıyor hâliyle. yani görüyorsunuz; dumbledore'un mevta olduğu sene gryffindor öne çıkan bina olmasına rağmen o sene kupayı alamıyor... tesadüf mü acaba? allahalla...

  hogwarts'ta zindana trol girer, harry ve ron kuralları çiğeneyerek gidip hermione'yi kurtarırlar; üçlü, girilmesi yasak her yere girip, hocaların özellikle sihirle mühürledikleri her şeyi bozarlar sırf voldemort'la savaşmak uğruna; hoop puan gryffindor'a!

  hogwarts'ta sırlar odası açılır, yine harry ve ron giderler ginny'yi kurtarmaya, öğretmene bile zarar verirler (gerçi sahtekâr bir pezevenk olduğu çıktı onun da ortaya); hooop puan gryffindor'a!

  3. senede zaten dumbledore hermione'ye zamanda yolculuk için time turner yani zaman döndürücü veriyor. hermione hangi binada? gryffindor. o sene de gryffindor çok ilginçtir ki yine birinci oluyor... tesadüf mü acaba?

  4. senede cedric diggory'nin kaderi sebebiyle zaten kupa seremonisi yapacak hâlleri yok, o sene kimse bir şey almıyor. ancak kayıtlar önümüze bir açılsa, o sene de yine harry veya avanelerinin vesilesiyle gryffindor'un bir şekilde önde olduğu filan görülebilir.

  5. senede dolores umbridge kevaşesi hogwarts'a musallat oluyor ve dumbledore pek ortalarda gözükmüyor. o sene kupayı kimin aldığı da bilinmiyor. hayret! ne zaman ki sistemin dışında bir şeyler oluyor, gryffindor kupa alamıyor ya da hiçbir bina kupa alamıyor! ha bu 5. sene içinde (yani '95-'96 dönemi) harry ve avanelerinin sihir bakanlığı'nda esrar dairesi'ni basıp bütün anı ve kehanetlere yaptıklarının yanında belki üzerini örtmeye çalışmış da olabilirler. dumbledore'un sağı solu hiç belli olmaz.

  6. senede dumbledore'un zaten hogwarts'la ilişiği tamamen kesildiği için gryffindor'u kayırmış olmasının da imkânı olamayacağından, o sene liderliğe doğru giden gryffindor kupayı alamamış gözüküyor - kaldı ki, hiçbir bina alamıyor. neyse, yine elde olmayan sebeplerden ötürü. ama bakın görüyorsunuz yine: dumbledore yok = gryffindor'un kupa birinciliği yok.

  7. senede harry ve avanelerinin başı çektiği ekip, voldemort denen pezevenkle savaştıkları için ortada zaten hogwarts denen bir okul kalmadığından kimsenin bir tarafında değil bina kupasını hangi binanın aldığı. yani ya dumbledore yokken, ya harry ve avaneleri yokken, ya da hogwarts yokken denklem sağlanamadığından bina kupası seremonisi hiç kimseye verilemiyor. denklemdeki en az iki bilinen sağlandığında ise bina kupası hooop gryffindor'a!

  harry'ye hogwarts eğitimi boyunca zaten seçilmiş kişi şeklinde davranılmasından ötürü bir adam kayırma mevcut. başka öğrencilerin yapmaması gerekenleri, başka öğrenciler yapsa atılmaları gerekecek şeyleri harry ve avaneleri yapınca hep bir kurtuluyorlar ve bu kurtuluşlar da hep gryffindor'a puan olarak gidiyor, sene sonunda baktığımızda da, aaa, hep gryffindor birinci! yani, hadi harry'ye yapılan bu çifte standardı geçelim, dumbledore bariz biçimde gryffindor'u hep kayırmış. çok daha ilginç bir bilgi ise; 1892 sonbaharında dumbledore hogwarts'a eğitime gidince hangi binaya seçilmiş dersiniz? tahmin edin?.. evet bildiniz: gryffindor! eee, gryffindor'a seçilmiş bir adam seneler seneler sonra usta bir büyücü olarak hogwarts müdürü oluyor, sonra okula '91 senesinde harry potter diye meşhur bir çocuk gelip o da -şaşırtıcı olmayan biçimde- gryffindor'a seçiliyor ve 3 dönem muğlak, bir dönem de gryffindor liderliğe doğru giderken olmak üzere, bütün dönemlerde hep gryffindor alıyor bina kupasını.

  yani açık biçimde, dumbledore gryffindor'u kayırmış oluyor. yapmaması için de bir sebep göremiyorum. gidip slytherin'e mi bina kupasını verecekti? verir gryffindor'a 170 puanı (harry'nin birinci senede son anda toptan bu puanı veriyor) tek seferde, hooop yine gryffindor birinci!

  bunun aksi pek düşünülmediği gibi, destekleyici düşünenler de olmuş. bakınız: dumbledore'un son anda kupayı gryffindor'a vermesi (bkz: aklın yolu bir)

  hogwarts bina kupalarıyla ilgili bilgi şurada: http://harrypotter.wikia.com/wiki/house_cup

  göz göre göre, özellikle gryffindor'lu öğrencilere verilmiş (bir miktar da onlardan alınmış) puanlar da şurada: http://harrypotter.wikia.com/wiki/house_points

  dumbledore'un gryffindor'a seçildiğiyle ilgili yer alan bilgi de şurada: http://harrypotter.wikia.com/wiki/albus_dumbledore
 • kitapta da açıkca görülen bir olaydır.ama bizim gönlümüzün efendisi tüm seri boyunca eziklenmiş hufflepuff! dumby öbür dünyada yatacak yerin yok*
 • hakkında birçok iddia bulunan tartışmalı okul müdürü albus dumbledore'un öldüğü için yargılanmaktan kurtulduğu iddialardan bir tanesi. bu millet önünde yargılanmaktan çekindiği için de kendini bilerek ölümcül bir lanete kaptırdı ondan sonra da yine hiç de göründüğü gibi bir adam olmayan severus snape'e kendini öldürtüp okulu onun yönetimine bırakmış oldu. zaten sihir bakanlarıyla da sürekli tartışıyordu, büyücülerin iradesini hor görüyor kendi özerk bölgesini kurmaya çalışıyordu, biz malum zatın ne olduğunu iyi biliyoruz, dumbledore'un ordusu denenlerin de ne olduğunu iyi biliyoruz kardeşlerim bunların derdi başka! bunlar başka tünellerle uğraşıyor! zaten sürekli okula tünelden girip çıktıklarını da biliyoruz! ey dumbledore bu milletin vicdanında yargılanacaksın!

  (bkz: dumbledore voldemort'a değdirdi mi)
 • içten içe hep düşünürdüm başlığı görünce saçma sapan bir şekilde mutlu oldum ben hufflepuf ı tutardım nedensizce ( evet googledam doğrusuna bakıpda yazdım yoksa hafılpof yazıcaktım yediremedim kendime )
 • time turner'ın hermione'ye minerva mcgonagall tarafından verildiğini hatırlatıp katılmadığım önerme.

  ayrıca ilk sene draco malfoy'un harry, ron ve hermione'yi gece geç saatte hagrid'in evinde görüp mcgonagall'a şikayet etmesi sonucu kendisi *her birinden ellişer puan kırmıştı.

  yani nasıl kurallara uyulmadığında ceza veriliyorsa hogwarts'ın içine sızmış, kafasının arkasında grindelwald'dan beri görülmüş en karanlık büyücü lord voldemort'u taşıyan adamın yok edilmesine de ekstra puan verilmelidir.

  ben olsam voldemort'u "yamultacak" gençleri engellemeye kalkan neville'den puan kırardım orası ayrı *.
 • gün gelecek ve j. k. rowling bunu bal gibi de yaptığını itiraf edecek. 5-10 senesi var.
 • internette de dikkatlerden kaçmamış bir realite.
  1
  2
 • arkasından konuşmak gibi olmasın ama çok net bir gerçektir.
 • bu bir, emenike'nin para sayma görüntüleri iki. hala bekliyoruz ortaya çıkarmadınız bunları. işiniz gücünüz sallamak.

  *